Φροντίδα Ξύλινο κλουβί εκπαίδευσης - διαγωνισμού για καναρίνια Μαλινουά (Waterslager)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bkourou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bkourou

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2011
Μηνύματα
71
Πόλη
Γλυφάδα
Μαλινουα η φωνη που μαγευει. Γλυκια, μελωδικη απλα τελεια.

Ασχολουμαι χρόνια με τα καναρινια ερασιτεχνικη εκτροφη με κοινα και τα τελευταια δυο χρονια με τα τιμπραντος τα οποια, σε σχεση με τα μαλινουα, πολύ δυνατα πολυ "φασαρια", το ξερω οσοι ασχολουνται με τα τιμπραντος θα με "μισησουν". Με το που τα ακουσα, αποφασισα να ασχοληθω μονο με τα συγκεκριμενα (μαλινουα), ερωτας κεραυνοβολος που λενε. Βεβαια, θα γραφτω σε συλλογο πλεον (ΟΕΜ) για πιο σωστη εκτροφη.

Επομενο βημα, εξοπλισμος. Ετσι, αποφασισα να προσπαθησω να κατασκευασω ενα κλουβί ξύλινο εκπαίδευσης - διαγωνισμού για μαλινουά, βασιζομενος στα παρακατω σχεδια που βρηκα στο internet.
1mD3sBg0.png 2QBQbukK.png
Κανοντας καποιες τροποποιησεις για λογους αισθητικης και λειτουργικοτητας:
  1. Το πάχος τον ξυλων το 1.5 cm -> 1,2 cm και το 12 mm -> 9 mm.
  2. Η σχαρα καπακι πανω μερος εγινε με βεργες απο συρμα περασμενες σε ξυλο στη μεση (φωτο2).
  3. Οι τρυπες για την ταιστρα / ποτιστρα εγινα με κομματι ξυλου (φωτο1).
  4. Τοποθετηθηκε σχαρα στο κατω μερος πανω απο το ταψακι.
1b6Xwr9l.jpg 27Ry7wUd.jpg

Τα εργαλεια που θα χρειαστειτε:

4UPQWHcr.jpg 5xLiBGRbl.jpg68RStsWVl.jpg

Συρμα γαλβανιζε παχους 2 mm περιπου μηκους 10 m, καρφακια, τεσσερις βιδες.
Το site για περισσοτερες πληροφοριες ειναι (Waterslager Show Cage woodlandbird.com/Cage/cage.html).
Θα ακολουθησουν αναλυτικες φωτογραφιες με ολα τα σταδια κατασκευης.
Για οποιαδηποτε διευκρινηση στη διαθεση σας.
 
Πολύ καλή κατασκευή, πιάνουν τα χέρια σου!
2 ερωτήσεις:
1. το σύρμα το αγόρασες έτοιμο τεντωμένο, ή το έφτιαξες;
2. Γιατί να γίνει η εκπαίδευση σε τόσο μικρό κλουβί;
 
Δεν έχω άποψη για τις διαστάσεις, αλλά αυτό που βλέπω μου αρέσει φοβερά. Η διαδικασία μέχρι την ολοκλήρωση μιας κατασκευής είναι φοβερή υπόθεση και η επιτυχία προσφέρει πολύ όμορφα συναισθήματα. Στην περίπτωσή σου εικάζω πως είναι φοβερά, μια και η κατασκευή σου θα χαρακτηριστεί τέλεια... απ' όσους θα έχουν την τύχη να τη δουν. Δεν ξέρω το όνομά σου (μπορείς να το γράψεις να φαίνεται στο προφίλ σου) μπορώ να πω όμως μπράβο σου... και μάλιστα χίλιες φορές.
 
Επαγγελματικη η δουλεια σου σχετικα με την κατασκευη.

Εγω μιας και δεν ασχολουμαι με καναρινια αναρωτιεμαι σε τι εξυπηρετει ενα τοσο μικρο κλουβι. Για μεταφορα σε εκθεσεις; Αυτο ονομαζεις "κλουβι εκπαιδευσης";
 
Eίναι τα κλουβάκια στα οποία διαγωνίζονται Ανέστη. Η κατασκευή του Βασίλη είναι πολύ κοντά στο, απόλυτο.

Και στο δικό μου αυτί το ΜΑΛΙΝΟΥΑ είναι ο βασιλιάς των καναρινιών φωνής.

1maxresdefault.webp 2maxresdefault.webp

Ας τα ακούσουμε. Δώστε βάση στην κίνηση του ράμφους. Σχεδόν ανύπαρκτη.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχριστουμε για τη διευκρινιση Μακη διοτι ειχε κι ο Γιαννης πιο πανω την ιδια απορια. Μαλινουα ηταν το πρωτο μου καναρινακι που εζησε ως τα 11 του. Πραγματι δεν ειχε καμια σχεση η απιθανη φωνη του με του επομενου κοινου καναρινιου που απεκτησα που τραγουδουσε με ολη του τη δυναμη κι ακουγοταν σε ολη την πολυκατοικια. :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Βασίλη πήρες φόρα ε; ... Και εγώ σήμερα ξεκίνησα να φτιάξω καμιά δεκαριά κλουβάκια γιατί δεν βλέπω να φτάνουν αυτά που έχω, αυξήθηκαν οι άντρες της κλούβας..:D

Μπορείς να κάνεις μια-δυο διορθώσεις για καλύτερο αποτέλεσμα.. (γνώμη μου)

Στην πόρτα για να μην "πετάνε" τα σύρματα όταν την ανοίγεις μπορείς να κάνεις αυτό...

10%25CF%2580%25CE%25B9%25CF%2583%25CF%2589%2520%25CF%2580%25CE%25BF%25CF%2581%25CF%2584%25CE%25B1.JPG


και στις τρύπες για τις ταΐστρες...



9%25CE%25BC%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B1.JPG


ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ!
 
Ευθυγραμμιση συρματος:
Δενουμε την μια ακρη σε καποιο σταθερο σημειο και την αλλη ακρη την προσαρμοζουμε σε ενα τρυπάνι υστερα τεντωνουμε ελαφρως και ταυτοχρονα γυριζουμε το τρυπανι αριστεροστροφα μεχρι να ευθυγραμιστει το συρμα.
Δες το βιντεοκαι κυριως απο 2:27 και μετα...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Η απαντηση του κ. Μακη με καλυψε πληρως, ευχαριστώ.
 
Καλημέρα! Πολύ καλή προσπάθεια. Αυτό που είδα είναι ότι όταν βγάζεις το ταψάκι δημιουργείται μεγάλο κενό και το πουλί μπορεί να φύγει.
 
Καλημέρα! Πολύ καλή προσπάθεια. Αυτό που είδα είναι ότι όταν βγάζεις το ταψάκι δημιουργείται μεγάλο κενό και το πουλί μπορεί να φύγει.
Σωστη η παρατηρηση σου αλλα, πανω απο το ταψακι υπαρχει σχαρα συρματινη συρταρωτη.
 
Μα, άν βλέπω καλά, υπάρχει εγκοπή στην οποία μπορεί να περάσει λαμαρινάκι ή σχαράκι, πρίν βγεί το ταψί.

Υ. Γ Ουπς 🙄 Με πρόλαβε το, αφεντικό. Sorry
 
Back
Top