Φροντίδα Οικολογικά χρώματα σε spray για βάψιμο κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια επιτελους μου ηρθε το κλουβι ειχα βρει μεταχειρισμενο στο internet. Αλλα θελει ενα βαψιματακι.λεω να το κανω με spray. Γνωριζετεαν υπαρχουν οικολογικα χρωματα σε spray;
 
Αν εννοεις οτι ειναι σκουριασμενο θα σου κοστισει οσο ενα καινουργιο
Επισης επειδη ειχα κ εγω ενα σκουριασμενο δεν βρηκα ακρη για οικολογικο παρα μονο ηλεκτροστατικη με κοστος στα 30 ευρω
 
Δεν μπορω να πω οτι ειναι σκουριασμενο παρα μονο σε λιγα σημεια καθως κ στα κλειδωματα της πορτας.
 
Κι εγώ ήθελα να βάψω το κλουβί του καναρινιού γιατί έχει φύγει το χρώμα σε αρκετά σημεία και ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα σε ένα κατάστημα με χρώματα αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει οικολογικό σε σπρέι 👎. Έτσι παρήγγειλα ένα καινούριο κλουβί... Συμφωνώ βέβαια με τον Τάκη ότι η ηλεκτροστατική βαφή είναι όντως μια λύση, όμως αν το κλουβί κοστίζει όσο το βάψιμο, ίσως είναι πιο εύκολο να αντικατασταθεί από ένα νέο.
Οι βαφές που χρησιμοποιούν τα εργοστάσια για τα κλουβιά είναι ακίνδυνες για τα πτηνά άραγε;
 
Κι εγώ ήθελα να βάψω το κλουβί του καναρινιού γιατί έχει φύγει το χρώμα σε αρκετά σημεία και ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα σε ένα κατάστημα με χρώματα αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει οικολογικό σε σπρέι 👎. Έτσι παρήγγειλα ένα καινούριο κλουβί... Συμφωνώ βέβαια με τον Τάκη ότι η ηλεκτροστατική βαφή είναι όντως μια λύση, όμως αν το κλουβί κοστίζει όσο το βάψιμο, ίσως είναι πιο εύκολο να αντικατασταθεί από ένα νέο.
Οι βαφές που χρησιμοποιούν τα εργοστάσια για τα κλουβιά είναι ακίνδυνες για τα πτηνά άραγε;
Πιστευω οτι λογω του οτι ειναι κινεζικα τα περισσοτερα μαλλον δεν θα ειναι
@lina ποσο το πηρες το κλουβι κ τι διαστασεις εχει;
προσωπικα χωρις να θελω να σε στεναχωρησω εγω θα το πεταγα το κλουβι, βεβαια ειναι σαν να πετας τα χρηματα σου για αυτο κ ρωτησα ποσο το πηρες
το κλουβι ειναι ταλαιπωρημενο απο τον ηλιο και την υγρασια
Μια αλλη λυση ειναι η χρωμιωση επινικελωση δηλαδη σε μεταλλουργειο της περιοχης σου
τηλ που βρηκα στο google να παρεις μια ιδεα απο τιμες 265 106 6616
ΤΟΖΙΟΣ Β. - ΤΟΖΙΟΣ Ν. ΟΕ

Καψωμένου Στυλιανού 3-4, Ιωάννινα Ιωαννίνων
 
Μαρια μου τι να σου πω,τα περισσοτερα κλουβια χρωμιο ασημι και χρυσο ειναι, τα χρωματα σε οσα ειναι βαμμένα ξεφλουδιζουν! Λενε οτι ο ψευδαργυρος ειναι τοξικος αλλα αρκετα κλουβια ειναι γαλβανιζε! Σηκωνω τα χερια ψηλα!👎
 
Ψαχνοντας στο νετ για οικολογικα χρωματα ειδα και αυτο
Smaltolux-hydro-polyourethaniki-akryliki-ripolini-nerou-Vechro-500x500.webp

Οικολογική πολυουρεθανική ακρυλική υποαλλεργική ριπολίνη νερού Λευκό 750 ml SMALTOLUX HYDRO ECO Vechro.

Προδιαγραφές
Οικολογική άοσμη, υδατοδιαλυτή, πολυουρεθανική ακρυλική ριπολίνη υψηλής ποιότητας.
Υποαλλεργική με εξαιρετική αντιμυκητιακή δράση.
Βραβευμένη από το Βρεττανικό Ίδρυμα Αλλεργιών.
Εφαρμόζεται σε ξύλο, μέταλλο, γυαλί, αλουμίνιο, σκληρό PVC, εξασφαλίζοντας ισχυρή πρόσφυση.
Παρουσιάζει σημαντικά μεγαλύτερο ανοικτό χρόνο δουλέματος (opentime), διευκολύνοντας την εφαρμογή ιδιαίτερα τους ζεστούς μήνες.
Είναι ελεγμένη και πιστοποιημένη σύμφωνα με το πρότυπο EN 71-3 για τη μη μετανάστευση βαρέων μετάλλων σε παιχνίδια και παιδικά έπιπλα.
Λερώνεται δύσκολα και καθαρίζει πολύ εύκολα εξασφαλίζοντας πιο καθαρούς και υγιεινούς χώρους.
Δεν κιτρινίζει, έχει υψηλές αντοχές και προσφέρει σκληρό και ελαστικό φινίρισμα με βελούδινη υφή.
Έχει μεγάλη απόδοση, καλυπτικότητα και απλώνει θαυμάσια.
Το Smaltolux Hydro Eco έχει βραβευτεί από το Βρετανικό Ίδρυμα Αλλεργιών - The British Allergy Foundation (Allergy UK, www.allergyuk.org) για την συνεισφορά του στην ελάττωση των αλλεργιογόνων που οφείλονται σε βακτήρια, μύκητες και προϊόντα του μεταβολισμού τους (π.χ μυκοτοξίνες).
Διατίθεται σε λευκό γυαλιστερό και σατινέ.
Χρωματίζεται σε χιλιάδες οικολογικές αποχρώσεις μέσω των συστημάτων δημιουργίας αποχρώσεων της VECHRO.
Απόδοση: 11-13m²/lt ανά στρώση στην κατάλληλα προετοιμασμένη επιφάνεια.
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ: Πληροί τα κριτήρια απονομής οικολογικού σήματος 4453/2008.
Περισσότερες πληροφορίες για τους λόγους για τους οποίους αποδόθηκε το οικολογικό σήμα σε αυτό το προϊόν υπάρχουν στην ιστοσελίδα "http://ec.europa.eu/environment/
Τιμη ειδα 8.5 ευρω στο σκρουτζ
 

Σχετικά θέματα

Back
Top