Ασθένειες Ξαφνική απώλεια πτερώματος κεφαλής καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης smalldio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

smalldio

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2015
Μηνύματα
23
Πόλη
Κέρκυρα
Καλημέρα σε όλους στο forum . Είμαι εντελώς νέος στο θέμα καναρίνια. Έχω 2 πανέμορφα καναρίνια ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Το αρσενικό είναι γεννημένο τον Αύγουστο του 13 και το θηλυκό τον Ιούνιο του 15 . Το αρσενικό ήταν μόνο και αποφάσισα να του φέρω το θηλυκό για παρέα πριν περίπου ένα μήνα. Το κλουβί του αρσενικού είναι μια ζευγαρωστρα μήκους 60 εκ και ύψους 40 εκ , οπού εκεί τοποθέτησα και την καναρίνα χωρίς να βάλω το χώρισμα. Στην αρχή όλα καλά, μικρά τιτιβίσματα, παρέα χωρίς ευτράπελα. Έπειτα από λίγες ημέρες όμως το θηλυκό ξεκίνησε να είναι ανήσυχο και πετάει συνεχώς μέσα στο κλουβί, στρεσάροντας (έτσι κατάλαβα εγώ)το αρσενικό όπου τόσο καιρό ήταν σχετικά ήσυχος. Περνώντας οι μέρες είδα διάσπαρτα φτερα μέσα στο κλουβί, παρατηρώντας λοιπόν ανακάλυψα οτι το αρσενικό χάνει πτέρωμα από το κεφάλι του. Έτσι αμέσως τοποθέτησα το χώρισμα και διαπίστωσα ότι σταμάτησαν οι έντονες πτήσεις τα έντονα τιτιβίσματα και γενικότερα η ανησυχία μέσα στο κλουβί. Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας για το αρσενικό, παρεμπιπτόντως τρέφεται κανονικά κάνει το μπάνιο του, περιποιείται το πτέρωμα του, κινείται μέσα στο χώρο του, πίνει νερό, τσιμπολογά την άμμο του, ενεργείται κανονικά. Παρακάτω σας παραθέτω κάποιες φώτο που τράβηξα σήμερα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συνημμένα

  • 01-DSC_0951.webp
    01-DSC_0951.webp
    22,1 KB · Προβολές: 1
  • 02-DSC_0953.webp
    02-DSC_0953.webp
    16,6 KB · Προβολές: 0
  • 03-DSC_0954.webp
    03-DSC_0954.webp
    20 KB · Προβολές: 0
  • 04-DSC_0955.webp
    04-DSC_0955.webp
    33,1 KB · Προβολές: 0
  • 05-DSC_0956.webp
    05-DSC_0956.webp
    21,6 KB · Προβολές: 0
  • 06-DSC_0957.webp
    06-DSC_0957.webp
    16,1 KB · Προβολές: 1
  • 07-DSC_0958.webp
    07-DSC_0958.webp
    63,4 KB · Προβολές: 1
καλώς ήρθες στην παρέα μας! Σαν καινούργιος έχεις έρθει σε μια ομάδα που είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουμε και θα κάνουμε καλή παρέα! 😉

Το κλουβί του αρσενικού είναι μια ζευγαρωστρα μήκους 60 εκ και ύψους 40 εκ , οπού εκεί τοποθέτησα και την καναρίνα χωρίς να βάλω το χώρισμα
Φίλε μου έκανες κάποιες λάθος κινήσεις.
Α. Ποτέ δεν αγοράζουμε νέα πουλιά και τα βάζουμε στο ίδιο κλουβί ακόμα και στον ίδιο χώρο με τα παλιά μας καναρίνια ή άλλα πουλιά. Μπορεί να έχουν χίλιες δυο αρρώστιες που ακόμα δεν έχουν εκδηλωθεί, γιατί να ρισκάρουμε την υγεία των υπόλοιπων πουλιών μας; Έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα 40 ημερών τουλάχιστον! Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Β. Και μετά ένα ακόμα λάθος σου, ποτέ δε βάζουμε ξαφνικά σε ένα καναρινάκι που έχει μάθει να πετάει στην κλουβάρα του ένα νέο καναρίνι. Είτε είναι θηλυκό είτε αρσενικό. Θα το θεωρήσει εισβολέα και σίγουρα θα στρεσαριστεί πολύ. Σ αυτό νομίζω οφείλεται και η ξαφνική πτώση των φτερών του αρσενικού σου. Στρεσαρίστηκε πολύ, αγχώθηκε απ τον εισβολέα και τώρα έχει παθολογική πτερόροια. Αλλά απ ότι βλέπω απ τις φώτο βγάζει νέα φτεράκια οπότε δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/

Οπότε εσύ τι κάνεις;
  1. Ψάξε αν έχουν ψείρες. Μπορεί να τις έφερε το νέο μέλος. Ξύνονται πολύ τα καναρίνια σου; Βάλε λευκή χαρτοπετσέτα το βράδυ πάνω στο κλουβί και το πρωί αν δεις μαύρα στίγματα πάνω στη χαρτοπετσέτα υπάρχει ψείρα.. μας το λες και σου λέμε τι πρέπει να κάνεις από δω και στο εξής. Όπως και να χει πάρε το Chevitren της Chevita και ψέκασε τα πουλάκια σου έχουν ή δεν έχουν ψείρες. Κακό δεν κάνει...
  2. Πάρε ένα ακόμα κλουβί και βάλε το νέο μέλος (θα σε συμβούλευα μια ακόμα ζευγαρώστρα θα σου χρειαστεί την άνοιξη να βάλεις τους νεοσσούς και για να έχει και χώρο να πετάει το κορίτσι σου). Σε χωριστά κλουβίά μέχρι να ξεκινήσεις την διατροφική προετοιμασία για αναπαραγωγή που θα γίνει σε λίγους μήνες. Μέχρι τότε χωριστά!
  3. Ενίσχυσε την διατροφή του αρσενικού ώστε να το βοηθήσεις να αλλάξει πιο εύκολα φτερά. Μπανάκι κάθε μέρα τα πρωινά (προσοχή στα ρεύματα αέρα), βραστό αυγό (το βράζεις πάνω από 12') 3 φορές την εβδομάδα και από λαχανικά 2-3 φορές την εβδομάδα να του δίνεις μπρόκολο, σπανάκι, κουνουπίδι, μήλο κτλ. Μια ακόμα βοήθεια είναι να τον έχεις στη ζευγρώστρα μόνο του. Πετώντας αλλάζει πιο εύκολα φτερά! 😉 Δες και αυτό: https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
Πες μας λίγο... Στο χώρο που τα έχεις τι θερμοκρασία έχει; Και πόση είναι η ημερήσια διάρκεια φωτισμού; Τέλος, τι διατροφή τους παρέχεις;

Μην παρεξηγηθείς απ τις παρατηρήσεις μου! Είναι φιλικές για το καλό των καναρινιών σου! Αυτό θέλουμε μόνο!
 
Δεν παρεξηγώ καθόλου. Είμαι νέος στον χώρο και πρέπει να ακούω. Τα πρωινά τα βγάζω στην βεράντα (όταν έχει καλό καιρό) οπού τα βλέπει ο ήλιος για λίγη ώρα και έπειτα τα κρεμάω σε απάνεμο σημείο. Στην συνέχεια τα τοποθετώ μέσα στο σπίτι οπου η θερμοκρασία κυμαίνεται από 18-22 βαθμούς. Η διατροφή που τους παρέχω είναι ποικιλία σπόρων χωρίς κανναβούρι με βιταμίνες αυγοτροφή, βραστό αυγό, μήλο, μαρούλι.

Παρεμπιπτόντως η θηλυκιά δεν ξύνεται καθόλου είναι υγιέστατη και πολύ ζωηρή.

Παρεμπιπτόντως η θηλυκιά δεν ξύνεται καθόλου είναι υγιέστατη και πολύ ζωηρή.
 
Τα πρωινά τα βγάζω στην βεράντα (όταν έχει καλό καιρό) οπού τα βλέπει ο ήλιος για λίγη ώρα και έπειτα τα κρεμάω σε απάνεμο σημείο. Στην συνέχεια τα τοποθετώ μέσα στο σπίτι οπου η θερμοκρασία κυμαίνεται από 18-22 βαθμούς.
Μέγα λάθος φίλε μου! Το μέσα - έξω κάνει μεγάλο κακό στα πουλάκια μας! Τα βγάζεις από 18-20 βαθμούς και τα βγάζεις έξω που τα πρωινά έχει και 10 βαθμούς πλέον! Στην καλύτερη θα σου κρυώσουν και είναι κρίμα. Αυτό τον καιρό να τα έχεις μέσα στο σπίτι και έξω θα τα βγάλεις πάλι από Μάρτη και αν! Άκουσε με γιατί αλλιώς θα σου αρρωστήσουν...

Η διατροφή που τους παρέχω είναι ποικιλία σπόρων χωρίς κανναβούρι με βιταμίνες αυγοτροφή, βραστό αυγό, μήλο, μαρούλι.
Συσκευασμένη να τους δίνεις μόνο! Αυγοτροφή egg food ή βιταμίνη σε διαφανές σακουλάκι; Βραστό αυγό να δίνεις στο αρσενικό 3 φορές την εβδομάδα στο θηλυκό κι μια φορά μια χαρά είναι! Πέρα από μήλο δίνε μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, πιπεριά, γλυστρίδα, αντίδι αλλά όχι μαρούλι! Μες το φυτοφάρμακο και δεν προσφέρει τίποτα στα πουλάκια μας!

Παρεμπιπτόντως η θηλυκιά δεν ξύνεται καθόλου είναι υγιέστατη και πολύ ζωηρή.
Δεν έχει σημασία τι φαίνεται.. μπορεί να είναι άρρωστη και να εκδηλωθεί μετά.. ή να είναι φορέας κάποιας ασθένειας.. σε διαφορετικά κλουβιά βάλτα! 😉
 
Σεβαστών. Θα το πράξω. Όταν λες συσκευασμένη εννοείς τυποποιημένη όχι στο διάφανο χυμα σακουλάκι με την ταινία συσκευασίας. Επίσης η βιταμίνες (ετσι μου είπαν) είναι αυτή στο διάφανο σακουλάκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Από αυτό που βλέπω μπορώ να μιλήσω για πτερόρροια και μάλιστα ραγδαία.
Να υποθέσω πως το πουλί βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο;
 
Αποκλειονται καυγαδες με το νεο συγκατοικο και να οφειλεται εκει το μαδημα;
 
Αποκλειονται καυγαδες με το νεο συγκατοικο και να οφειλεται εκει το μαδημα;
Εικασίες μόνο μπορώ να κάνω..
Αλλαγή χώρου.. (ειδικά αν μπήκε σε ζεστό εσωτερικό) και ραγδαία πτερόρροια εξ αιτίας μεγαλύτερης θερμοκρασίας και αρρύθμιστου "βιολογικού ρολογιού"...
Ειδικά αν δεν έκανε κανονική πτερόρροια αυτό μοιάζει ως το μόνο "ορθό" ενδεχόμενο.
 
Τον Σεπτέμβριο μου έκανε κανονικά την πτεροροια του. Τώρα ξανά, από όταν έβαλα την θηλύκια μαζί. Από ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να τα βγάζω έξω τώρα το χειμώνα για να μην υπάρχουν απότομες αλλαγές θερμοκρασίας. Στα 3 χρόνια όμως που τον έχω δεν μου παρουσίασε πρόβλημα στο μέσα έξω . Να πουμε και του ''στραβού το δίκιο'' εδώ στην Κέρκυρα δεν κάνει και τόσο κρύο ειδικά όταν τα έχω στον ήλιο
 
Υπάρχει περίπτωση το θηλυκό να ξεπουπουλιάζει το αρσενικό στην προσπάθεια της να βρει υλικό για φωλιά; Την έχεις παρατηρήσει να μαζεύει υλικό;
 
Υπάρχει περίπτωση το θηλυκό να ξεπουπουλιάζει το αρσενικό στην προσπάθεια της να βρει υλικό για φωλιά; Την έχεις παρατηρήσει να μαζεύει υλικό;
Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά δεν είμαι σχετική με καναρίνια και δεν το είπα...
 
κατά την δική μου άποψη,
Αλλαγή χώρου.. (ειδικά αν μπήκε σε ζεστό εσωτερικό) και ραγδαία πτερόρροια εξ αιτίας μεγαλύτερης θερμοκρασίας και αρρύθμιστου "βιολογικού ρολογιού"...
Ειδικά αν δεν έκανε κανονική πτερόρροια αυτό μοιάζει ως το μόνο "ορθό" ενδεχόμενο.
θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιάννη, σίγουρα πρόκειτε για παθολογική πτερόρροια.. Αυτό το μέσα-έξω, αγαπητέ φίλε μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει στα πουλάκια σου! Και μάλλον το κακό έγινε στο ένα! βρες ένα καλό, απάνεμο μέρος στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού, πάρε όλα τα μέτρα ασφάλειας των πτηνών για ''νυχτοπερπατητές'' και πιστεύω πως συντομα όλα καλά θα πάνε, αρκεί να προσέξεις την διατροφή του αυτόν τον καιρό!
 
Υπάρχει περίπτωση το θηλυκό να ξεπουπουλιάζει το αρσενικό στην προσπάθεια της να βρει υλικό για φωλιά; Την έχεις παρατηρήσει να μαζεύει υλικό;

Γιάννη όχι δεν την έχω δει να μαζεύει υλικό. Πάντως αποφάσισα να την απομακρύνω από κοντά του σε ξεχωριστό κλουβί και να ακολουθήσω τις συμβουλές που μου δώσατε. Όσο αφορά το μέσα έξω . το σπίτι διαθέτει ενιαίο χώρο σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα που πρέπει να το τοποθετήσω εαν αποφασίσω να το έχω μέσα και πως θα ρυθμίσω τις συνθήκες φωτισμού. Έχω λιγάκι προβληματιστεί μήπως τελικά στο σπίτι μου δεν ενδείκνυται για κατοικίδια πουλιά
 
. Έχω λιγάκι προβληματιστεί μήπως τελικά στο σπίτι μου δεν ενδείκνυται για κατοικίδια πουλιά
Μην απογοητεύεσαι φιλαράκι, δεν έχει και τίποτα κακό το σπίτι σου, όπως τα περισσότερα σπίτια είναι απλά θα σου πρότεινα του χρόνου από το καλοκαίρι που θα συνηθίσουν έξω να τα αφήσεις και για το χειμώνα. Αν συνηθίσουν το κρύο σταδιακά δεν θα έχουν πρόβλημα 😉
 
Όταν λες συσκευασμένη εννοείς τυποποιημένη όχι στο διάφανο χυμα σακουλάκι με την ταινία συσκευασίας.
Φίλε μου όταν λέω συσκευασμένη δεν εννοώ τη χύμα σε διάφανο σακουλάκι. Συσκευασμένη με επωνυμία! 😉

Επίσης η βιταμίνες (ετσι μου είπαν) είναι αυτή στο διάφανο σακουλάκι.
Να τις πετάξεις! Μόνο βραστό αυγό, χόρτα, λαχανικά, μηλαράκι και είσαι καλυμμένος! Επίσης πολύ καλό κάνουν τα βότανα σε οποιαδήποτε μορφή (είτε χλωρά είτε αποξηραμένα).

Τον Σεπτέμβριο μου έκανε κανονικά την πτεροροια του. Τώρα ξανά, από όταν έβαλα την θηλύκια μαζί.
Του έπεσαν όλα μαζί και στρεσαρίστηκε αρκετά με την όμορφη εισβολέα! Δώσε έμφαση στη διατροφή του και να τον έχεις μέσα στη ζεστούλα και όλα θα πάνε καλά! Αφού η πτερόροια είναι στο κεφάλι τελειώνει! 😉

Στα 3 χρόνια όμως που τον έχω δεν μου παρουσίασε πρόβλημα στο μέσα έξω . Να πουμε και του ''στραβού το δίκιο'' εδώ στην Κέρκυρα δεν κάνει και τόσο κρύο ειδικά όταν τα έχω στον ήλιο
Πότε δε ξέρεις πότε θα γίνει το κακό! Είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί και είναι κρίμα... Προσέχουμε για να έχουμε! Και όπως είπε ο @Γιάννης 1982 αν τα είχες έξω από Σεπτέμβρη σε απάνεμο μέρος και περνούσαν πτερόροια έξω τότε ακόμα και τώρα δε θα είχαν κάποιο θέμα. Αρκεί να τα έχεις κάπου μόνιμα, σε σημείο χωρίς ρεύματα αέρα, και φυσικά προστατευμένα από αρπακτικά και κουνούπια. Αυτό είναι το σημαντικό!

βρες ένα καλό, απάνεμο μέρος στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού, πάρε όλα τα μέτρα ασφάλειας των πτηνών για ''νυχτοπερπατητές'' και πιστεύω πως συντομα όλα καλά θα πάνε, αρκεί να προσέξεις την διατροφή του αυτόν τον καιρό!
Όχι με τέτοιο καιρό ξαφνικά μόνιμα έξω! Και ειδικά εν μέσω παθολογικής πτερόροιας! Του χρόνου που θα ξέρει και θα τα έχει μόνιμα έξω σε ένα σημείο από Σεπτέμβρη μες το καταχείμωνο και θα κελαηδάει ο μικρός! 😉

Πάντως αποφάσισα να την απομακρύνω από κοντά του σε ξεχωριστό κλουβί και να ακολουθήσω τις συμβουλές που μου δώσατε. Όσο αφορά το μέσα έξω . το σπίτι διαθέτει ενιαίο χώρο σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα που πρέπει να το τοποθετήσω εαν αποφασίσω να το έχω μέσα και πως θα ρυθμίσω τις συνθήκες φωτισμού. Έχω λιγάκι προβληματιστεί μήπως τελικά στο σπίτι μου δεν ενδείκνυται για κατοικίδια πουλιά
Και πολύ καλά αποφάσισες! Δε θα χάσεις! Και σε λίγο καιρό θα σε βοηθήσουμε να προχωρήσεις στην αναπαραγωγική διαδικασία! Όσον αφορά το χώρο, βάλτα σε μια γωνία σχετικά ήσυχη. Πρέπει όμως να κοιμούνται με τη Δύση του Ηλίου. Ένα σκούρο σεντόνι θα βοηθούσε ώστε να κοιμηθούν. Επίσης δεν κάνει καλό η πολύ φασαρία, ο καπνός, η πολυκοσμία. Βάλτα σε σημείο ήσυχο, ή στην τελική σε ένα δωμάτιο που δεν πολυπηγαίνετε! Θα βρεις μια γωνίτσα να βάλεις δυο κλουβάκια! 😉
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας ήταν πολύτιμες. Ελπιζω ο φιλαράκος μου να αναρρώσει γρήγορα. Όσο αναφορά την 1η απάντηση της Αλίκης για το test με την χαρτοπετσέτα το έκανα και δεν είδα καθόλου μαύρα στίγματα πάνω της οπότε αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα ψείρα το ξεχνάμε. Ετοιμάζω πάντως μια κατασκευή την οποία να πω την αλήθεια μου την έδωσε μια φώτο που είδα στο διαδίκτυο για την μόνιμη εγκατάσταση τους στο εξωτερικό μέρος του σπιτιού. Μόλις την έχω έτοιμη θα μοιραστώ μαζί σας τις φώτο.
 
Όσο αναφορά την 1η απάντηση της Αλίκης για το test με την χαρτοπετσέτα το έκανα και δεν είδα καθόλου μαύρα στίγματα πάνω της οπότε αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα ψείρα το ξεχνάμε.
Το ξεχνάμε αλλά μπορείς προληπτικά μια φορά τον μήνα (το καλοκαίρι λόγω ζέστης συχνότερα) να ψεκάζεις με Chevitren της Chevita Για να μην έχεις θέμα. Γιατί πίστεψέ με φίλε μου δε θα ήθελες να κολλήσεις ψείρες! 😛

Ετοιμάζω πάντως μια κατασκευή την οποία να πω την αλήθεια μου την έδωσε μια φώτο που είδα στο διαδίκτυο για την μόνιμη εγκατάσταση τους στο εξωτερικό μέρος του σπιτιού. Μόλις την έχω έτοιμη θα μοιραστώ μαζί σας τις φώτο.
Τέλεια! ΑΥτό δείχνει πόσο τα αγαπάς και τα φροντίζεις! Αλλά καλό θα ήταν να βγουν τον Μάρτη και αν βοηθάει ο καιρός! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
H γνώμη μου είναι οτι όλα προέρχονται απο κακή διατροφή του και το στρές που ακολουθεί αυτές τις καταστάσεις. Πριν απ' όλα χρειάζεται μόνιμο σημείο παραμονής, χωρίς μετακινήσεις. Ακολούθως ένα μείγμα σπόρων αξιοπρεπές (ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ). Διάλεξε ανάμεσα στο VADIGRAN-MANITOBA-BEYERS (η vadigran έχει μεγαλύτερη ποικιλία σπόρων που βοηθάει στο ξεστρεσάρισμα). Πέταξε τα στικάκια και τις βιταμίνες και δίνε καλοβρασμένο αυγό κάθε δεύτερη μέρα. Στα κενά δίνε ότι ασφαλές πράσινο μπορείς να βρείς (ραδίκι-ζοχό-αντίδι-σπανακι). Μια πολυβιταμίνη στο νερό του καθημερινά κάθε πρωί (αφού απο βραδύς έχεις αφαιρέσει την ποτίστρα). Αν θέλεις να αποδώσει αυτό το σχήμα το ακολουθείς πιστά για το επόμενο 20ημερο.
 
Αγαπητε Μάκη σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Λόγω του ότι νέος στο hobby και στον χώρο της διατροφής θα μπορούσες ενδεικτικά να μου προτείνεις κάποιο πολυβιταμινούχο νερού γιατί είδα κάποια eshop αλλα οι ποικιλία είναι μεγάλη και μπερδεύτηκα λιγάκι... Πολλά τα προϊόντα
 
Ολα, των γνωστών εταιρειών είναι αξιόλογα. Ενα FERTI-VIT της Oropharma θα ήταν μια χαρά.
Σχετικά φθηνό και πολλά χρόνια "σωστό".
Oropharma-ferti-vit-fertilidad-pajaros.jpg
 
Back
Top