Φροντίδα Ξυλινα παιχνιδια για παπαγαλους, ειναι ασφαλή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Εχω βαλει στο κλουβι με τα Lovebirds μου ενα ξυλινο παιχνιδακι κατι σαν ανεμοσκαλα. Ποσο ασφαλες ειναι;Υπαρχει περιπτωση να πιασει ψειρες;Να το απολυμαινω με σοδα ή ξυδι συχνα;Ή να προτιμω τα πλαστικα παιχνιδια; 😕
 
Από ό,τι έχω διαβάσει πρέπει να βάζουμε ξύλινα παιχνιδάκια non toxic γιατί τους αρέσει να σπάνε, να ροκανίζουν ή να τραγανίζουν όπως κάνουν και στη φύση. Πιστεύω ότι επώνυμα προϊόντα ειδικά για παπαγάλους που διαθέτουν τα petshops, petcity κ.ά. Δε θα τους κάνουν κακό, αν και όταν τα πλένουμε μετά την αγορά, πριν τους τα δώσουμε, βγάζουν πάρα πολύ χρώμα...
 
Λογικά αφού προορίζονται για πτηνά, δεν πρέπει να είναι! 🙄
 
Δεν είναι τοξικό.. Είναι αν δεν κάνω λάθος φυτικής προέλευσης..
 
Τα ξυλινα παιχνιδια ειναι πολυ καλη λυση για ολους τους λογους που ανεφεραν οι υπολοιποι ως τωρα. Εγω προτιμω αυτα που ειναι συσκευασμενα απο την εταιρεια τους και δεν σκονιζονται στα ραφια και τα χρωματιστα δεν τα πλενω πριν του τα δωσω. 😉
 
Πρεπει ν'αγοραζουμε καλυτερα ξυλινα παιχνιδια που ειναι βαμμενα με φυτικα χρωματα για τους παπαγαλους μας. Οσο αφορα το ξυλο της σκαλιτσας που αγορασες θα πρεπει κατα διαστηματα να το πλενεις, αφου στεγνωνει καλα μπορεις να το ξαναβαζεις στο κλουβι.
 
Όσο όμως και να φαίνονται χαζά τα πλαστικά παιχνίδια, εγώ τις προάλες του πήρα ένα και σκεφτόμουν ''θα του αρέσει, δεν θα του αρέσει...'' Τελικά σας πληροφορώ ότι το τίμησε δεόντως!
 
Back
Top