Φροντίδα Ξύλο από μηλιά για σταντ;

miltosbitoulis2

PB New Member
Εγγραφή
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους... Θα ήθελα τα φώτα σας για το σταντ που φτιάχνω για τα καμάρια μου... Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κλαδιά από μηλιά... Αν και κάπου έχω διαβάσει ότι επιτρέπονται, θα ήθελα να σιγουρευτώ... Επίσης θα χρησιμοποιήσω ξύλα από ελιά, αλλά γι' αυτό υπάρχει ανάλογο θέμα στο φόρουμ που λέει ότι επιτρέπεται, οπότε...

Θα υπάρξει παρουσίαση όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
Τα δεντρα που ανεφερες οπως διαβασες ειναι ασφαλη για σταντ. 😉 Περιμενουμε να δουμε την κατασκευη σου! 😉

Αυτο με τα ερωτηματικα δεν καταλαβαινω πως συμβαινει... ; :D
 
δεν έχει σημασία αν θα είναι ελιά ή μηλιά πρωτινό να διαλέξει κλαδιά που δεν είναι πολύ σαγρέ για λερώνονται εύκολα.


*έχω δοκιμάσει από κλαδί ελιάς και ήταν πολύ καλό δεν λέρωνε εύκολα παρόλο που ήταν φυσικό ξύλο.
 
Παιδιά έχω μία ερώτηση ακόμα: Μπορώ να χρησιμοποιήσω βίδες σε κάποιες "ενώσεις" μεταξύ των ξύλων ή μπορεί να πάθουν κάτι τα παπαγαλάκια αν τις δαγκώνουν...

Υγ Πιο πάνω χρειάζεται ερωτηματικό αλλά πάλι δε βάζει...
 
Μπορεις να χρησιμοποιησεις ανοξειδωτες βιδες παντα, ανετα και οσες θελεις!
 
Παιδιά έχω μία ερώτηση ακόμα: Μπορώ να χρησιμοποιήσω βίδες σε κάποιες "ενώσεις" μεταξύ των ξύλων ή μπορεί να πάθουν κάτι τα παπαγαλάκια αν τις δαγκώνουν...

Υγ Πιο πάνω χρειάζεται ερωτηματικό αλλά πάλι δε βάζει...

Όταν λες ενώσεις τι εννοείς; Δυο κομμάτια να κολήσουν μεταξύ τους;
 
Δεν θα χρειαστείς βίδα αλλά κόλλα και ''καβίλια''. Πέρνεις καβίλιες 6 ή 8 χιλιοστών τρυπάς τα ξύλα που θές να ενώσεις βάζεις κόλλα και την καβίλια στον ξύλο και τα ενώνεις. Η βίδα που λές δεν θα σου χρειαστεί σε αυτή την περίπτωση.

Παρεπιμπτώντος η μηλιά σαν υλικό είναι αρκετά σκληρό αλλά η χρήση της είναι μόνο για παραγωγή καπλαμάδων και καυσοξύλων (πίανει εύκολα σαράκι)
 
δεν 3ερω αν το κλαδι μηλιας εχει καποιες παρομοιες ουσιες με τον καρπο του μηλου που δεν ειναι οτι καλλιτερο για τα πουλια (ακομα και για τον ανθρωπο αν ειναι σε μεγαλη ποσοτητα)...
 
δεν 3ερω αν το κλαδι μηλιας εχει καποιες παρομοιες ουσιες με τον καρπο του μηλου που δεν ειναι οτι καλλιτερο για τα πουλια (ακομα και για τον ανθρωπο αν ειναι σε μεγαλη ποσοτητα)...

Δεν είναι το μήλο οτι καλύτερο για τα πουλιά; Που έχεις διαβάσει κάτι σχετικό; Θα μας ενδιέφερε να μαθουμε. 🙂
 
το μηλο ειναι καλο σαν φρουτο αλλα οχι ο καρπος του (κουκουτσια)...
 
Τα κουκούτσια τα βγάζουμε πάντα, αλλά το ξύλο της μηλιάς είναι κατάλληλο για κατασκευές οι οποίες προορίζονται για τα πουλιά μας 🙂
 
δες και αυτο ισως σε βοηθησει.. :)
 
Αυτό το topic το έχω διαβάσει. Αλλά δεν κατάλαβα γιατί μου το έδωσες, αφού κι εγώ είπα ότι τα βγάζουμε τα κουκούτσια😕
 
Για την κατασκευή κλαδιών για πουλιά, να έχεις υπόψη όχι μόνο όποιο δέντρο είναι καλό από άποψη υγείας για τα πουλιά αλλά και ποιό είδους ξύλου είναι αρκετά σκληρό να αντέχει.
Η μηλιά για παράδειγμα έχει κούφια κλαδιά στο μέσο τους και είναι αρκετά εύθραστα.
 
Βαγγέλη, μάλλον έχεις μπερδέψει τον καρπό με το σπέρμα-κουκούτσι.:)

Λέγοντας καρπό, σύμφωνα με το λεξικό της Νέας Ελληνικής γλώσσας του Μπαμπινιώτη σελ 844 , εννούμε το εδώδιμο σαρκώδες ή ξηρό μέρος φυτού, στο οποίο περιέχονται 1 ή περισσότερα σπέρματα και το οποίο προέρχεται από την ωοθήκη ανεπτυγμένη και μετασχηματισμένη μετά την γονιμοποίηση

Συμπέρασμα: το μήλο είνα καλό σαν φρούτο- καρπός, αλλά όχι τα κουκούτσια-σπέρματα!

Συγνώμη για off topik, αλλα για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις! 🙂
 
συγνωμη λαθος εκφραση τοτε.. ειμαι απο κρητη και συνηθιζουμε ετσι να τα λεμε... και καρπους..
 
Καλησπέρα σας και καλό μήνα! Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας. 🙂 Ααα... Και συγγνώμη που απαντάω τώρα, αλλά δύο μέρες δεν προλάβαινα να μπω γιατί είχα διαβάσματα...☹

Δεν θα χρειαστείς βίδα αλλά κόλλα και ''καβίλια''. Πέρνεις καβίλιες 6 ή 8 χιλιοστών τρυπάς τα ξύλα που θές να ενώσεις βάζεις κόλλα και την καβίλια στον ξύλο και τα ενώνεις. Η βίδα που λές δεν θα σου χρειαστεί σε αυτή την περίπτωση.
Φίλε όταν λες "καβίλιες" τι εννοείς... Μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω σύρμα ή δεν κάνει; Eπίσης έχω δει κάτι "πλαστικές αλυσιδίτσες" να τις πω; (δεν ξέρω πως να τις χαρακτηρίσω) που έχουν δοντάκια και είναι πολύ σκληρές και δεν κόβονται εύκολα... Τη σφίγγεις και μετά, χάρη στα δοντάκια, δεν ανοίγουν και σκέφτηκα μήπως χρησιμοποιήσω αυτά... Ξέρει κανείς πως λέγονται και που τα ζητάμε... (αν καταλάβατε φυσικά τι εννοώ:D);
 
Χρησιμοποίησε τα ''δεματικά'' (έτσι ονομάζοντε και tie ups αν θυμάμαι καλά) που λές γιατί με τις καβίλιες θα παιδευτείς. Σε ηλεκτρολογικά υλικά τα βρίσκεις ή σε πράκτικερ κτλ
 
Back
Top