Ασθένειες Ξεκίνησε σαν μικρό τσίμπημα, είναι ευλογιά;

Manos Tyro

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2019
Μηνύματα
330
Καλημέρα, ξεκίνησε εχθές σαν μικρό τσίμπημα. Νόμιζα ότι ήταν τσίμπημα κουνουπιου και έβαζα μπεταντιν σήμερα έγινε πολύ χειρότερο. Ειναι ευλογία;
 

Συνημμένα

  • 20190923_112704.webp
    20190923_112704.webp
    44,7 KB · Προβολές: 44
Δεν είναι αλοιφή. Ιώδιο με οινόπνευμα βασικά είναι. Χρησιμοποιείται για τις άφθες στο στόμα μας. Το καλύτερο όλων είναι το πινελάκι που διαθέτει που το κάνει πολύ χρηστικό. Φυσικά ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ και απομόνωση.
Τα νύχια του λείπουν εδώ και καιρό; Εχει ξαναπαρουσιάσει ευλογιά ;
 
Και τι σου είπε Μάνο;
Πόσες εφαρμογές την ημέρα και για πόσο χρονικό διάστημα;
Πότε θα δει πάλι το πουλάκι;
Σε ενημέρωσε σχετικά με τρόπους αποφυγής τσιμπήματος από κουνούπι και για αποφυγή επέκταση της νόσου σε άλλα πουλάκια που τυχόν έχεις;
Καλή πορεία εύχομαι!
 
Δεν είναι αλοιφή. Ιώδιο με οινόπνευμα βασικά είναι. Χρησιμοποιείται για τις άφθες στο στόμα μας. Το καλύτερο όλων είναι το πινελάκι που διαθέτει που το κάνει πολύ χρηστικό. Φυσικά ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ και απομόνωση.
Τα νύχια του λείπουν εδώ και καιρό; Εχει ξαναπαρουσιάσει ευλογιά ;
Δεν του λειπουν νυχια. Ειναι αγορασμενο απο το Pet Step στη Σταυρουπολη Θεσσαλονικης δεν ξερω αν ειχε ξαναπεράσει
[automerge]1569235806[/automerge]
Και τι σου είπε Μάνο;
Πόσες εφαρμογές την ημέρα και για πόσο χρονικό διάστημα;
Πότε θα δει πάλι το πουλάκι;
Σε ενημέρωσε σχετικά με τρόπους αποφυγής τσιμπήματος από κουνούπι και για αποφυγή επέκταση της νόσου σε άλλα πουλάκια που τυχόν έχεις;
Καλή πορεία εύχομαι!
Μια φορά τη μέρα ειπε θα ξαναπάω απο εβδομαδα. Ειναι μακρυα απο τα υπολοιπα σε αλλο όροφο. Θα το δει την αλλη Δευτερα. Τα καναρινια μου παντα τα ειχα πεντακαθαρα μου ειπε οτι το επαθε απο τσίμπημα κουνουπιου. Σε ευχαριστώ. Πρωτη φορα συναντώ την ευλογια στα 16 χρονια που ασχολουμε με τα καναρινια και εχω πελαγωσει
 
Στην φωτογραφία που έβαλες λείπουν δυό νύχια. Είναι απο άλλο πουλάκι;
το ιδιο ειναι δεν λειπουν απλως ειναι το ενα πισω στο αλλο. Είναι καλό που δεν έπεσαν;
 
Ειναι μακρυα απο τα υπολοιπα σε αλλο όροφο. Θα το δει την αλλη Δευτερα. Τα καναρινια μου παντα τα ειχα πεντακαθαρα μου ειπε οτι το επαθε απο τσίμπημα κουνουπιου.
Δυστυχώς πάντα θα υπάρχει μια πρώτη φορά. Θα σου έλεγα να βάλεις κουνουπιέρα (τούλι) γύρω από κάθε κλουβί, ώστε να μην μπορεί να μπει κουνούπι που δυνητικά θα μπορούσε να είναι φορέας ευλογιάς. Επίσης μην μπερδέψεις καθόλου τα σκέυη των κλουβιών.
 
Πάντως Μάνο, όποιο κουνούπι τσίμπησε το Καναρινι σου ήταν φορέας του Ιού, και οποίο το τσιμπήσει αυτήν την περίοδο πιθανών θα γίνει φορέας. Επομένως η απώθηση των κουνουπιών εκ μέρους σου, μάλλον θα πρέπει να είναι άμεση.
 
Πάντως Μάνο, όποιο κουνούπι τσίμπησε το Καναρινι σου ήταν φορέας του Ιού, και οποίο το τσιμπήσει αυτήν την περίοδο πιθανών θα γίνει φορέας. Επομένως η απώθηση των κουνουπιών εκ μέρους σου, μάλλον θα πρέπει να είναι άμεση.
Πηρα και εβαλα σιτα απο τα jumbo
 
Όχι, δεν καλυτερεύει ακριβώς, απλά αυτή είναι η φυσική εξέλιξη ειδικά μετά το ιώδιο που του βάζεις. Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές θα πάρει λίγες εβδομάδες για να γίνει καλά.
 
Μάνο, εφόσον έχει γίνει διάγνωση για ξηρή ευλογιά και ο γιατρός κοίταξε και μέσα στο στόμα του πουλιού για εξελκώσεις και δεν βρήκε, πράγματι, δεν κινδυνεύει η ζωή του από αυτό, αλλά διατρέχει κίνδυνο από δευτερογενείς λοιμώξεις.
Από τη στιγμή όμως που εσύ το κρατάς καθαρό, το παρακολουθείς και το βρίσκεις ζωηρό, και θα το πας σύντομα για επανεκτίμηση / παρακολούθηση σε πτηνίατρο, όπως και να έχει το ζήτημα απομακρύνεσαι από την όποια δυσμενή εξέλιξη, αλλά παρέμεινε alert, διότι δεν μπορεί ακόμα να απορριφθεί πλήρως και η πιθανότητα της υγρής ευλογιάς ή της σηπτικής της μορφής.
 
Back
Top