Φροντίδα Ξύλο ελιάς, ακακία και λεύκα για σταντ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας έχω μελετήσει τα μη τοξικά δέντρα και είδα ότι η ελιά η άκακια και η λευκά δεν ειανι τοξικά Θα ήθελα την άποψη σας για ΕΠΙΒΕΒΕΩΣΗ και αμα κάποιος έχει χρησημοποιησρ ποτέ το ξηλα από το απαραπνω δέντρα για κάποια σκοπό;
 
Tην ελιά τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια. Τα φρέσκα κλαδιά της με τα φύλλα επίσης είναι εξαιρετική ασχολία για τα πουλιά. Αρκεί να είναι απο καθαρό περιβάλλον χωρίς φυτοφάρμακα και καυσαέριο.
 
Το ξύλο της λεύκας είναι πολύ μαλακό.. Θα διαλυθεί σα χαρτί. Αν δε κάνω λάθος είναι το μαλακότερο και με το μικρότερο ειδικό βάρος απ όλα τα γνωστά ξύλα. Το ξύλο της ακακίας είναι μέτριας σκληρότητας και χαμηλής αντοχής.
Αν μπορείς να δουλέψεις το ξύλο ελιάς είναι και σκληρότερο αλλά και ανθεκτικότερο από πολλά άλλα ξύλα.
 
Σας ευχαριστώ όλους @misalouris @Φοίβος και αλάτι ακόμα. Στον κήπο έχουμε μια καμελια διάβασα ότι είναι από τα μη τοξικά φυτά μπορώ να χρησημοποιησω και ξύλα από αυτήν;
 
για σταντ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το ξύλο ελιάς.
όπως σου έγραψε ο Γιάννης τα άλλα είναι πιο μαλακά και θα πρόβλημα.
εμείς φτιάξαμε ένα με κορμό από γιούκα και μετά τις 4-5 φορές που χρησιμοποιήθηκε, οι πατήθρες έχουν χαλαρώσει όλες.
ενώ το μικρό από ξύλο ελιάς, παρόλο που ο Ρόμπυ κοντεύει να μαδήσει όλο τον κορμό, οι πατήθρες είναι όλες στην θέση τους.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Σε αρκετά video έχουν αφησει τον φλοιό. Επισης φοβάμαι ότι όταν ξυσω τον κορμό θα μείνουν αγκιδες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν ο φλοιός βγει όσο το κλαρί είναι χλωρό και πιο εύκολα βγαίνει και λείο παραμένει.
Από τη στιγμή όμως που οι γνωρίζοντες κρίνουν πως δε δημιουργεί προβλήματα, εμένα ως μη ειδικός μου περισσεύει.
 
Γιατί όχι Ζαχαρία;
Το ξύλο μας ενδιαφέρει...
Ο φλοιός δεν μας εμποδίζει;
Δεν κάνει κακό αν φαγωθεί;
Δεν τον βγαζουμε γιατι ειναι ασχολια για αυτα! Δε τους κανει κακο! Γυμναζουν τα ποδια τους,ξυνουν νυχια και ραμφος!
 
Back
Top