Αναπαραγωγή Ξεπυρωνει η καναρα περιμενοντας τον καναρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kladinik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kladinik

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2010
Μηνύματα
58
Πόλη
Λεμεσός
Περιμενωντας τον αρσενικο κάναρο να πυρωσει, ειναι δυνατον η πυρωμενη καναρα να (ξεπυρώσει) ; Και αν ναι, ποσο χρονικο διαστημα εχω στη διαθεση μου για να την βαλω να ζευγαρωσει;
 
Νίκο όχι.. Δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.. Τα θηλυκά πυρώνουν και είναι πυρωμένα μέχρι να έρθει το καλοκαίρι που πλέον μπαίνουν σε Mode πτερόροιας. Αν πια τα θηλυκά είναι με το αυγό στον κ@λο, θα το κάνουν στον πάτο και δε θα περιμένουν το αρσενικό να πυρώσει. Τότε εσύ θα πρέπει να της δώσεις νήμα και φωλιά να κάνει την πρώτη της γέννα με άσπορα εκεί, να τα κλωσήσει για κάποιες μέρες να κάνει τον κύκλο της. Έτσι φυσικά θα χάσεις την πρώτη γέννα. Ταυτόχρονα, όμως, θα προετοιμάζεις τον αρσενικό και λογικά στη δεύτερη γέννα θα συγχρονιστούν, ώστε να σου δώσουν ένσπορα αυγουλάκια!

Για να σου απαντήσουμε για το πόσο χρόνο έχεις πρέπει να μας πεις πόσο πυρωμένη είναι η κανάρα; Και ο αρσενικός είναι εντελώς απύρωτος; Τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στο καθένα και σε τι συνθήκες τα έχεις (θερμοκρασία, διάρκεια φωτισμού); Εσωτερική ή εξωτερική εκτροφή;
Αφού απαντήσεις σε ΌΛΑ αυτά θα σε βοηθήσουμε πολύ περισσότερο! 😛
 
Περιμενωντας τον αρσενικο κάναρο να πυρωσει, ειναι δυνατον η πυρωμενη καναρα να (ξεπυρώσει) ; Και αν ναι, ποσο χρονικο διαστημα εχω στη διαθεση μου για να την βαλω να ζευγαρωσει;
Όπως σωστά σου έγραψε και η Αλίκη, δεν είναι εφικτό να "χάσει" την διάθεσή της.. Τόσο εύκολα.
Αν γινόταν αυτό δεν θα είχαμε άσπορες γέννες αυγών και φυσικά ούτε αυγά στις κλούβες πτήσεις που μας αναγκάζουμε να επισπεύσουμε την έναρξη της αναπαραγωγής... (για ποιον κτυπά η καμπάνα;)
 
Παιδια ευχαριστω και τους 2. Εχω υποψην μου αρκετα απο αυτα που λετε. Αλικη διατηρω εςωτερικη αναπαραγωγη, συνολικα θα βαλω 43 ζευγαρια φετος και μετα απο ωρες διαβασματος, επιτηρησης και παρατηρησης του κοπαδιου μου προσπαθω να κανω και να εφαρμοσω το δικο μου προγραμμα αναπαραγωγης. Αρχισα τον ιανουαριο χρησιμοποιησα σπιρουλινα,ferti-vit, necton msa, ενω σταδιακα το γυρισα σε omni-vit, breedmax και γυρη, δεν παρεληψα να δωσω και να δινω σπορους ( καμελινα, κια, αγκαθι της μαριας, γαιδουρανγκαθο, σουσαμι, κινοα) και εννοειτε κατα διαστηματα αυγο, μηλο, γαλατοχορτο, μπροκολο και ριγανη. Περιμενω πως και πως αυτες τις μερες που θα αρχισουν να βγενουν τα χωρισματα! Δεν μου ετυχε το προβλημα που γραφω στο ποστ μου απλως ρωτησα πληροφοριακα.
 
Καλησπέρα Νίκο! Καλή αρχή με τα πουλάκια και με το καλό να δεις νεοσσούς! Έχεις παρατηρήσει κάποια αλληλεπίδραση μεταξύ του ζευγαριού; Ταΐζει το αρσενικό την θηλυκιά; Αν δεις κάτι τέτοιο μπορείς να τα βάλεις μαζί!
 
Καλησπέρα Νίκο! Καλή αρχή με τα πουλάκια και με το καλό να δεις νεοσσούς! Έχεις παρατηρήσει κάποια αλληλεπίδραση μεταξύ του ζευγαριού; Ταΐζει το αρσενικό την θηλυκιά; Αν δεις κάτι τέτοιο μπορείς να τα βάλεις μαζί!
Αμβροσιε οπως ειπα πιο πανω, η ερωτηση που εκανα ευτυχως δεν εχει παρατηρηθει στο κοπαδι μου μεχρι στιγμης, αρα ολα καλως
 
Back
Top