Ασθένειες Ξαφνικά τo παπαγαλάκι μου είχε αναγούλες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tsoflis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tsoflis

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2020
Μηνύματα
53
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα σας,
Σήμερα το πρωί όπως κάθε πρωί του βάζω τα σπορακια του και τα λαχανικά του με τα πελλετ. Αλλά τις τελευταίες μέρες προτιμάει να τρώει τα σπορακια και όχι τα λαχανικά με τα πελλετ. Για αυτό σήμερα το πρωί του έβαλα λίγα σπορακια ώστε να πεινάσει και να φάει από τα άλλα. Τελικά όμως το μεσημέρι είχε φάει μόνο τα σποράκια και καθόλου τα πελλετ. Αυτό που με προβλημάτισε όμως ήταν που τον έπιανε αναγούλα σαν να θέλει να κάνει εμετό. Μόλις τον είδα του πρόσθεσα σπορακια στο μπολάκι του και πήγε κατευθείαν για να φάει και σταμάτησαν οι αναγούλες. Ήθελα να ρωτήσω ότι οι αναγούλες που είχε ήταν από την πείνα ή από τίποτα άλλο ;
 
Καλησπέρα. Μήπως εννοείς την κίνηση που κάνουν για να ανεβάσουν τροφή για να ταΐσουν το ταίρι τους ή να καθαρίσουν τον πρόλοβό τους κατά τη διάρκεια που τρώνε;
 
@jk1980 Έκανε μια κίνηση που κάνουν όταν θέλουν να ανεβάσουν τροφή.
[automerge]1613584884[/automerge]
@jk1980 Απλά δεν τον έχω δει ποτέ να το κανει στο παρελθόν και τρόμαξα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αλλά τις τελευταίες μέρες προτιμάει να τρώει τα σπορακια και όχι τα λαχανικά με τα πελλετ.
Πέρα από την "αναγούλα" νομίζω στο κρύο δεν προτιμούν και τόσο τα λαχανικά (αν κρίνω από τον δικό μου, που τρώει όμως τα πέλλετς του κανονικά).
 
Back
Top