Ασθένειες Ξεθωριασμένη ουρά budgie - Είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης YannisC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

YannisC

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Καληπέρα.

Νομίζω ότι η ουρά της Μαίρης είναι ξεθωριασμένη (σίγουρα είναι συγκριτικά με τον Τηλέμαχο!). Η ουρά της είναι έτσι από τότε που τα πήρα από το petshop (2μήνες πριν). Επίσης κατά διαστήματα κάνει ένα περίεργο ήχο (κάτι ανάμεσα σε ελαφρύ βήξιμο φτάρνισμα) το οποίο δεν ξέρω αν σχετίζεται

Γενικά έχει καλή όρεξη & σχετικά καλή δραστηριότητα/κινητικότητα (λιγότερο δραστήρια από το αρσενικό).

Θα ήθελα τις συμβουλές σας αν είναι άρρωστη ή αν αυτό προκαλείται λόγω κάποια διατροφικής έλλειψης (πέραν από σπόρους έχει μάθει να τρώει και μαρούλι - προσπαθώ σιγά-σιγά να τα μάθω και άλλα λαχανικά/φρούτα). Οι κενώσεις της μου φαίνονται φυσιολογικές και δεν έχει λερωμένη αμάρα.

Ευχαριστώ!
Mairi.webpMairi vs. Tilemoxos tail.webp
 
Kαλησπερα.

Η ουρα θα φτιαξει μεσω της πτερορροιας απλα να προσεξεις μηπως οι πατηθρες σου ειναι πολυ κοντα στα τοιχωματα του κλουβιου και χαλαει εκει η ουρα.
Αν συμβαινει κατι τετοιο με παρατηρηση θα το καταλαβεις.

Σε οτι αναφορα τους ηχους που λες, ειναι κατι σαν αυτο που δειχνει το βιντεο;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το μαρουλακι καλυτερα να το αποφευγεις γιατι ειναι απο τα λαχανικα με τις μεγαλυτερες συγκεντρωσεις φυτοφαρμακω.
Τι τροφη τους δινεις;
 
Αντώνη ευχαριστώ!
  • Οι πατήθρες είναι σε καλή απόσταση. Δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Θα την παρατηρήσω όμως.
  • Ο ήχος δεν είναι σαν αυτόν του video ούτε σε ένταση ούτε σε χροιά. Είναι χαμηλής έντασης και ηπιότερος. Μπορεί να είναι και ιδιαίτερο χαρακτηστικό του πτηνού.
  • Τους δίνω την Manitoba Budgies Best Premium. Έχεις καμία πρόταση για κάτι καλύτερο/πληρέστερο;
  • Προς το παρόν τρώνε μόνο μαρούλι. Τους βάζω καθημερινά μήλο, μπρόκολο και καρότο αλλά τίποτα. Μήπως να δοκιμάσω να αφαιρέσω τα σπόρια για λίγες ώρες έτσι ώστε να πεινάσουν, μήπως και τα δοκιμάσουν;
 
Να εισαι καλα Γιαννη!

Οχι η αφαιρεση των σπορων δεν ειναι καλη μεθοδος, δεν υπαρχει λογος να τα στρεσαρεις.
Μπορεις να συνεχισεις με το μαρουλι αλλα να το πλενεις πολυ καλα σε νερο με ξυδι, σιγα σιγα θα δοκιμασουν και τα υπολοιπα φρουτα/λαχανικα.
Σε οτι αναφορα την τροφη εισαι μια χαρα απο την στιγμη που εισαι σε επωνυμο μειγμα.
Manitoba,Versele Laga,Deli Nature ειναι μια χαρα.
Σε οτι αναφορα τον ηχο αν μπορεσεις καμια στιγμη να μας ανεβασεις ενα βιντεακι ισως θα μπορουσαμε να εικάσουμε κατι.
 
Back
Top