Ασθένειες Ξεφλουδισμα ραμφους και σπασμοι σε budgie

frantzeska.k

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
το παπαγαλακι μου απο οτν το πηρα παθαινε σπασμουσ που κρατουσαν 1 λεπτο περιπου. Μετα συνερχοταν και ηταν μια χαρα ετρωγε επαιζε. Μου ειπαν οτι ηταν απο ελλειψη βιταμινων η συντροφου. Τωρα τα εχει και τα δυο αλλα φοβαμαι μην παθει κατι. Επισησ το ραμφος του ξεφλουδιζει εντονα. Ειναι φυσιολογικο; Του εχω παρει ασβεστιο. Μπορω να κανω κατι αλλο 😕
 
το παπαγαλακι μου απο οτν το πηρα παθαινε σπασμουσ που κρατουσαν 1 λεπτο περιπου. Μετα συνερχοταν και ηταν μια χαρα ετρωγε επαιζε. Μου ειπαν οτι ηταν απο ελλειψη βιταμινων η συντροφου. Τωρα τα εχει και τα δυο αλλα φοβαμαι μην παθει κατι. Επισησ το ραμφος του ξεφλουδιζει εντονα. Ειναι φυσιολογικο; Του εχω παρει ασβεστιο. Μπορω να κανω κατι αλλο 😕

Το έχει εξετάσει κάποιος πτηνίατρος;
 
μιλησα με καποια ειδικο αλλα μου ειπε αυτα που σας ειπα συν οτι αλλαξε περιβαλλον και να μην ανησυχω. Αν εχετε να μου προτεινετε καποιον. Παντωσ τωρα δεν εχει παθει καποια κριση
 
Τι ειδικος ηταν αυτος;
Παθαινει ενα πουλακι λιγων γραμμαριων σπασμους και μετα συνερχεται και δεν ειναι αυτο ανησυχητικο; 😕 Τι θα ηταν ανησυχητικο δηλαδη, αν καποια φορα δεν συνελθει; Εγω θα σου προτεινα να το πας και σε καποιον αλλον ειδικο, γιατρο. Ισως μια εξεταση αιματος σας δειξει την αιτια του προβληματος. Δες λιγο κι εδω για να βρεις καποιον αν θελεις... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Η αλλαγη περιβαλλοντος σιγουρα δεν περιλαμβανει σπασμους.
 
ειναι κτηνιατροσ ειδικευμενη σε πουλια. Απο οτι ειπε τουλαχιστον.
 
επειδη δεν ξερω καθολου θα μπορουσατε να μου πειτε ποσο περιπου στοιχιζει μια επισκεψη εκει και τετοιες εξετασεις; Μηπως εκει γινεται και το τεστ DNA
 
Απο οσα έχω ακούσει οι γιατροί παίρνουν για μια απλή επίσκεψη απο 20 - 30 ευρώ. Αν χρειαστεί να κανουν και καποιες επιπλέον εξετάσεις ζητάνε συνηθως άλλα 20 ευρώ. ( για καλλιέργεις κοπράνων κτλ)

Τηλεφωνικά μίλησες με τον ειδικό? Αν τελικά πας και μείνεις ευχαριστημένη μπορείς να τον συστήσεις και σε εμάς.
 
η κοπελα που μου μιλησε μου φανηκε αδιαφορη και δεν με καλυψε.σημερα πηρα τηλεφωνο εναν κτηνιατρο στο περιστερι που τον βρηκα απο τα στοιχεια που υπαρχουν στο forum για τους πτηνιατρους. Μου μιλησε πολυ καλα βαβαια στεναχωρηθηκα γιατι μου ειπε οτι το παπαγαλακι μου εχει επιληψια η φλεγμονη στο κεφαλι και οτι μπορει να πεθανει ανα πασα στιγμη. Και οτι πρεπει να το επιστρεψω. Εσεισ τι μου προτεινετε
 
Εγώ θα έλεγα να μη το επιστρέψεις και να του δώσεις την αγάπη που αξίζει. 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γνώμη μου είναι να μην αρκεστείς σε μία τηλεφωνική διάγνωση (ακόμη κι αν αποδειχθεί σωστή) και να πας το πουλάκι σε κάποιον γιατρό να το εξετάσει από κοντά. Έστω ότι είναι όπως σου τα είπε, τουλάχιστον θα ξέρεις ότι έκανες αυτό που έπρεπε και βέβαια, μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις. Αυτό θα σου το πει η καρδιά σου, άσχετα από το τι θα σε συμβουλέψουμε όλοι μας...
 
σας ευχαριστω πολυ. Θα το παω στο γιατρο μηπωσ μου δωσει καποιο φαρμακο για να μην παθαινει κρισεις. Εσεισ εχετε ξανα ακουσει ποτε κατι παρομοιο; Για το ξεφλουδισμα στη μυτη εχετε να μου πειτε κατι;
 
σας ευχαριστω πολυ. Θα το παω στο γιατρο μηπωσ μου δωσει καποιο φαρμακο για να μην παθαινει κρισεις. Εσεισ εχετε ξανα ακουσει ποτε κατι παρομοιο; Για το ξεφλουδισμα στη μυτη εχετε να μου πειτε κατι;
Aν το πουλάκι είναι νεαρό,ένα μικρό ξεφλούδισμα δικαιολαγείται καθώς το ράμφος αναπτύσσεταικαι ανανεώνεται ο εξωτερικός φλοιός του!
Κατά τη γνώμη μου, ασχολήσου με τις κρίσεις και το ξεφλούδισμα είναι το λιγότερο.Αλλωστε,θα το δεί ο γιατρός και θα σου πεί... 😉
 

Σχετικά θέματα

Back
Top