Ασθένειες Ξηροτητα σε χαλινο και ποδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stoufas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stoufas

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Παρατηρω οτι ειναι λιγο ξηρο το χαλινο και τα ποδια στο budgie μου, και πιο παλια ειχε ακαρεα. Υπαρχει περιπτωση να εχει ακομα; Παντως ειναι ζωηρος και με το παραπανω. Να και οι φωτογραφιες του.

IMG_1503_opt.webp IMG_1504_opt.webp IMG_1505_opt.webp

Επίσης ξέχασα να πω οτι με ανησύχησε περισσότερο οτι καθε μερα θα βρω και 5-6 πούπουλα γύρω απο το κλουβί
 
Όπως βλέπω είναι κοριτσάκι που ετοιμάζεται να μπει σε αναπαραγωγική φάση. Ο χαλινός μπορεί εκτός της αλλαγής χρώματος να παρουσιάσει ανωμαλίες, μέχρι και λακκουβίτσες, χωρίς αυτό να είναι ανησυχητικό.
Τώρα στα πόδια κάτι ψιλοφαίνεται.
Αν έχεις από πριν epithol, με ελάχιστη ποσότητα, μπορείς να του κάνεις ένα ελαφρύ μασάζ, χωρίς να λερώσεις πτέρωμα.
Αν δεν έχεις, μπορείς να κάνεις το ίδιο με βαζελίνη.
Κάνε μερικές επαναλήψεις, δυο-τρεις φορές την εβδομάδα για δύο εβδομάδες και παρακολούθησέ την.
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε, μπορεί να σου κάνει αυγά.

Επίσης ξέχασα να πω οτι με ανησύχησε περισσότερο οτι καθε μερα θα βρω και 5-6 πούπουλα γύρω απο το κλουβί
Ναι βλέπω στο κεφαλάκι της έχει και καρφάκια.
Για πες μας λίγα πράγματα για την διατροφή της, τις ώρες ύπνου της και το μέρος που είναι το κλουβί της, τι θερμοκρασία έχει;
Έχεις κάνει κάποια αλλαγή τοποθεσίας πρόσφατα;
 
Οκ ευχαριστω . Της εχω σουπιοκοκκαλο και της βάζω και σουσάμι στη τροφή που διάβασα

Να δίνω τροφή Budgies Prestige(Versele-Laga), κοιμάσε απο τις 9-10 μέχρι τις 7 αλλα ίσως επειδη ειναι στην κουζίνα την ξυπνάμε καμια φορά οταν θελουμε κανα νερό τιποτα τέτοιο, την εχω σε γωνία για να ειναι πιο χαλαρή και θερμοκρασία εχει φυσιολογική γύρω στους 20

Η μόνη αλλαγή ήταν οταν τους έβαλα μαζι με ένα μικρό αρσενικό, που ειχα παρει το Νοέμβρη, πριν μια βδομαδα.
 
κοιμάσε απο τις 9-10 μέχρι τις 7 αλλα ίσως επειδη ειναι στην κουζίνα την ξυπνάμε καμια φορά οταν θελουμε κανα νερό τιποτα τέτοιο
Κανονικά πρέπει να κοιμούνται από δύση μέχρι ανατολή. Όσο για την θέση στην κουζίνα, δεν επιτρέπεται, διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ και μην παραλείψεις και τα άρθρα που έχει κάτω-κάτω.
Η μόνη αλλαγή ήταν οταν τους έβαλα μαζι με ένα μικρό αρσενικό, που ειχα παρει το Νοέμβρη, πριν μια βδομαδα.
Ίσως αυτό της δημιούργησε κάποιο μικρό στρες. Μετά παρουσίασε την απώλεια φτερών;
 
Όχι ειναι απο τοτε που είχε τα ακαρεα δηλαδή απο το Οκτώβρη αλλα για 2 μήνες είχε σταματήσει μετα έριχνε για μια βδομαδα και μια σταματάει και μετα συνεχίζει για αυτο μου φάνηκε περίεργο
 
Δίνεις πράσινα σκούρα χορταρικά; Ραδίκια, βλίτα, κτλ, χλωρά αρωματικά βότανα; Δίνεις αυγοτροφή;
Κάνε δυο-τρεις μέρες νερό με σκόρδο να πιουν και βάλε στο μπάνιο τους λίγο μηλόξυδο.
Ο ήλιος τα βλέπει καθόλου; Αν όχι, ή πάρε σποτάκι με uv ή και δώσε πολυβιταμινούχο με D3 μέσα.
 
Τους δίνω εκτός απο τη τροφή μήλο και μπανάνες και αυγότροφή. Ο ήλιος τα βλέπει για καμια ωρα το απόγευμα(αλλα επειδη δεν ήξερα αν πρεπει εχω βάλει το κλουβί σε μέρος να εχει και σκιά και ήλιο)
Στο νερό τους βάζω multivit, πως να φτιάξω το νερό με σκόρδο;
 
πως να φτιάξω το νερό με σκόρδο;
Από βραδύς, βάζεις σε ένα μπουκάλι 3 σκελίδες σκόρδο καθαρισμένες σε 1λίτρο νερό. Το αφήνεις μέχρι το πρωί και το πρωί, γεμίζεις με αυτό την ποτίστρα.
Το υπόλοιπο το φυλάς στο ψυγείο, αφού αφαιρέσεις τα σκόρδα. Τις επόμενες μέρες, ξαναγεμίζεις με αυτό την ποτίστρα αλλά την βάζεις στο κλουβί αφού περιμένεις να έρθει το νερό σε θερμοκρασία δωματίου.
 
Οκ θα ακολουθήσω τις οδηγίες και θα σας πω τα αποτελέσματα. Ευχαριστω :)
 
Μπανανες να μη δινεις πολυ συχνα γιατι εχουν πολλη ζαχαρη. Δοκιμασε διαφορα χορταρικα, και φυσικα φρουτα, αλλα οχι σε μεγαλο ποσοστο μονο ενα. Να εχει ποικιλια.
 
Back
Top