Διατροφή Ξηρή ή πατέ αυγοτροφή είναι καλύτερη για τα καναρίνια μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos70
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos70

PB Member
Εγγραφή
1 Νοε 2013
Μηνύματα
634
Πόλη
Πολύκαστρο
Ποια αυγοτροφη (αγοραστη) ειναι καλυτερη στο να χωρηγουμε τα καναρινια μας, την ξηρη η την πατε; Ποια θα εχει καλυτερη αποδοχη απο τις δυο;
 
τα περισσότερα άτομα που γνωρίζω, δεν συστήνουν έτοιμη αυγοτροφή αλλά αυτές που εύκολα παρασκευάζουμε μόνοι μας. υπάρχουν διάφορες. εγώ προσωπικά επειδή είμαι λίγο τεμπέλα έχω βρει μία συνταγή εύκολη του jk21 με τρίμμα φρυγανιάς, αυγό (και το τσόφλι), βρώμη, μέλι, ρίγανη, τσουκνίδα λίγο νεράκι ένα κουταλάκι και αυτήν τους δίνω. Περιστασιακά της βάζω λίγο σκόρδο, ή καμμιά βρασμένη γαρίδα στην πτερρόροια, κόκκινη πιπεριά. Στο ψυγείο κρατάει περίπου μία εβδομάδα. Θα ψάξω την συνταγή αν σ ενδιαφέρει για να σου πω ακριβώς δοσολογίες. Σε πέντε λεπτάκια είναι έτοιμη
 
Την πατέ την προτιμώ όταν πρόκειται να τη δώσω σκέτη. Την ξηρή τη χρησιμοποιώ σε συνταγές. Αν δώσω και τις δύο σκέτες, θα προτιμήσουν την πατέ. Ίσως από συνήθεια.
 
αχ μπράβο Τζωρτζίνα μου, έψαξα και δεν την εντόπισα εγώ, ευχαριστούμε πολύ!
 
Πάνο παρόμοια στάση με την Μαρία κρατάω και εγώ μόνο που χρησιμοποιώ σαν βάση την Βρώμη, σαν νιφάδες κουάκερ, χωρίς όμως στάνταρτ στα υπόλοιπα υλικά. Όταν όμως χρησιμοποιούσα αγοραστή προτιμούσα την πατέ... μου άρεσε η υφή της καλύτερα και θεωρούσα χωρίς να μπορώ να το αποδείξω πως περιείχε καλύτερης ποιότητας υλικά. Έτσι θεωρούσα, δεν ξέρω εάν είχα δίκιο... καληνύχτα...
 
Αν δώσεις έτοιμη του εμπορίου τι θα γίνει;

Και πάμε σε όλες αυτές τις δεκάδες αυγοτροφές που φτιάχνει ο καθενας (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Εχουμε γίνει όλοι μάγειρες χωρίς να ξέρουμε τελικά τι δίνουμε να τρώνε τα πουλιά. Ποιος έφτιαξε αυγοτροφή με ότι του κατέβηκε στο κεφάλι και δεν έγινε αποδεκτή απ τα πουλιά;
Δηλ. όλοι μας έχουμε βρει τον σωστό δρόμο όσο αναφορά την αυγοτροφή; Περίεργο;

Θέλω να μου πει κάποιος που χρησιμοποιεί για αρκετα χρόνια τις μαγειρικές του ικανότητες στα πουλιά... Τι αποτέλεσμα έχει.

Υπάρχει άραγε;

Οταν θα το κάνει για αρκετά χρόνια και φτάσει το πουλί να γεράσει πραγματικά να μας το πει.

Καλύτερο από το σκέτο αυγουλάκι δεν υπάρχει.

Τα πουλιά παλιά ζούσαν πολλά χρόνια... Με το σκέτο αυγό και το κεχρί.

Σήμερα;
 
Αν δώσεις έτοιμη του εμπορίου τι θα γίνει;

Και πάμε σε όλες αυτές τις δεκάδες αυγοτροφές που φτιάχνει ο καθενας (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Εχουμε γίνει όλοι μάγειρες χωρίς να ξέρουμε τελικά τι δίνουμε να τρώνε τα πουλιά. Ποιος έφτιαξε αυγοτροφή με ότι του κατέβηκε στο κεφάλι και δεν έγινε αποδεκτή απ τα πουλιά;
Δηλ. όλοι μας έχουμε βρει τον σωστό δρόμο όσο αναφορά την αυγοτροφή; Περίεργο;

Θέλω να μου πει κάποιος που χρησιμοποιεί για αρκετα χρόνια τις μαγειρικές του ικανότητες στα πουλιά... Τι αποτέλεσμα έχει.

Υπάρχει άραγε;

Οταν θα το κάνει για αρκετά χρόνια και φτάσει το πουλί να γεράσει πραγματικά να μας το πει.

Καλύτερο από το σκέτο αυγουλάκι δεν υπάρχει.

Τα πουλιά παλιά ζούσαν πολλά χρόνια... Με το σκέτο αυγό και το κεχρί.

Σήμερα;
η αλήθεια είναι ότι παρόμοιες σκέψεις κάνουμε όλοι μας, γι αυτό κι εγώ επέλεξα την πιο απλή μορφή της για να μην ρισκάρω συνδυασμούς υλικών που ίσως αποδειχθούν μακροχρόνια λανθασμένοι. Τώρα ως προς το τι συνέβαινε παλαιότερα, ένας αρνητικός παράγοντας στις μέρες μας είναι η μεγάλη μόλυνση του περιβάλλοντος, τουλάχιστον στις πόλεις και όλοι ξέρουμε ότι στα πτηνά οι πνεύμονες είναι το πιο ευάλωτο σημείο του οργανισμού τους.
 
Βασίλη καλημέρα, εννοείται πως ξέρεις τι κάνεις, πότε το κάνεις και γιατί το κάνεις, για οτιδήποτε διαφορετικό συμφωνώ μαζί σου απόλυτα...
 
Υπάρχουν δεκάδες συζητήσεις στο PB πάνω σε αυτό το θέμα. Κάποιες σκέψεις μου εδώ, από το 2006.

Σταυρο οταν η Georgina εδωσε στον Πανο το λινκ για την συνταγη αυγοτροφης διαβασα και σκεψεις σου απο κατω και μενω απολυτα συμφωνος.
Εγω το καλοκαιρι εχασα δυο πουλακια 40 και 50 ημερων και ενα του 2012 μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα. Εκτοτε σταματησα τις αλχημειες. Μπορει να μην εφταιγαν τα σκευασματα που εφτιαχνα, αλλα μετεπειτα δεν ειχα κανενα αλλο προβλημα.
Σκεφτομαι λοιπον οτι: Πρωτον οι μεγαλες εταιριες δεν θα ρισκαρουν την φημη τους με ''κακα'' προιοντα και δευτερον οτι εχουν στην διαθεση τους χημικους και διατροφολογους που κανουν ερευνες για τις αναλογιες υλικων στα σκευασματα τους ωστε να ειναι πληρης και να εχουν αποδοχη απ τα πουλια. Κατι που εγω δεν μπορω να κανω.
Κατα συμπτωση, αυτο μου το επιβεβαιωσε χτες ανθρωπος που ασχολειται χρονια οχι μονο με την εκτροφη, αλλα και με τις τροφες των πτηνων.
Ετσι σφραγιστηκε η αποφαση μου, να μην ξανα κανω πειραματα με τα πουλια.
Τωρα για το ποια ειναι καλυτερη σε αποδοχη που ρωτα ο Πανος, πιστευω οτι ειναι ''ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ''.
Εγω δινω ξηρη και την τσακιζουν.
 
Βρε παιδια-βρε παιδια, αν ηθελα να την παρασκευασω εγω δεν θα ανοιγα αυτο το θεμα θα την εφτιαχνα, εξαλου ο jk21 ιναι ενας απο τους καλυτερους ιντερνετικους μου φιλους κι εχω ολες τις συνταγες του σε βιβλιο, εγω ηθελα την αποψη σας σχετικα με τις αγοραστες αυγοτροφες οχι ποια ειναι καλυτερη απο την αλλη, θελω να μου πουν αυτοι που εχουν δωσει και τα δυο ποια προτιμουν περισσοτερο τα καναρινια, αν και την απαντηση την εδωσε ο vassos kai o stavros... Και βρισκω πολυ ευστοχα αυτα που εγραψε ο avaton τα πουλακια οτι και να τα δωσεις θα το φανε αραγε ειναι το σωστο στο να την παρασκευαζουμε εμεις...15 xρονια εκτρεφω πουλια κατι εχω μαθει για τι διατροφη τους και για τις αναγκες τους... Και κοντα στον jk21
 
Back
Top