Αναπαραγωγή Ξεχωρισει το γονιμοποιημενο αυγο απο την εξωτερικη εμφανιση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοι φιλοι γεια σας,

Την τελευταια βδομαδα επειδη δεν ειδα αποτελεσματα στις εκκολαψεις (ολα τα αυγα ηταν ασπορα) και συμφωνα με μια συμβουλη ενος φιλου απο το site, αρχισα χορηγηση fertivit στο νερο σε συνδυασμο με αυγοτροφη.

Χθες παρατηρησα οτι ενα απο τα 3 αρσενικα μου ανταποκριθηκε στα τιτβισματα του θυληκου το οποιο κλωσσαει ενα αυγο και την ταιζε στην φωλια. Ειναι αυτο καλος οιωνος; Θα επακολουθησει ζευγαρωμα;

Τι λεει η εμπειρια σας σχετικα με αυτο;

Και ενα τελευταιο ερωτημα

Σε ενα βιβλιο για καναρινια διαβασα οτι ενας εμπειρος εκτροφεας μπορει να ξεχωρισει το γονιμοποιημενο αυγο απο την εξωτερικη του εμφανιση και μονο χωρις να το κοιταξει στο φως.

Το γονιμοποιημενο αυγο ειναι πιο "διαστικτο" πιο σκουρο στο κελυφος σε σχεση με το ασπορο που εχει λιγοτερα στιγματα.

Ισχυει αυτο; Εγω παντως για καλο και για κακο πηρα και ενα φακο ωοσκοπησης. Ελπιζω να ειναι γουρικος.

Ευχαριστω

😕
 
Φίλε adef , θα έλεγα οτι αυτό που διάβασες δεν απέχει απο την αλήθεια.
Πράγματι ένα αυγό με "κοντράστ" χρώματος και στιγμάτων είναι
κατά μεγάλο ποσοστό ΓΟΝΙΜΟ, εν αντιθέσει με ένα αυγό "θαμπό"
και με λίγα στίγματα, που είναι κατα πάσα πιθανότητα ΑΣΠΟΡΟ.
Πάντως, και επειδή πρόκειται για μελλοντικές ζωούλες,
το καλύτερο είναι ο φακός που δεν επιδέχεται αμφισβητήσεις.
 
Η μόνη περίπτωση που μπορώ να καταλάβω αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα η όχι, είναι σε αυτά μιας θηλυκιάς που τα κάνει με κέλυφος άσπρο, σχεδόν διαφανές. Μετά από κάποια μέρα φαίνεται ξεκάθαρα με γυμνό μάτι αν υπάρχει μέσα νεοσσός.
Στα υπόλοιπα δε μπορώ, γι'αυτό και χρησιμοποιώ φακό με πολύ καλά αποτελέσματα. Πιστεύω έκανες καλά που πήρες και εσύ. Χρησιμοποίησέ τον.
 
Αγαπητοι Φιλοι,

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Οσο αφορα την δευτερη ερωτηση μου θα μπορουσε να διευκρινιστει αν το ταισμα στην φωλια του θυληκου απο το αρσενικο σημαινει οτι το ζευγαρωμα θα αρχισει πολυ συντομα;

Συνηθως αυτη η συμπεριφορα προηγειται, συνυπαρχει η επεται του ζευγαρωματος;

Ευχαριστω
 
Αυτή συμπεριφορά είναι μέρος του ζευγαρώματος και ένδειξη ότι τα πράγματα βαίνουν καλώς. Δεν τίθεται θέμα προτεραιότητας, είναι απλά μέρος της αναπαραγωγικής διαδικασίας. :)
 
Back
Top