Αναπαραγωγή Οικογένεια budgie στο ίδιο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DoraM
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DoraM

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα σε όλους. Πριν από τρεις μήνες αποκτήσαμε ένα ζευγάρι budgie.τα πήγαιναν πολύ καλά μεταξύ τους και έκαναν δύο αυγά.και στα δύο αυγά βγήκαν παπαγαλάκια και τώρα είμαστε στις 30 μέρες ζωής τους.. μπορώ όλη την οικογένεια να την έχουμε σε ένα κλουβί γιατί δεν έχουμε σκοπό να δώσουμε κάποιο? Επίσης η μαμά τις τελευταίες μέρες ξανά μπαίνει στη φωλιά ενώ τα μωρά δεν είναι έτοιμα ακόμα να βγουν έξω. Εγώ όμως δεν θέλω να κάνει άλλα πουλάκια. Πώς μπορώ να το χειριστώ το θέμα?να τις πάρω τα αβγά εάν κάνει? ευχάριστω και και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας...
 
Eγω προσωπικά θα αποφευγα να ειχα μια οικογενεια μπατζι στο ιδιο κλουβι για να αποφυγω αιμομιξιες.Επισης ποσο μεγαλο ειναι το κλουβι για να μπορεσει να εχει 4 μπατζι;
 
Αρχικά εξαρτάται απο το μέγεθος του κλουβιού, χωράνε να ζήσουν ανετα 4 μπάτζι εκεί ? αν ναι δεν θα έχουν πρόβλημα γιατί τα Budgie είναι κοινωνικά πουλιά. Τώρα για αυτό που ανέφερε ο @giannisvlg , όντως είναι κακή ιδέα να γίνει αναπαραγωγή τοσο συγγενικών πουλιών, οπότε μπορείς είτε να πετάξεις τα αυγά αν αυτά έρθουν ή να τα έχεις μαζί μέχρι να ενηλικιωθούν και έπειτα να τα χωρίσεις. Τέλος στο θέμα της αναπαραγωγής του ήδη υπάρχοντος ζευγαριού μπορείς να πετάξεις τα αυγά αν δεν θέλεις άλλη γέννα, αλλά νομίζω θα ήταν καλύτερη ιδέα να βγάλεις και την φωλιά ώστε να μην γεννήσουν άλλα(Για το κομμάτι με την φωλιά δεν είμαι 100% σίγουρος οπότε αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το συμπληρώσει).
 
Το κλουβί είναι αρκετά μεγάλο...μπορώ να το.δειξω και σε φωτογραφία... Όμως εγώ δεν θέλω η θηλυκιά να κάνει άλλα μωρά αλλά αυτή συνεχίζει να κάνει αυγά.. όποτε σκέφτομαι να της το πάρω και να βγάλω τη φωλιά..τα μωρά είναι ενός μήνα και είναι ακόμα μέσα στη φωλιά μπορώ να τα βγάλω εγώ ή θα πρέπει να περιμένω να βγουν μόνα τους? Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις απλά είναι η πρώτη μας φορά
 
Back
Top