Φροντίδα Οδηγιες κατασκευης νυχτερινου καταλυματος για μικρες κονουρες

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
μια φιλη απο καποια ιντερνετικη παρεα μοιραστηκε μαζι μας μια ωραια και ευκολη κατασκευη για κονουρες. η kaci lusk λοιπον εφτιαξε αυτη την κατασκευη για το green cheeked conure της, χρησιμευει για νυχτερινο καταλυμα ισως και χειμερινο αλλα δεν ειναι φωλια για ζευγαρωμα. Προσπαθησε, μετα απο μελετη, να φτιαξει κατι που να ταιριαζει με αυτο χρησιμοποιουν στην φυση για καταλυμα.
και εγω λοιπον με την σειρα μου το μοιραζομαι μαζι σας
 

Συνημμένα

Ενδιαφερον φαινεται, αν κ εγω προσωπικα δεν μπορω να φτιαξω σχεδον τιποτε, τοσο αδεξια ειμαι!
Νομιζω υπαρχουν κ ετοιμα(στο εξωτ. Οχι εδω☹), ετσι δεν ειναι;
Εσυ Δημητρη εχεις σκοπο να κανεις κατι τετοιο; ή εχεις κατι παρομοιο για το δικο σου;
 
μαλλον θα αγγαρεψω την μανα μου καποπια στιγμη να το κανει αυτο. ειναι ειδικη στην κοπτικη -ραπτικη 😀!
 
Αν καταλαβα σωστα αυτο ειναι κατι σαν τα happy huts (σαν αυτο στη φωτο) που κυκλοφορουν στο εμποριο σωστα; Στο εξωτερικο ειναι αρκετα διαδεδομενα αλλα οι αποψεις πανω σε αυτα διιστανται. Εχουν παρουσιαστει καποια ατυχηματα με αυτα, με πουλια που εγκλωβιστηκαν εκει μεσα επειδη πιαστηκε καποιο νυχι στο υφασμα η σε καποια ραφη κτλ.
Επισης ειναι γνωστο πως οι "φωλιες" στους παπαγαλους προκαλουν την αναπαραγωγικη συμπεριφορα. Ετσι μπορει αν ειναι αρσενικο να γινει κυριαρχικο και επιθετικο για να υπερασπιστει τη φωλια του οπως και το θηλυκο το οποιο μπορει αθελα μας να το βαλουμε σε μια ασκοπη διαδικασια γεννησης αυγων που πολλες φορες γινεται κατι σαν "παθηση" και δεν σταματανε ευκολα.

Καποιοι λοιπον τα χρησιμοποιουν και τα πουλια τους τα λατρευουν και υποστηριζουν οτι δεν εχουν προβληματα και καποιοι αλλοι ειτε ειχαν προβληματα ειτε διαβασαν για τα προβληματα αλλων και τα αποφευγουν. 😉
 

Συνημμένα

  • happyhut2.webp
    happyhut2.webp
    5,1 KB · Προβολές: 82
Αν καταλαβα σωστα αυτο ειναι κατι σαν τα happy huts (σαν αυτο στη φωτο) που κυκλοφορουν στο εμποριο σωστα; Στο εξωτερικο ειναι αρκετα διαδεδομενα αλλα οι αποψεις πανω σε αυτα διιστανται. Εχουν παρουσιαστει καποια ατυχηματα με αυτα, με πουλια που εγκλωβιστηκαν εκει μεσα επειδη πιαστηκε καποιο νυχι στο υφασμα η σε καποια ραφη κτλ.
Επισης ειναι γνωστο πως οι "φωλιες" στους παπαγαλους προκαλουν την αναπαραγωγικη συμπεριφορα. Ετσι μπορει αν ειναι αρσενικο να γινει κυριαρχικο και επιθετικο για να υπερασπιστει τη φωλια του οπως και το θηλυκο το οποιο μπορει αθελα μας να το βαλουμε σε μια ασκοπη διαδικασια γεννησης αυγων που πολλες φορες γινεται κατι σαν "παθηση" και δεν σταματανε ευκολα.

Καποιοι λοιπον τα χρησιμοποιουν και τα πουλια τους τα λατρευουν και υποστηριζουν οτι δεν εχουν προβληματα και καποιοι αλλοι ειτε ειχαν προβληματα ειτε διαβασαν για τα προβληματα αλλων και τα αποφευγουν. 😉
παρολαυτα ειναι τελεια η φωλιτσα:Big Grin:
 
φιλε μου κωνσταντινε φροντισε αυτο να μη το δει ο Παρης γιατι θα σε αγγαρεψει να του παρεις η ναφτιαξεις κατι τετοιο
 

Συνημμένα

  • bluecrownedconurepet.webp
    bluecrownedconurepet.webp
    17 KB · Προβολές: 75
Του είχα φτιάξει πέρυσι αλλά ούτε το πλησίασε. Προτιμά το ξύλινο σπήλαιο που του έχω. Ευχαριστώ.Αυτό που έμεινε απο το ύφασμα(σαν το ύφασμα που έχουν τα λούτρινα κουκλάκια) το έχω βάλει στα κάγκελα του κλουβιού δίπλα στη πατήθρα που κοιμάται ακουμπά όταν είναι η ώρα για ύπνο.
 
Back
Top