Αναπαραγωγή Ξεκίνησα αναπαραγωγή στα ζεμπράκια αλλά αυγά δεν βλέπω

Antoninho30

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2017
Μηνύματα
401
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα.. Έχω 2 ζεμπρακια... Τους έχω κάνει διαδικασία.. Έχουν φτιάξει την φωλιά. Αλλά αυγά δεν βλέπω να κάνουν... Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
 
Η κατασκευή της φωλιάς πότε ολοκληρώθηκε; Πόσες μέρες έχουν μεσολαβήσει; Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Όλα αυτά τα στοιχεία θα μας βοηθήσουν να διαμορφώσουμε μία πιο πλήρη εικόνα των δρώμενων.:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είναι αρκετός καιρός. Ενημερωτικά να σου αναφέρω ότι στους σπίνους ζέμπρα και και στα περισσότερα είδη εξωτικών σπίνων, η φωλιά δεν συνιστά απαραίτητα αναπαραγωγική εστία, αλλά και ένα ασφαλές και ζεστό καταφύγιο. Συνεπώς η φωλεοποίηση μπορεί να μην είναι δείγμα οίστρου, αλλά ανάγκη για μία κρυψώνα/κατάλυμα για την νύχτα και κατά την διάρκεια της ημέρας.
 
αυγουλάκια γιατί δεν βλέπω;
Αυτό δε μπορεί να στο πει κανείς με σιγουριά.
Εγώ θα σου έλεγα όμως να τη βγάλεις τη φωλιά γιατί έχουν αρχίσει οι ζέστες και σε λίγο ξεκινάει και η πτερόρροια, είναι κρίμα να τα ταλαιπωρείς!

misalouris τα αρσενικά εχουν το πορτοκαλί στα μάγουλα, ένα μαύρο σημάδι στο στήθος από το οποίο ανεβαίνουν πολλές μαύρες γραμμές που φτάνουν μέχρι το κάτω ράμφος τους
και τα πιτσιλωτά φτέρα στο πλάι.
 
εμενα δεν μου φενονται για ζευγαρι τουλαχιστον απο την φωτογραφια το πισω μου φενεται για αρσενικο αρχεγονο μια και ειχα και εγω και ξερω να τα αναγνωριζω το μπροστα δεν μπορω να πω με σιγουρια τι ειναι γιατι φενεται σαν να εχει πορτοκαλι σημαδι αν μπορεις ανεβασε αλλη μια και δεν χρειαζεται και τα δυο απλα το λευκο για να μπορουμε να δουμε αν εχει οντως το σημαδι. Παλι οπως λεει και η Βασια και εγω για ζευγαρι τα βλεπω αλλα αλλη μια φωτο για να συγουρευτουμε δεν θα εκανε κακο αν μπορεις βεβαια και επιπλεον να βγαλεις την φωλια λογω της εποχης και να σου ζησουν!
 
Διορθωση παιδια!
Και το αλλο αρσενικο ειναι!
Πρεπει να ειναι μεταλλαξη (ψαχνω να τη βρω) μ'αρεσει που γραφω για μαυρο σημαδι στο στηθος του αρσενικου και δεν ειχα προσεξει στο υποτιθεμενο θηλυκο...

Επισης τα αρσενικα εχουν κατακοκκινο ραμφος ενω τα θηλυκα πορτοκαλι που και επισης και στα 2 πουλια ειναι κοκκινο...

Οποτε η απορια σου
αυγουλάκια γιατί δεν βλέπω;
Λυθηκε!

Βεβαια αν μπορουν η Πωλινα Wind-sa ή ο Γιαννης YannisK να μας βοηθησουν να λυσουμε το μυστηριο καλο θα ηταν!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Διορθωση παιδια!
Και το αλλο αρσενικο ειναι!
Πρεπει να ειναι μεταλλαξη (ψαχνω να τη βρω) μ'αρεσει που γραφω για μαυρο σημαδι στο στηθος του αρσενικου και δεν ειχα προσεξει στο υποτιθεμενο θηλυκο...

Επισης τα αρσενικα εχουν κατακοκκινο ραμφος ενω τα θηλυκα πορτοκαλι που και επισης και στα 2 πουλια ειναι κοκκινο...

Οποτε η απορια σου

Λυθηκε!

Βεβαια αν μπορει και η Πωλινα Wind-sa να μας βοηθησει να λυσουμε το μυστηριο καλο θα ηταν!


νομιζω οτι αυτην ειναι η μεταλλαξη [Chestnut Flanked White (CFW)]

λογο του απαλου πορτοκαλι στα μαγουλα
 
Την καλησπέρα μου! Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες, λέγοντας σου ότι έχεις στην κατοχή σου δύο πανέμορφα αρσενικά zebra finches! Άρα, χρησιμοποιούν την φωλιά ως καταφύγιο, "υπακούοντας" στο ένστικτο τους. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα... Πήγα στον πετσοπα και ήταν σίγουρος λέει ότι ήταν ζευγάρι...άσχετος;

Απατεώνες... Τσακώθηκα... Και Μ έλεγε τα αρσενικά τα ξεχωρίζεις από το πορτοκαλί στο μαγουλο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
τα αρσενικά τα ξεχωρίζεις από το πορτοκαλί στο μαγουλο
αυτό ισχύει αλλά όχι σε όλα, υπάρχουν μεταλλαξεις που είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη, η φωτογραφία δείχνει ένα κλασσικό ζευγάρι και τα παιδιά που δεν είμαι σίγουρος για το φύλο τους.100_1054.webp
 
''Στα πλευρά τους έχουν καφέ περιοχές με μικρά λευκά στίγματα. Επίσης έχουν κατακόκκινο ράμφος και τραγουδάνε συχνά.''
το πουλάκι στα δεξιά έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά, αν έχει ειναι αρσενικό, παρακολούθησε και την συμπεριφορά τους όταν βάλεις μπανιέρα πιο μπαίνει πρώτο υπάρχει ανταγωνισμός; τραγουδάει;
ψαξε και στο διαδίκτυο για ''διαχωρισμος φύλου ζεμπρα''
όπως και να έχει είναι και τα δύο πανέμορφα!
 
Back
Top