Αναπαραγωγή Ξαφνικό ζευγάρωμα κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
Προ ημερών πήρα τα δύο κοκατίλ για τα οποία σας ενημέρωσα στο θέμα Δύο νέα κοκατίλ με προβληματάκια .
Στις λίγες μέρες που μεσολάβησαν, τα φροντίζω όσο μπορώ.
Προ τριών ημερών σταμάτηση το φάρμακο που τους έδινα στο νερό και τους άρχισα βιταμίνες multivit.
Γενικά ειναι ταλαιπωρημένα εμφανισιακά κι πίστευα και οργανικά.
Εξέταση στις κουτσουλιές δεν πρόλαβα να κάνω.
Προ ολίγου μπήκα στο δωμάτιο που τα έχω και τα βρήκα να κάνουν σεξ.
Φαντάζομαι δηλαδή οτι ήταν σεξ γιατί δεν έχω ξαναδεί.
Το άσπρο από κάτω με φτερά της ουράς σηκωμένα και το γκρί από πάνω και με τα δύο πόδια να πατά στην πλάτη του.
Ας μην προχωρήσω σε άλλες λεπτομέρειες.
Παρ ότι δεν έχουμε εξοικειωθεί καλά ακόμα, δεν διέκοψαν αμέσως λόγω της παρουσίας μου.
Ερωτήσεις
Μπορεί κάποιος έμπειρος να δει τις φωτο τους στο αλμπουμ μου να επιβεβαιώσει αν το λευκό είναι θηλυκό και το γκρι αρσενικό?
Το ζευγάρωμά τους σημαίνει οτι πρέπει να τους βάλω φωλιά; ή τα αφήνω να ζευγαρώνουν (εκτός γάμου:).
Μήπως η κατάσταση της υγείας τους και η έλλεψη προετοιμασίας διατροφικά και δεν ξέρω τι άλλο τα επιβαρύνει αν γίνει αναπαραγωγή;
Υπάρχει περίπτωση να είναι αρσενικά ομοφυλόφυλα;
Γενικά επειδή δεν είχα φτάσει σ αυτές τις σκέψεις το γεγονός με βρίσκει απροετοίμαστη και θα ήθελα τις συμβουλές σας
ευχαριστώ πολύ
 
γεια σου Μαρια! το γκρι που εχεις ειναι σιγουρα αρσενικο. μαλλον ειναι ζευγαρακι! απο εσενα εξαρταται αν θες και αλλα πουλακια ή αν θες να τα βαλεις να γεννησουν. αποψη μου ειναι οτι ειναι ακομα αδυναμα πιο πολυ για την θηλυκια το λεω γιατι αν μπει σε αυτην την διαδικασια θα κουραστει ακομα πιο πολυ. αν τους βαλεις φωλια το πιθανοτερο ειναι να αρχισουν να γεννανε αλλα αυτο μπορει να γινει και χωρις φωλια με το να σου κανουν αυγα στο πατωμα... αν βλεπεις την θηλυκια σου πολυ αδυναμη καλητερα να μην τα βαλεις ακομα και αν μπορεις να τα βαλεις σε διαφορετικο κλουβι ωσστε να μην ζευγαρωνουν.
 
λες να τα χωρίσω ε; γιατί όντως το θηλυκό είναι που έχει κομμένο φτερό και του λείπουν και πολλά φτερά κλπ. Δεν θα ήθελα να κάνουν πουλάκια τώρα γιατί δεν έχω γνώση κι εμπειρία, έχω χορηγήσει κι αυτό το φάρμακο. το να μην βάλω φωλιά εύκολο. Να τα χωρίσω κάπως δύσκολο αυτή την στιγμή. σ ευχαριστώ πολύ Μαριλενάκι
 
Μαρια εγω πιστευω οτι το τελευταιο που λειπει απο αυτο το ασπρο κακομοιρο πουλακι (και το λεω κακομοιρο επειδη το καταντησαν καποιοι αλλοι ετσι) ειναι μια φωλια και αυγα. Η διαδικασια της ωοτοκιας ειναι ηδη μεγαλο στρες για το θηλυκο πουλι (δες κι ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο Τα θηλυκά πουλια σταματούν την παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων όταν γεννούν ) και μπορει το συγκεκριμενο πουλακι να μην την "βγαλει καθαρη".

Αστα να κανουν οτι θελουν, κατα τη γνωμη μου να μην τους βαλεις φωλια, αυξησε τις ωρες υπνου στις 11 συνεχομενες ωρες σε σκοταδι και απο διατροφη προς το παρον θα σου ελεγα να μην αλλαξεις κατι διοτι χρειαζονται βοηθεια σε αυτη τη φαση λογω της καταστασης στην οποια τα πηρες. Αν τα δεις και συνεχιζουν να ζευγαρωνουν και με μεγαλυτερη συχνοτητα τοτε ισως να εκανες και καποιες περικοπες.

p.s. Δεν πιστευω οτι ειναι καλη ιδεα να τα χωρισεις τωρα και δεν βλεπω προσωπικα το λογο. Ειναι ζευγαρι και οτι περασαν μεχρι τωρα το περασαν μαζι. Το χειροτερο θα ηταν καποιο να αρχισει να βγαζει μονο του τα φτερα του απο το αγχος του. Την αναπαραγωγικη φαση μπορεις να προσπαθησεις να τους την διακοψεις και με αλλους τροπους.
 
σ ευχαριστώ πολύ Ανέστη. όχι δεν θέλω με τίποτα να την επιβαρύνω αντιθέτως θελω να βρει την υγεία της, να ηρεμήσει γιατί ήταν πολύ αγριεμένο όταν το πήρα. κοιμούνται καλά με την δύση/ανατολή γιατί τα έχω σε ξεχωριστό δωμάτιο λόγω των γατιών που έχω και το βράδυ δεν το ανοίγω καθόλου. ήδη φαίνονται πιο χαρούμενα. αυτή είναι λίγο πιο σωματώδης από το άλλο, ισχύει αυτό στα κοκατίλ? είναι πιο μεγάλα τα κορίτσια; Ευχαριστώ και για την παραπομπή θα την δω τώρα
 
το ειπα να τα χωρισει με την εννοια να σταματησει να την ζευγαρωνει ο αρσενικος. Διπλα διπλα να εχει τα κλουβια ελεγα. Οντως μπορει να αυξηση την ωρα του υπνου και να βρει και αλλους τροπους που να σταματησουν αλλα εγω το ειπα για αμεσα επειδη η θηλυκια ειναι ταλαιπωριμενη και με το να αρχισει να κανει αυγα θα κουραστει περισσοτερο
 
Back
Top