Διατροφή Ξηρή αυγοτροφή versela laga

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλημέρα. Πήρα μια αυγοτροφή του εμπορίου αν και δεν είμαι τόσο υπέρ. Συνήθως φτιάχνω σπιτική αυγοτροφή με κους κους του jk21 απλά περισσεύει πολύ και πάει χαμένη από τη μια και το ένα πτηνό δεν την πολυπροτιμάει με αποτέλεσμα για πιο ευκολία και για δοκιμή πήρα αυτή την αυγοτροφή:
karderines.gr/shop/Πτηνά/Μαλακές-Τροφές/Αυγοτροφές-καναρινιών/Orlux-Ξηρή-Αυγοτροφή-για-Λευκά-Καναρίνια-1kg
Το ερώτημά μου είναι το εξής. Μήπως έκανα κακώς που πήρα για λευκά και λιποχρωμικά; Το σκεπτικό μου ήτανε να μην έχει τίποτα περίεργες βιταμίνες εντός με χρωστικές αλλά αυτή τώρα γράφει δεν έχει αυγό (πιθανών λόγω κρόκου αφού είναι για λευκά). Επίσης είναι ξηρή. Θέλει επίσης λίγο νερό για να αφρατέψει και πόσο περίπου;
 
Οι πατέ αυγοτροφές μπορούν να δοθούν όπως είναι στα πουλιά..
Οι ξηρές χρειάζονται υγρασία για να γίνουν αποδεκτές από τα πουλιά μας. Συνήθως χρησιμοποιούνται από τους εκτροφείς που θέλουν μέσα από την αυγοτροφή να περάσουν ουσίες, βιταμίνες και συμπληρώματα στα πουλιά τους.
Τη δική μου εκδοχή παρασκευής αυγοτροφής θα την διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
Μπορείς φυσικά να προσαρμόσεις τα συνοδευτικά στις ανάγκες ή τις απαιτήσεις της εκτροφής σου.
 
Δεν έχω δυστηχώς τόσο χρόνο κ. Γιάννη για τσάι βοτάνων κτλ.Ήθελα κάτι για πιο γρήγορα.Από τη στιγμή που δεν έχει αυγό γιατί λέγεται αυγοτροφή; 😛 ή μήπως εννοεί δεν έχει τον κρόκο του αυγού; Κακώς την πήρα λέτε μιας και εγώ έχω timbrado και είναι για άσπρα αυτή;
Κάπως πιο σύντομος τρόπος να αφρατέψει;
 
Δεν έχω δυστηχώς τόσο χρόνο κ. Γιάννη για τσάι βοτάνων κτλ.
Θα πρέπει να πας σε ουδέτερη πατέ...
Από τη στιγμή που δεν έχει αυγό γιατί λέγεται αυγοτροφή; 😛 ή μήπως εννοεί δεν έχει τον κρόκο του αυγού;
Όσο για το αυγοτροφή στον τίτλο τους... ας μην το ανοίξουμε τώρα αυτό το θέμα...
Κάπως πιο σύντομος τρόπος να αφρατέψει;
Σκέτο νεράκι τότε.
Αν και νομίζω το να βάλεις τα βότανα σε ένα μπουκάλι χλιαρό νερό, μερικές ώρες νωρίτερα δεν είναι και τόσο χρονοβόρο...
Ούτε να αφιερώσεις 15-20 λεπτά για να την παρασκευάσεις...
Εγώ συνήθως την προετοιμάζω κάνοντας ταυτόχρονα παράλληλες εργασίες στο εκτροφείο μου.
 
Το σκέφτηκα Μαρία αλλά γιαυτό ρώτησα να δω ολους τους τρόπους :)
 
Για ιθαγενή της ίδιας εταιρίας έβαζα 5 κουταλάκια και ένα αυγό βραστό και την κάνανε κούπα. Είχα μάλιστα ζυγαριά και ζύγισα πόσο αυγοτροφή ξηρή βάζει το κουτάλι του γλυκού μέχρι πάνω 6,5-7 γραμμάρια ψιλά χοντρά 35 γραμμάρια αυγοτροφής ξηρής. Το βάζεις στο ψυγείο και κρατάει άνετα 3 μέρες.
 
Το αυγό είναι καλό να μπαίνει μέσα στην "αυγοτροφή", εγώ βάζω 8 ανά κιλό αυγοτροφής σε όσα πουλιά μπορώ να δώσω.
Όμως ειδικά για την "ξηρή" αυγοτροφή δεν θα μπορέσει να της δώσει "σχεδόν" τίποτε από υγρασία.
Μόνο με ρασκ ή κους-κους παλεύεται και μαλακώνει.
 
Γιάννη στο μούλτι τα κάνω και γιατί αν πάρει λίγες στροφές παραπάνω μου λασπώνει και κολλά στο κουτάλι;
 
Κι εγώ θεωρώ ότι το ίδιο το αυγό δίνει αρκετή υγρασία. Υπάρχει κάποια ανάγκη να έχουμε ακόμα περισσότερη; Προσωπικά δεν μου αρέσει λασπωμένο το μείγμα και να κολλάει στο ράμφος των πουλιών. Άσε που χαλάει σύντομα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Το κάθε κιλό ξηρής αυγοτροφής χρειάζεται 300ml νερό σε 100gr rask για να πάρει την υγρασία που θα το κάνει αφράτο και προσιτό το μείγμα στα καναρίνια μας...
Δεν γνωρίζω πόσα αυγά χρειάζονται για να μας την προσφέρουν...
 
Το κάθε κιλό ξηρής αυγοτροφής χρειάζεται 300ml νερό σε 100gr rask για να πάρει την υγρασία που θα το κάνει αφράτο
Μα εμείς δεν λέμε να βάλει rask Γιάννη, είναι γνωστό πως το rask ρουφάει νερό.
 
Μαρία χωρίς ρασκ και νερό στις αναλογίες που γράφω έχουμε αυγοτροφή στεγνή - ξηρή που δεν την τρώνε...
Τι άλλο πρέπει να πω για να γίνει κατανοητό?
 
Εμενα τα δικα μου τρωνε ξηρη, πατε, αυγα τα παντα. Πειραζει αν δεν εχει τοση υγρασια;
 
Εμενα τα δικα μου τρωνε ξηρη, πατε, αυγα τα παντα. Πειραζει αν δεν εχει τοση υγρασια;
Αν την τρώνε... χαλάλι τους...
Αν δεν την τρώνε και πάει χαμένη τότε θέλει όλα όσα ανέφερα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυγοτροφή και αυγό έχει υγρασία. Αυτό μάλλον πρέπει να γίνει κατανοητό σ' εσένα Γιάννη.
Μάλλον Μαρία ο Γιάννης εννοεί ότι ένα μόνο αυγό δεν μπορεί από μόνο του να δώσει αρκετή υγρασία στην ξηρή αυγοτροφή. Εγώ αυτό κατάλαβα.
 
Μάλλον Μαρία ο Γιάννης εννοεί ότι ένα μόνο αυγό δεν μπορεί από μόνο του να δώσει αρκετή υγρασία στην ξηρή αυγοτροφή. Εγώ αυτό κατάλαβα.
Λάμπρο μου, εγώ δεν εξέφρασα καμία απορία προς τον Γιάννη ή κάποιον άλλον, Απλά είπα την γνώμη μου, όπως έχω δικαίωμα. Και η γνώμη μου δεν περιείχε το rask. Ήταν απλή και σαφής.
 
Back
Top