Φροντίδα Ξυλα για παπαγαλους

alexadros

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2009
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
Γιριζοντας απο τισ διακοπεσ μου μαζεψα καποια αποξηραμενα ξυλα για να τα βαλω στα παπαγαλακια μου. Συγκεκριμενα ειναι απο ελατο.Αφου τα επλινα και τα αποστειρωσα πολυ καλα βρεχοντασ τα με οινοπνευμα καθαρο και ενα σπρει για παρασιτα απο το πετ-σοπ, εκανα το μοιρεο λαθοσ και ερηα νευτι επανω στα ξυλα για περισοτερη απολυμανση. Με αποτελασμοιριζουν τα ξυλα πολυ εντονα. Τωρα ομωσ μοιριζουν πολυ λιγο. Τι να κάνω;Να τουσ τα βαλω στο κλουβι;



απο πευκο ειναι τα ξυλα. Συγνωμη!
 
Θα προτεινα οχι ακομα!
Αν θες (ας πει και καποιος πιο εμπειρος) βραστα με νερο και ξυδι!?νομιζω κανει δουλεια!
Απο πευκο δεν υπαρχει προβλημα απ'οτι διαβασα σε αλλο θέμα!
 
Στην θεση σου θα τα πεταγα. Το ξυλο ειναι ιδιαιτερως αποροφητικο και το νευτης ειναι δηλητηριο για τα πουλια. Πολυ επικινδυνο..

Βρες αλλα ξυλα για περισοτερη σιγουρια και πλυνε τα απλως με καυτο νερο και ξυδι.Ακομα κι ενα βρασιμο δεν θα ταν κακο.
 
Γιριζοντας απο τισ διακοπεσ μου μαζεψα καποια αποξηραμενα ξυλα για να τα βαλω στα παπαγαλακια μου. Συγκεκριμενα ειναι απο ελατο.Αφου τα επλινα και τα αποστειρωσα πολυ καλα βρεχοντασ τα με οινοπνευμα καθαρο και ενα σπρει για παρασιτα απο το πετ-σοπ, εκανα το μοιρεο λαθοσ και ερηα νευτι επανω στα ξυλα για περισοτερη απολυμανση. Με αποτελασμοιριζουν τα ξυλα πολυ εντονα. Τωρα ομωσ μοιριζουν πολυ λιγο. Τι να κάνω;Να τουσ τα βαλω στο κλουβι;

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 16:13 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 16:12 -

απο πευκο ειναι τα ξυλα. Συγνωμη!

Όπως σου είπαν και παραπάνω το νεύτι δεν ενδύκνειται για τα πουλιά, μιας και είναι άκρως τοξικό. Θα πρέπει να κοιτάξεις να βρείς άλλα ξύλα, για να τα τοποθετήσεις. Περισσότερα για το θέμα μπορείς να δεις εδώ.
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/

Για το βράσιμο που αναφέρει ο Φώτης θα πρέπει να πω οτι αν τα ξύλα δεν είναι ξερά, τότε μόνο κακό θα κάνει μιας και θα ανοίξει τους πόρους του ξύλου με αποτέλεσμα την μικρή διάρκεια ζωής του ξύλου.
 
Back
Top