Ασθένειες Ξαφνική απώλεια καναρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiveli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiveli

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2016
Μηνύματα
68
Πόλη
Κέρκυρα
Σαράντα μέρες αφότου γέννησε δυο πανέμορφα μικρά χάσαμε την καναρα μας χωρίς προφανή αιτία. Μήπως μπορεί κάποιος να το εξηγήσει;τίς τελευταίες 5 μέρες ηταν αδιάφορη μονο καθόταν σε, μια γωνία έτρωγε πολύ λιγότερο δεν έκανε καθόλου μπάνιο. Μόνο ο αρσενικός πλεον τάιζε τα μικρά. Την βρήκα ένα απόγευμα ξαπλωμένη στο κλουβί. Καμία πιθανή αιτία;

IMG-1466681512110-V-240x427.webp
 
Κυβέλη λυπάμαι, άσχημη εξέλιξη στην πρώτη σου προσπάθεια.
Ήταν όλη η οικογένεια μαζί στο κλουβί;Είχε κάνει καμία κίνηση για δεύτερη γέννα;
Θέλω αν μπορείς να γίνεις ακριβής στη αναφορά της διατροφής των πουλιών. Τα είχες μέσα έτσι;
Αν γίνεται να ανεβάσεις και καμιά φωτογραφία κοιλιάς/στέρνου;
 
Ήταν σε ζευγάρωστα και μόλις είχα χωρίσει τα μικρά από τους γονείς με το χώρισμα γιατι παρόλο που ο αρσενικός είναι πολύ ενεργός με τα μικρά είχε λίγο επίθετικη συμπεριφορά απέναντι στο ενα. Αφότου έμεινε το ζευγάρι από την άλλη μερια τους έβαλα πάλι φωλιά και νήμα. Τους έχω σουπιοκοκκαλο κάι Πετρούλα ασβεστίου. Νερό πόσιμο καθημερινά φρέσκο. Σπόρους συσκευασία κλειστή .λιναροσπορο φυτρα από σιτάρι που φτιάχνω εγώ. Αβγό και μήλο μαρούλι κοκκινογουλι. Το κλουβί κάτω έχει εφημερίδα όμως έχει και σχάρα καθαριζω ανα δυο με τρεις μέρες. Τούς βάζω μπάνιο κάθε μέρα. Τα είχα σε εσωτερικό χώρο. Και τα έβγαζα το απόγευμα στο μπαλκόνι για λίγες ώρες. Στην αρχή ενδιαφέρθηκε ή καναρα να φτιάξει τη φωλιά όμως τίς τελευταίες μέρες μόνο καθοταν και την κουτσουλαγε. Αυτά έχω παρατηρήσει.
 
Φωτό άλλη δεν έχω γιατί με έβαλε ή κόρη μού να κάνουνε κηδεία ☹.
Και καλά κάνατε. Την επόμενη φορά👎, που εύχομαι να μήν υπάρξει σύντομα, αν είναι να βγάλεις φωτογραφία να κοιτάς κοιλιά και στέρνο. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς.Αν είναι να αναφέρεις και την ηλικία και αν είδες παράξενες κουτσουλιές, μιάς και τις πρόσεξες, επίσης με ποιόν τρόπο σιγουρεύεσαι για την ασφάλεια των φύτρων;Κρατάω την υπόθεση ενός κύκλου αδιαθεσίας πέντε ημερών.
Η προσοχή και η αγάπη της κορούλας σου, εύχομαι να έχει ομαλή μετάβαση στους απογόνους τώρα.:)
 
Δίνω στα πουλιά μου οτί νομίζω οτί είναι καλύτερο, διαβάζω ως προς τη διαστροφή κάι μπορώ να, πω ότι τα, πουλάκια μου δείχνουν να το απολαμβάνουν. Τώρα ως προς τις κουτσουλιές το μόνο που μπορώ να περιγράψω αν βοηθάει θυμάμαι ότι ήταν στεγνές μικρές και δεν λερωναν τη φωλιά απλα την αναποδογύριζα κσι έπεφταν. Έμοιαζαν με σανό.

Και καλά κάνατε. Την επόμενη φορά👎, που εύχομαι να μήν υπάρξει σύντομα, αν είναι να βγάλεις φωτογραφία να κοιτάς κοιλιά και στέρνο. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς.Αν είναι να αναφέρεις και την ηλικία και αν είδες παράξενες κουτσουλιές, μιάς και τις πρόσεξες, επίσης με ποιόν τρόπο σιγουρεύεσαι για την ασφάλεια των φύτρων;Κρατάω την υπόθεση ενός κύκλου αδιαθεσίας πέντε ημερών.
Η προσοχή και η αγάπη της κορούλας σου, εύχομαι να έχει ομαλή μετάβαση στους απογόνους τώρα.:)
ελπίζω να μην ξανασυμβεί ηταν οδυνηρό. Τα, μικρα που μας χαρησε είναι υγεθεστατα
 
Μην "σπας το κεφάλι" σου, κάθε γέννα είναι μια δοκιμασία για τον οργανισμό. Δεν είναι όλα ευθύνη μας, μακάρι να μπορούσαμε να παρεμβαίνουμε θετικά στα πάντα.
 
Μην "σπας το κεφάλι" σου, κάθε γέννα είναι μια δοκιμασία για τον οργανισμό. Δεν είναι όλα ευθύνη μας, μακάρι να μπορούσαμε να παρεμβαίνουμε θετικά στα πάντα.
Δεν έχω τύψεις, προσέχω τα πουλάκια μου κάι τα αγαπώ.σίγουρα δεν έφταιγα τουλάχιστον όχι εσκεμμένα. Μονο εενα πράγμα δεν είχα σκεφτεί. Ίσως επρεπε να την χωρισω και απο τον αρσενικό. Μπορεί να κουράστηκε γιατί ηταν σχολαστική πολύ με τα αυγά και αργότερα με τα μωρά της. Δεν θα επιχειρήσω δεύτερη στη σειρά γεννα είναι κουραστικό.


Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα την αιτία θανάτου αυτού του πουλιού.
Υπάρχουν πολλές πιθανές αιτίες... κάποιες από αυτές προϋποθέτουν και ιδιαίτερη παρακολούθηση της υγείας των μικρών και του αρσενικού που συνυπήρχαν στο ίδιο κλουβί.
Κουρασμένος ο οργανισμός της ίσως σε συνδυασμό και κάποιων άλλων φυσικών για την εποχή αλλαγών και της ηλικίας του πουλιού επιδείνωσαν την κατάσταση.
Σε "κουρασμένους" οργανισμούς πουλιών, όταν ξεκινούν το χτίσιμο της φωλιάς καλό θα ήταν να βάζαμε μια δυο φορές τη βδομάδα 2-3 σταγόνες υγρό ασβέστιο στο νερό...
Μπορείς πιέζοντας ελαφρά να δεις αν στην κοιλιά της υπάρχει έτοιμο αυγό?
 
Λυπάμαι πολύ.. Πολύ κρίμα.. ☹ Αλλά αφού 5 μέρες έδειχνε πως κάτι δεν πάει καλά, έπρεπε να είχες κάνει κάτι. Όχι ότι θα άλλαζαν και πολλά, μιας και τα καναρινάκια μας είναι πολύ ευαίσθητα.. Αλλά γι αυτόν ακριβώς το λόγο μόλις δούμε και κάτι "δεν παει καλά" άμεσα χωρίζουμε το καναρινάκι απ τα υπόλοιπα, το βάζουμε σε ζεστό μέρος και τσεκάρουμε κοιλιά, στέρνο και κουτσουλιές.. Και μετά αν δούμε ότι η κατάσταση είναι ανησυχητική τρέχουμε σε κάποιον πτηνίατρο! Δε σε κατηγορώ απλά σου λέω τι να κάνεις με τα υπόλοιπα καναρινάκια σου αν ξαναδείς κάποιο σύμπτωμα ή παρατηρήσεις πως δεν είναι καλά, για να τα σώσεις. Και ό,τι κάνεις πρέπει να γίνεται γρήγορα και άμεσα γιατί ακόμα και τα λεπτά είναι πολύτιμα... 30 γραμμάρια οργανισμός καταλαβαίνεις πόσο ευαίσθητα είναι...

καμία πιθανή αιτία;
Από αυτά που περιγράφεις, το μυαλό μου πάει ή σε δυστοκία ή σε υπερκόπωση... Ο καιρός δεν είναι για γέννες και αυγά... Αλλά και πάλι θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε άλλη ασθένεια γι αυτό τώρα τα μάτια σου 14 για τα υπόλοιπα μικρά σου!

Το κλουβί κάτω έχει εφημερίδα όμως έχει και σχάρα
Αν ακουμπάνε την εφημερίδα τα ποδαράκια τους καλό θα ήταν να την αντικαταστήσεις με χαρτί κουζίνας Αν δεν έχουν επαφή με την εφημερίδα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

τα είχα σε εσωτερικό χώρο. Και τα έβγαζα το απόγευμα στο μπαλκόνι για λίγες ώρες.
Λογικό να θες να απολαύσουν τον ήλιο και τον καθαρό αέρα, αλλά η καθημερινή μετακίνηση τα στρεσάρει και δεν τους κάνει καλό.. Τώρα που είναι καλοκαίρι καλά κάνεις, γιατί τους κάνει καλό, αλλά γενικά να έχεις σαν κανόνα πως το κλουβί καλό θα είναι να μην μετακινείται συχνά.. Και ειδικά τον χειμώνα με τη διαφορά θερμοκρασίας.

Όλες αυτές οι παρατηρήσεις που σου κάνω στις κάνω γιατί βλέπω πόσο αγαπάς τα καναρινάκια σου και πόσο τα φροντίζεις! Και όλες αυτές οι συμβουλές είναι για να τα φροντίζεις ακόμη πιο σωστά (που φυσικά ήδη τα φροντίζεις μια χαρά, δεν υπονοώ αυτό!) Ό,τι μπορούμε να βελτιώσουμε στη φροντίδα τους, καλό κάνει.. Να ψαχνόμαστε για να τους προσφέρουμε κάτι καλύτερο και να ψάχνουμε τι έφταιξε για να μην το ξανακάνουμε.. Έτσι μόνο θα βελτιωθούμε! Και εσύ το κάνεις αυτό και μπράβο σου! Και απ το χειμώνα, να είμαστε σε επαφή να σου χαρίσω ένα νέο θηλυκό, αν θες να ξανακάνεις αναπαραγωγή του χρόνου!
 
Λυπάμαι πολύ.. Πολύ κρίμα.. ☹ Αλλά αφού 5 μέρες έδειχνε πως κάτι δεν πάει καλά, έπρεπε να είχες κάνει κάτι. Όχι ότι θα άλλαζαν και πολλά, μιας και τα καναρινάκια μας είναι πολύ ευαίσθητα.. Αλλά γι αυτόν ακριβώς το λόγο μόλις δούμε και κάτι "δεν παει καλά" άμεσα χωρίζουμε το καναρινάκι απ τα υπόλοιπα, το βάζουμε σε ζεστό μέρος και τσεκάρουμε κοιλιά, στέρνο και κουτσουλιές.. Και μετά αν δούμε ότι η κατάσταση είναι ανησυχητική τρέχουμε σε κάποιον πτηνίατρο! Δε σε κατηγορώ απλά σου λέω τι να κάνεις με τα υπόλοιπα καναρινάκια σου αν ξαναδείς κάποιο σύμπτωμα ή παρατηρήσεις πως δεν είναι καλά, για να τα σώσεις. Και ό,τι κάνεις πρέπει να γίνεται γρήγορα και άμεσα γιατί ακόμα και τα λεπτά είναι πολύτιμα... 30 γραμμάρια οργανισμός καταλαβαίνεις πόσο ευαίσθητα είναι...


Από αυτά που περιγράφεις, το μυαλό μου πάει ή σε δυστοκία ή σε υπερκόπωση... Ο καιρός δεν είναι για γέννες και αυγά... Αλλά και πάλι θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε άλλη ασθένεια γι αυτό τώρα τα μάτια σου 14 για τα υπόλοιπα μικρά σου!


Αν ακουμπάνε την εφημερίδα τα ποδαράκια τους καλό θα ήταν να την αντικαταστήσεις με χαρτί κουζίνας Αν δεν έχουν επαφή με την εφημερίδα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Λογικό να θες να απολαύσουν τον ήλιο και τον καθαρό αέρα, αλλά η καθημερινή μετακίνηση τα στρεσάρει και δεν τους κάνει καλό.. Τώρα που είναι καλοκαίρι καλά κάνεις, γιατί τους κάνει καλό, αλλά γενικά να έχεις σαν κανόνα πως το κλουβί καλό θα είναι να μην μετακινείται συχνά.. Και ειδικά τον χειμώνα με τη διαφορά θερμοκρασίας.

Όλες αυτές οι παρατηρήσεις που σου κάνω στις κάνω γιατί βλέπω πόσο αγαπάς τα καναρινάκια σου και πόσο τα φροντίζεις! Και όλες αυτές οι συμβουλές είναι για να τα φροντίζεις ακόμη πιο σωστά (που φυσικά ήδη τα φροντίζεις μια χαρά, δεν υπονοώ αυτό!) Ό,τι μπορούμε να βελτιώσουμε στη φροντίδα τους, καλό κάνει.. Να ψαχνόμαστε για να τους προσφέρουμε κάτι καλύτερο και να ψάχνουμε τι έφταιξε για να μην το ξανακάνουμε.. Έτσι μόνο θα βελτιωθούμε! Και εσύ το κάνεις αυτό και μπράβο σου! Και απ το χειμώνα, να είμαστε σε επαφή να σου χαρίσω ένα νέο θηλυκό, αν θες να ξανακάνεις αναπαραγωγή του χρόνου!
Τα μικρά μου είναι κουκλια και ζωηρά. Απόλυτα εξοικειωμένα με εμάς θα σας ανεβάσω φώτο με την κόρη μου που κρατάει ένα. Ευχαριστώ για τίς συμβουλές. Με έχετε βοήθησει πολύ ομολογώ και με πολύ χαρά θα δεχτώ το δώρο σας.. Τώρα έχω δύο ενήλικα αρσενικά και τα μικρά μου με μια πρώτη εκτίμηση νομίζω και αυτά αρσενικά είναι. Θα δείξει...

Τα μικρά μου είναι κουκλια και ζωηρά. Απόλυτα εξοικειωμένα με εμάς θα σας ανεβάσω φώτο με την κόρη μου που κρατάει ένα. Ευχαριστώ για τίς συμβουλές. Με έχετε βοήθησει πολύ ομολογώ και με πολύ χαρά θα δεχτώ το δώρο σας.. Τώρα έχω δύο ενήλικα αρσενικά και τα μικρά μου με μια πρώτη εκτίμηση νομίζω και αυτά αρσενικά είναι. Θα δείξει...
 

Συνημμένα

  • IMG_20160607_224246-240x427.webp
    IMG_20160607_224246-240x427.webp
    8,3 KB · Προβολές: 63
  • IMG_20160611_200257-240x427.webp
    IMG_20160611_200257-240x427.webp
    4,3 KB · Προβολές: 63
καλησπερα και απο μενα λυπαμαι για την απωλεια σου, κανεις δεν μπορει να σου πει για τα αιτια της απωλεια σου αλλα μονο υποθεσεις να κανουμε εγω αυτο που μπορω να σου πω ειναι να περνουμε καναρινια με δαχτυλιδακη για πολους λογους που μπορουμε να συζητησουμε σε αλλο νεο θεμα ή εστο απο γνωστο μας ετσι ωστε να γνωριζουμε το ιστορικο του πτηνου. τωρα για το μεσα εξω εγω δεν το βρησκω απωλητα κακο, εκτος απο τη περιοδο της αναπαραγωγης
 
Back
Top