Ασθένειες Ξεφτισμένα φτερά ουράς σε green cheek conure

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα φιλοι μου. εχω ενα green cheek conure ενος ετους και τελευταια παρατηρησα οτι το ενα φτερο της ουρας του ειναι σπασμενο και αλλο ενα ξεφτισμενο. Τον εχω σε ενα πολυ μεγαλο κλουβι οπως αυτα που ειναι για μεγαλους παπαγαλους και εχω σχεδον παντα ανοιχτη την πορτα και μπαινοβγαινει οποτε θελει. εννοειτε οτι ειναι μεσα στο σπιτι.
Τι μπορω να κανω για αυτο; Γιατι σημβαινει; Σε γενικες γραμμες βεβαια ειναι ζωηρος και φυσικα παντα πολυ περιεργος.
περιμενω τις συμβουλες σας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20180622_162545_opt.webp
    IMG_20180622_162545_opt.webp
    20,6 KB · Προβολές: 35
Ωραίος ο μικρός σου αλλά στη φώτο δεν φαίνεται το φτερό που σε απασχολεί για να σου πούμε τη γνώμη μας.

Τα φτερά πτήσης του είναι πολύ κακοψαλιδισμένα. Ποιος του τα έκοψε έτσι;
 
τα φτερα που εχουν θεμα ειναι τα κοκκινα της ουρας, δεν φαινονται στη φωτο, οσο για τα φτερα πτησης τα εκοψε αυτος που τον αγορασα για να ειναι λεει πιο ηρεμος και μου ειπε οτι θα πεσουν καποια στιγμη και θα βγουν αλλα κανονικα. τον εχω ενα χρονο τωρα και δεν εχω δει καμια αλλα γη παντως
 
Από τον επόμενο μήνα (Ιούνιο) οι παπαγάλοι ξεκινούν να περνούν την ετήσια πτερόροια τους. Θα αλλάξει όλα του τα φτερά ακόμη και της χαλασμένα της ουράς και τα πετσοκομμένα απο της φτερούγες. Λίγη υπομονή ακόμη.

Θα εκφράσω γνώμη που ίσως να μην σου αρέσει αλλά άχρηστος το λιγότερο αυτός που κάνει τέτοιο κόψιμο σε φτερά πουλιού. Αυτό το κόψιμο είναι τόσο αυστηρό και λάθος γενικά που δεν βοηθάει σε τίποτα. Η γνώμη μου είναι αφού το έχεις ήδη ένα χρόνο να μην του τα ξανακόψεις. Αν το βγάζεις εκτός σπιτιού σκέψου τη λύση του harness.
 
η πτεροροια εχει αρχισει ηδη σιγα σιγα. χρειαζεται να του δωσω κατι; Οσο αφορα στο πετσοκομα των φτερων τι να πω, τον εμπιστευτικα. εκτροφεας ειανι σιγουρα περισσοτερα απο μενα θα ξερει. τι να πω; οτι μου ειπε το ακολουθησα κι εγω, ειχα ακουσει οτι κοβουν τα φτερα οποτε οταν με ρωτησε του ειπα να το κανει. ευτυχως που θα βγουν αλλα γιατι και μενα δεν μου αρεσει καθουλου ετσι οπως ειναι. τοπ ουλι βεβαια πεταει μεσα στο σπιτι, ατσαλα λιγο, αλλα πεταει. Πιστευετε οτι πρεπει να του παρω και ζευγαρι ή ειναι προτιμοτερο να μεινει μονο του;
 
η πτεροροια εχει αρχισει ηδη σιγα σιγα. χρειαζεται να του δωσω κατι; Οσο αφορα στο πετσοκομα των φτερων τι να πω, τον εμπιστευτικα. εκτροφεας ειανι σιγουρα περισσοτερα απο μενα θα ξερει. τι να πω; οτι μου ειπε το ακολουθησα κι εγω, ειχα ακουσει οτι κοβουν τα φτερα οποτε οταν με ρωτησε του ειπα να το κανει. ευτυχως που θα βγουν αλλα γιατι και μενα δεν μου αρεσει καθουλου ετσι οπως ειναι. τοπ ουλι βεβαια πεταει μεσα στο σπιτι, ατσαλα λιγο, αλλα πεταει. Πιστευετε οτι πρεπει να του παρω και ζευγαρι ή ειναι προτιμοτερο να μεινει μονο του;

Αυγό θα βοηθούσε 1-2 φορές την εβδομάδα όπως και το μπάνιο.

Όλοι οι παπαγάλοι ζουν καλύτερα σε ζευγάρια. Το αν μπορείς να το αντέξεις και να το διαχειριστείς εξαρτάται απο εσένα. Οι κονούρες φωνάζουν πολύ και το ένα δεν κάνει καθόλου θόρυβο μπροστά στα 2. Για να φέρεις δεύτερο πουλί στο σπίτι χρειάζεται να το βάλεις πρώτα σε καραντίνα για να μην ρισκάρεις την υγεία αυτού του πουλιού που έχεις και η γνωριμία να γίνει σταδιακά απο χωριστά κλουβιά. Σε καμία περίπτωση δεν παίρνουμε ένα νέο πουλί κι ανοίγουμε την πόρτα του κλουβιού του άλλου και το ρίχνουμε μέσα.
 
Καλησπέρα Χρήστο μου χωρίς να έχω καθόλου γνώσεις για τους παπαγάλους δεν μπορώ να σου δώσω καμία συμβουλή διότι θα είναι λάθος. Τελος πάντων ο δικός μου ο ringneck όταν τον πρώτοπηρα και με φοβότανε πολύ όταν πήγαινα να του βάλω τροφή πετούσε πέρα δώθε στο κλουβί και σε μια φάση τα φτερά του ηχαν γίνει έτσι και χειρότερα και μετα απο λιγο καιρο αφού καθαριζοτανε συχνα τα φτερα του έγιναν πάλι κανονικά
 
Οπως ειπε κ ο Ανεστης τα φτερα θα τα αλλαξει! Η ουρα πιθανον ειναι σα ξεφτισμενη επειδη πιθανον την ακουμπαει σε καγκελα πιθανοτατα! το κοψινο ειναι παρα πολυ ασχημο! Δε κοβουμε φτερα ποτε ετσι(γενικα δεν ειμαι υπερ)! Απαραδεκτο αυτο κατα την αποψη μου! αυτο με το ηρεμο δεν ισχυει! Ενα πουλακι η ειναι η δεν ειναι ημερο!
 
Back
Top