Αναπαραγωγή Οικόσιτα περδικάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marius
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marius

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Λευκωσία
Καλησπερα παιδια,

Μολις ψες η μηχανη που εβγαλε 12 ομορφα περδικακια απο τα περδικια μου, εχω τεραστιο κλουβι και ζουνε μεσα σαν αγρια

πρωτη χρονια ομως και δεν ξερω τι να κανω για να ζησουν μου ειπανε ειναι πολυ ευαισθητα, τους εχω βαλει λαμπα ενα κοτοπουλακι για να τα καθοδηγα, επισης τους εβαλα την μουρη τους στο νερο και στο φαγητο και αρχισανε και τρωνε.

Η τροφη ποθ εβαλα ειναι 0 -6 μηνων για κοτες.

Μηπως ξερεις κανεις αλλος κανενα αλλο μυστικο;
επισυναπτω φωτος 🙂
ειμαι στην διαθεση σας και ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • DSC02194.webp
    DSC02194.webp
    23,9 KB · Προβολές: 1.230
  • DSC02195.webp
    DSC02195.webp
    32,7 KB · Προβολές: 173
  • DSC02199.webp
    DSC02199.webp
    31,3 KB · Προβολές: 175
Όλα θα πάνε καλά μιας και οι πέρδικες έχουν έμφυτο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Μπορείς να ενισχύσεις το φύραμα με σιτάρι, κριθάρι, βρώμη, και αν μπορείς να βρείς αυγοτροφή για πέρδικες και φασιανούς. Ακόμα και βλαστώμενοι σπόροι είναι μια καλή πηγή πρωτεινών, όπως και τα αποξηραμένα έντομα. Να σου ζήσουν!
 
Ευχαριστω παιδια!

Αποξηραμενα εντομα δεν ξερω που πουλανε! Αυγοτροφη για καναρινια και παπαγαλους μπορω να τους δοσω; Εχω παρει κατι πολυβιταμηνες με ιχνοστοιχεια,
Θα σας επυσυναψω φωτο
 
Αποξηραμένα έντομα πουλάνε σε πετ σοπ (αυτά που φέρνουν σειρά της verselle laga έχουν, προσωπικά αυτή την εταιρία χρησιμοποιώ αλλά μπορεί να υπάρχουν και άλλες). Η αυγοτροφή αν είναι για παράδειγμα η gold patte για παπαγάλους ή η insect mix για άγρια που περιέχει έντομα μέσα μπορείς να την δώσεις, αν και καλύτερα το κάθε πράγμα για το είδος του. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Τι-πρεπει-να-τρωνε-τα-νεογεννητα-περδικακια.12985/
Παραθέτω δείγμα αυγοτροφής για φασιανούς, αποξηραμένων εντόμων, και patee για άγρια.
 

Συνημμένα

  • insect.webp
    insect.webp
    15,8 KB · Προβολές: 82
  • φασιανοι ορτυκια.webp
    φασιανοι ορτυκια.webp
    5,3 KB · Προβολές: 91
  • patte.webp
    patte.webp
    11 KB · Προβολές: 82
Σε ευχαριστω πολυ φιλαρα!

Θα προσπαθησω να βρω αυτες τις εταιριες στην Κύπρο, αν οχι, μπορω να τους δωσω αυγο ζεστο κανονικο;

Περιμενω νεα σου!
 
τρογη για αγρια πουλια & Βιταμηνες & φωτος

Φιλε Γρηγορη σημερα πηγα σε ενα απο τα πιο μεγαλα πετ σοπ και βρηκα την πιο κατω ζωοτροφη για αγρια πουλια μου ειπε.
Επισης πηρα αυγοτροφη για καναρινια μου ειπε ο ιδιοκτητης δεν εχει προβλημα κανενα, επισης επισυναπτω τις πολυβιταμινες (πολυ ακριβες) αν τις εχει κανεις υποψη του

Ειμαι πολυ χαρουμενος ειναι πολυ ζωηρα τα περδικακια ως τωρα:)
Περιμενω νεα σας
 

Συνημμένα

  • DSC02200.webp
    DSC02200.webp
    13,3 KB · Προβολές: 82
  • DSC02203.webp
    DSC02203.webp
    11,4 KB · Προβολές: 96
  • DSC02208.webp
    DSC02208.webp
    14,9 KB · Προβολές: 120
Nα σου ζήσουν, εγώ έβγαλα μόνο ένα περδικάκι είναι τώρα 7 μηνών τον τάιζα φύραμα και από 2 μηνών του δίνω σπασμένο στάρι και καλαμπόκι.
 
Back
Top