Γενικά Οικονομικός cockatoo

papakourt

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Ξάνθη
βρε παιδια λιγο βοηθεια εχο ενα ζακο ενα αμαζον και θελω και ενα cockatoo ξερει κανεναs κανενα λιγο οικονομικο;
 
βρε παιδια λιγο βοηθεια εχο ενα ζακο ενα αμαζον και θελω και ενα cockatoo ξερει κανεναs κανενα λιγο οικονομικο;

Εσύ μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ιδιαιτερότητες ενός cockatoo? Αυτό θα έπρεπε να ρωτήσεις και όχι το οικονομικό ένος τόσο απαιτητικού πουλιού. Οι τιμές ξεκινάνε απο τα 1700 και φτάνουν στις 15000...
 
Εγω να σου πω μια συμβουλη;
Αφου θες να διαθεσεις χρηματα για κοκατου, δεν διαθετεις κανα 200 ευρω εστω για να παρεις ενα ωραιο και μεγαλο κλουβι στο ζακο σου;
Του αμαζονα σου δεν φαινεται, αλλα κι αυτουνου να του παιρνες καλα θα ηταν!
Ε τι λες;
 
εχο ελευθερο χρονο υπερβολικα μεγαλο 15 ωρεs την ημερα και εχω πολυ κεφι και ορεξη για αυτα τα πουλια



ο ζακο και αμαζον ειναι παντα ελευθερα μονο το βραδυ εχει κλουβι
 
εχο ελευθερο χρονο υπερβολικα μεγαλο 15 ωρεs την ημερα και εχω πολυ κεφι και ορεξη για αυτα τα πουλια

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 19:05 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 19:04 -

ο ζακο και αμαζον ειναι παντα ελευθερα μονο το βραδυ εχει κλουβι

Ο χρόνος είναι ένα απο τα πολλά που θέλουν τα cockatoo, σημαντικός παράγοντας για μένα είναι η εξοικίωση με αυτά τα πουλιά, οι γνώσεις για την διαχείρηση τους, η ανάγκη τους για προσωπική επαφή, η ανάγκη τους για σωστή και πλούσια διατροφή, η ανάγκη τους για σωστό χώρο, και πολλά ακόμα που δεν γράφονται σε 10 γραμμές post. Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα πουλιά ούτε με ζακό ούτε με αμαζόνα ούτε με κανένα άλλο πουλί.
 
το φανταζομαι ειναι ιδιαιτερα πουλια που απαιτουν εμπρακτοι αγαπη
 
Αυτου του ειδους οι παπαγάλοι είναι "φίλοι για πάντα". Θα σε συντροφεύει μεχρι τα βαθιά σου γεράματα. Θα εχεις την δυνατότητα να του προσφέρεις μια ζωη 3 τουλαχιστον δημιουργικές ωρες απο τον χρόνο σου σε καθημερινη βαση; Δεν θελω να σε αποτρεψω απο την αγορά και την ευθύνη για την κατοχή ενος τετοιου συντρόφου, αλλα να συναισθανθεις το μεγεθος της ευθυνης που πρόκειται να αναλάβεις.

Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου
 
Εγω θα αναφερθώ σε ενα άλλο θέμα.. Εχεις ήδη δυο λαλιστατους και φωνακλάδες παπαγάλους.. Και να τους χαιρεσαι... Αν πάρεις και κακατουα. Έχεις σκεφτει τον θόρυβο; Δε ξέρω αν έχεις πρόβλημα με γειτονες αλλα αν μένεις σε πολυκατοικια θα υπάρξει προβλημα αν κράζουν όλα μαζι... Η επιλογη δική σου και σκέψου οτι μπορεις καλυτερο για σενα και το πουλί...
 
ευτυχωs ειμαι σε μονοκατοικια και σε μεγαλη αποσταση απο γειτονεs



εχετε να μου προτεινετε κανενα πετ shop η εκτροφεα εκτοs βεβαια απο τον κυριακο αργυρου που ειναι ροδο και δυστυχωs δεν δινει εγγυηση οτι το πουλακι τηα ερθη ζωντανο μην ξεχναμε ειναι ροδο και ειμαι ξανθη
 
Κι εγω Θεσσαλονικη ειμαι και το σκεφτομαι..σκεψου εσυ που εισαι ακόμα πιο μακρυα..λοιπόν είναι ενας στα Ιωάννινα.. Και το tropical bird farm στην Αθήνα! Τωρα για άλλα δε ξέρω... Καλοκαιράκι έινια ετοιμασου γαι ταξίδακια... Θα σου προτεινα και Ρόδο...ωραίο νησι και γυρνας και με παπαγάλο...
 
Eγω απο Καστορια ειμαι και τον κοκατουα τον πηρα απο τον Αργυρου και τωρα τον παρηγγειλα ακομη εναν! Οσο για το ταξιδι, τον στελνει σε κουτι μεταφορας και δεν του λειπει τιποτα! Στην διαρκεια που ειναι στο πλοιο τον εχουνε μεσα σε γραφειο και στην διαδρομη με το Κτελ τον παιρνει μαζι του ο οδηγος διπλα του!
 
Εαν τα πουλια που εχεις δεν μπαινουν πραγματικα και μονο για υπνο μεσα στα κλουβια τους αλλα περνουν εστω και καποιες ωρες καθημερινα στα κλουβια αυτα εχοντας μονο μια πατηθρα, κανενα παιχνιδι και δυο πλαστικα μπολ τοτε ειναι πραγματικα πολυ κριμα διοτι αυτο σιγουρα δεν τους αξιζει. :neutral

Το κλουβι τους ειναι το σπιτι τους, το μερος που τους δινει τη μεγαλυτερη χαλαρωση και ασφαλεια. Θα συμφωνησω με καποια μελη που σου προτειναν οτι καλυτερα να διαθεσεις τα χρηματα που θα διεθετες για ενα νεο πουλι για να παρεις δυο αξιοπρεπη κλουβια που να αρμοζουν σε αυτα τα πουλια απο το να παρεις ενα ακομη πουλι και μαλιστα κοκατου σε ενα τετοιο κλουβι.

Επισης ειδα στις φωτογραφιες σου οτι ο αμαζονιου σου εχει ενα τεραστιο ραμφος. Τον εχει δει καποιος ειδικος; Αν ειναι ακομη ετσι σιγουρα χρειαζεται να διορθωθει διοτι πιστευω πως δυσκολευει καπως το πουλι να πιασει και να χειριστει με το ραμφος του συγκεκριμενα μεγεθη τροφων.

Ολα αυτα στα λεω τελειως φιλικα και οχι για να σου κανω κριτικη και να με παρεξηγησεις. :)
 
ο αμαζοναs ηρτηε προσφατα απο βουλγαρια απλα περιμενω τον πτηνιατρο να του διορθωση το ραμφοs
oσο για τα κλουβια ρε παιδια μην με κανετε να απολογουμε συνεχεια εαν εσειs αγαπατε τα πουλια σαs εγω τα λατρεβω εχουν ρε παιδια το δικο τουs δωματιο 25τ. Μ περιπου με πατιθρεs apo ελια και πλατανο και ενα σωρο οικολογικα παιχνιδια τα πουλαι μου περνανε τελεια ελπιζω το ιδιο και τα δικα σαs



θα σαs ανεβασω και φωτο του δωματιου συντομα
 
ο αμαζοναs ηρτηε προσφατα απο βουλγαρια απλα περιμενω τον πτηνιατρο να του διορθωση το ραμφοs
oσο για τα κλουβια ρε παιδια μην με κανετε να απολογουμε συνεχεια εαν εσειs αγαπατε τα πουλια σαs εγω τα λατρεβω εχουν ρε παιδια το δικο τουs δωματιο 25τ. Μ περιπου με πατιθρεs apo ελια και πλατανο και ενα σωρο οικολογικα παιχνιδια τα πουλαι μου περνανε τελεια ελπιζω το ιδιο και τα δικα σαs

Κανεις δε σου ζητησε να απολογηθεις και δεν οφειλεις εξηγησεις σε κανεναν μας αλλωστε.:)
Απλα σχολιασαμε τις φωτογραφιες που επελεξες να μας δειξεις. Αν μας εδειχνες το δωματιο τους οπως το περιγραφεις σιγουρα θα επαιρνες και τα αναλογα σχολια. 😉 Αλλα τα κλουβια που εχεις στις φωτο και παλι δεν παυουν να ειναι μικρα γι αυτα τα πουλια.

Ο αμαζονιου σου τι ηλικια εχει γνωριζεις;
 
o αμαζον ειναι 8.5 ετων και ο ζακο μου ειναι το 1 πουλι μου το πιρα οταν ημουν 18 φανταστειτε οτι ειμαι 32 και εχουμε και οι 2 χρονια μπροστα μαs ναχαιρετε ο 1 τον αλλον



και ο λογοs που θελω cockatouo einai oti εχω απεριοριστο χρονο ελευθερο για να του δειξω την αγαπη μου
 
Back
Top