Αναπαραγωγή Οδηγός για διασταυρώσεις μεταξύ παπαγάλων bourke

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης robert
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

robert

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2012
Μηνύματα
4
καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος οδηγός για διασταυρώσεις μεταξύ bourke όσον αναφορά τις μεταλλάξεις κ αν υπάρχουν περιορισμοί. Επίσής αν γνωρίζει κανείς πού θα μπορούσα να βρώ τέτοια παπαγαλάκια. Ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπέρα. Επέλεξες να ασχοληθείς ή ασχολείσαι ήδη (δεν απάντησες στο ερώτημα του Γιάννη @misalouris παραπάνω) με ένα είδος όχι ιδιαίτερα διαδεμένο στην Ελλάδα. Όσα χρόνια ασχολούμαι με τους παπαγάλους 1 φορά έχω δει ένα ζευγάρι από το συγκεκριμένο είδος σε ένα Petcity, αν θυμάμαι καλά, και έχω βρει μια αγγελία στο Facebook. Έχω μιλήσει με ένα μέλος από τον σύλλογό μου και περιμένω απάντηση, πιστεύω σύντομα, για κάποιον εκτροφέα του συγκεκριμένου είδους.

Για τον οδηγό ζευγαρώματος, που προφανώς θες, μεταξύ των μεταλλάξεων πληροφορίες θα βρεις σε ξένα site και forums. Δοκίμασε να πληκτρολογήσεις Bourke Parrots Mutations σε κάποια μηχανή αναζήτησης. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο είδος και δεν γνωρίζω.
 
οχι σκόπευα να αρχίσω από το μηδέν μιας και διαβάζω αρκετά καλά άρθρα για το συγκεκριμένο είδος και για χάρη και της κόρης(μιας και έχουμε σκοπό να αποκτήσουμε). Υπέθεσα βέβαια ότι δεν είναι αρκετά διαδεδομένο αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα είναι τόσο δύσκολο... Ο σκοπός πάντως της ερώτησης είναι να ενημερωθώ πρωτα για το συγκεκριμένο είδος, μετά να οργανωθώ κ μετά να αποκτήσω αν κ εφόσον βρώ. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ των τρειών κ φυσικά κ οποιαδήποτε ακόμα καλοδεχούμενη θα ήταν. Ευχαριστώ πολύ!
 
οχι σκόπευα να αρχίσω από το μηδέν μιας και διαβάζω αρκετά καλά άρθρα για το συγκεκριμένο είδος και για χάρη και της κόρης(μιας και έχουμε σκοπό να αποκτήσουμε). Υπέθεσα βέβαια ότι δεν είναι αρκετά διαδεδομένο αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα είναι τόσο δύσκολο... Ο σκοπός πάντως της ερώτησης είναι να ενημερωθώ πρωτα για το συγκεκριμένο είδος, μετά να οργανωθώ κ μετά να αποκτήσω αν κ εφόσον βρώ. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ των τρειών κ φυσικά κ οποιαδήποτε ακόμα καλοδεχούμενη θα ήταν. Ευχαριστώ πολύ!
Το άρθρο, αυτό,το έχεις διαβάσει;https://community.petbirds.gr/threa...ρκ-bourkes-parrot-neopsephotus-bourkii.11104/
 
eva ναι το διάβασα. Είναι πολύ χρήσιμο κ είναι ένα άρθρο το οποίο με επηρέασε.). Απλά, κατόπιν, διαπίστωσα ότι είναι πολύ δύσκολο να βρείς περαιτέρω πληροφορίες αλλά και το ίδιο το παπαγαλάκι γι αυτό αποφάφισα να ρωυήσω μηπως γνωρίζει κάποιος παραπάνω πληροφορίες.Jk1980 όχι δεν ενδιαφέρομαι για εκτροφή.ένα ζευγαράκι θα ήθελα κ αν αναπαραχθούν καλοδεχούμενα θα είναι )
 
Σε συνέχεια της χθεσινής μου απάντησης, να ενημερώσω ότι μόνο ένα μέλος του συλλόγου μου ασχολιόταν με την εκτροφή του συγκεκριμένου είδους, την οποία δυστυχώς έχει σταματήσει.Αν δεν βρεις κάποιον εκτροφέα και θέλεις τόσο πολύ ασχοληθείς με τα συγκεκριμένα πουλιά, θα μπορούσες να έρθεις σε επικοινωνία με κάποιον εισαγωγέα, με το όποιο ρίσκο, βέβαια, αυτής της επιλογής.
 
Back
Top