Φροντίδα Ξύλα από ελιές για το κλουβί

Spiros Xalkidiki

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουλ 2022
Μηνύματα
59
Πόλη
Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική
Καλησπέρα, έκοψα από τις ελιές μου κάτι κλαδιά για να τα βάλω στο κλουβί έβγαλα και τον φλοιό, τώρα πρέπει να τα αφήσω κάποιες μέρες να ξεραθούν για να τα βάλω η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Εννοείται θα τα καθαρίσω και με ξίδι πριν τα βάλω.
[automerge]1667659175[/automerge]
Καλησπέρα, έκοψα από τις ελιές μου κάτι κλαδιά για να τα βάλω στο κλουβί έβγαλα και τον φλοιό, τώρα πρέπει να τα αφήσω κάποιες μέρες να ξεραθούν για να τα βάλω η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Εννοείται θα τα καθαρίσω και με ξίδι πριν τα βάλω.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221105_162625.webp
    IMG_20221105_162625.webp
    56,4 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
@Spiros Xalkidiki άποψή μου μην τα περάσεις τίποτα. Θα εμποδιστεί και δεν ξέρω να θα επηρεάσει και τις ιδιότητες του. Καλύτερα να το έκανες το καλοκαίρι για φυσική ξήρανση. Τώρα θέλει θερμότητα χαμηλή και αέρα για να μην καταστραφεί. Δεν ξέρω αν θα έχεις αποτέλεσμα. Πάντως δοκίμασε διαφορετικουε τρόπους μπορεί κάποιος να πετύχει. Δοκιμές κάνουμε όλοι πολλές φορές.
 
πρέπει να τα αφήσω κάποιες μέρες να ξεραθούν για να τα βάλω η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Ναι ο ένας τρόπος είναι αυτός.
Ομως η εποχή δεν είναι η καταλληλότερη για να ξεραθούν γρήγορα και ίσως χρειαστεί μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ίσως και κάποιους μήνες.
Ο άλλος ο πιο γρήγορος τρόπος είναι στον φούρνο με αέρα, στους 70-80°C για αρκετές ώρες, εξαρτάται από το μέγεθος και το πάχος τους.
Ελπίζω να μην έχουν φυτοφάρμακα.
 
@Vada Όχι δεν έχουν φυτοφάρμακα είναι δικά μου τα δέντρα, θα πειραματιστώ με τον φούρνο και βλέπω εξάλλου ξύλα έχω πολλά! 🤣😂
Το καλοκαίρι δεν είχα τον παπαγάλο γι'αυτό τα έκοψα τώρα έχει να βρέξει και ενάμιση μήνα εδώ δεν είναι πολύ υγρά τα δέντρα.
Θα αγόραζα έτοιμα αλλά δεν μπορώ να βρω λίγο λεπτά για Μονκ αυτά που βρίσκω είναι χοντρά
 
@Φοιβος Δεν με πειράζει να τα χαλάσει όποτε θέλω βάζω άλλα, απλά έλεγα μήπως δεν κάνει γιατί είναι υγρά.
Θα τα αφήσω δύο μέρες και θα τα βάλω αν είναι! 👍
 
Έβαλα τα κλαδάκια που έκοψα και έδειξε το κλουβί πιο φυσικό ομόρφυνε!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έβαλα τα κλαδάκια που έκοψα και έδειξε το κλουβί πιο φυσικό ομόρφυνε!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πολύ ωραίο όντως αμέσως το ξύλο δείχνει
 
@Spiros Xalkidiki πολύ όμορφο Σπύρο. Όντως το κλουβί του φαίνεται πιο ωραίο κ σίγουρα πιο λειτουργικό κ παιχνιδιάρικο. Κ μου αρέσουν που είναι διαφορετικής διαμέτρου. Μπράβο σου. 👏👍Ο Ρίο φαίνεται να το καταευχαριστιέται!!😊
 
Μπράβο Σπυρο!! Πολυ ωραιο το εκανες!!
Θα το ευχαριστηθεί και η επιλογή της ελιάς κατά την γνώμη μου ήταν πολυ καλη ιδεα, την έχω χρησιμοποιήσει και εγώ για το παρκο που εχώ φτιάξει στον Πιτερ και ειναι ιδιαίτερα Στιβαρό ξυλο...
Θα σου κρατήσει για πολυ καιρο!! Επίσης να ξέρεις ότι αν θελεις να κάνεις κάτι αντίστοιχο βάζοντας βιδα από πισω με πεταλουδα κλπ όπως ειναι οι κλασικές του εμπορίου, το ξυλο ελιάς λόγω της ποιοτητας που ανέφερα παραπανω κρατάει άνετα στο τρυπημα!!
 
Back
Top