Αναπαραγωγή Ξεκίνημα αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gregog7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gregog7

PB Member
Εγγραφή
4 Νοε 2008
Μηνύματα
567
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ξεκίνημα αναπαραγωγής καρδερίνων

Σήμερα, επιτέλους, αγόρασα το θηλυκό που μου έλειπε. Ένα ωραίο σπαθάτο εκτροφής.
Το αρσενικό το έχω από το καλοκαίρι. Και αυτό επίσης πολύ όμορφο πουλάκι(εξαράκι).
Θα χρειαστώ όλη τη θετική σας ενέργεια για να τα καταφέρω, καθώς όρεξη και υπομονή υπάρχει.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 
Για τι πουλακι μιλαμε;ολα να πανε καλα... Καλη αναπαραγωγικη περιοδο να χεις αν και λιγο νωρις νομιζω για οτι πουλια κι αν προκειται! 🙂
 
Εεεε, συγνώμη, πρόκειται για καρδερίνες.
Και τα δυο πουλιά είναι εκτροφής.
Απλώς τα έβαλα μαζί, με χώρισμα, σε κλούβα αναπαραγωγής. Δεν είναι σωστό?
 
Aντε με τοκαλο και καλη αρχη στο δυσκολο εργο σου!:Dνα σου ζησουν τ απουλακια!
 
θα επρεπε πρωτα να βαλεις το κενουριο πουλακι σε καραντινα...χωρις να εχω ασχολιθει με τις καρδερινες νομιζω πως αφου τα πουλια ειναι εκτροφης τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα!
 
Το πουλί ήταν εδώ και δυο εβδομάδες στο εκτροφείο, αλλά σε δικό μου κλουβάκι.
Ποτέ δεν αγοράζω πουλί, που δεν έχω παρακολουθήσει αρκετά.
Σε ευχαριστώ πάντως.
 
Γρηγόρη καλή επιτυχία. Νομίζω είναι νωρίς για να γνωριστούν τα πουλιά. Αν τα έχεις σε ζευγαρώστρα με χώρισμα αφήνεις πολύ λίγο χώρο για το καθένα. Για το θηλυκό κυρίως είναι ζωτικής σημασίας ο χώρος για πέταγμα. Εγώ πιστεύω ότι η γνωριμία μπορεί να γίνει από μέσα Γενάρη και χωρίς χώρισμα. Αρκεί τη μέρα που θα τα βάλεις μαζί να μπορείς να τα παρατηρείς.
 
Με το καλό Γρηγόρη, ριξε μια ματιά στην κατηγορία της αναπαραγωγής όπου περιέχονται πλήθος πληροφοριών και πάλι με το καλό να αρχίσεις :)
 
Σας ευχαριστω ολους. Και βεβαια θα ακολουθησω τις οδηγιες & τις συμβουλες που εχω διαβασει μεσα στο forum.
 
Γρηγόρη πρώτα απόλα καλή αρχή. Η γνώμη μου είναι η εξής.
Πρώτα πρώτα σε κάθε πουλί που αγοράζεις ή σου χαρίζουν και το πηγαίνεις σπίτι σου πρέπει να το βάζεις σε καραντίνα. Μικρόβια και αρρώστιες δεν έχουν μόνο πάνω τους τα πουλιά αλλά και ο χώρος στον οποίο ζουν.
Καλό θα ήταν να τοποθετήσεις την θηλυκιά σου μόνη στην ζευγαρώστρα αφού πρώτα την διακοσμήσεις με ψεύτικα φυτά για να φέρνει όσο το δυνατόν περισσότερο σε φυσικό περιβάλλον και μετά από κανένα δεκαπενθήμερο και να όλα πάνε καλά να τοποθετήσεις και τον αρσενικό μαζί της χωρίς χώρισμα.
Το βασικότερο απόλα όταν επιχειρείς τέτοιο ζευγάρωμα είναι η υπομονή και η καλή διάθεση. Δεν πρέπει να απογοητευτείς και να χαρείς την διαδικασία.
Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις πάντα γερά πουλιά και καλά αποτελέσματα.
 
Καλορίζικη η καρδερίνα σου και σου εύχομαι σύντομα ν αποκτήσεις και νεοσσούς!
 
Back
Top