Γενικά Οικόσιτα περιστέρια σε κατοικημένες περιοχές

Περιστεράς

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Λευκωσία
Αγαπητή παρέα, γεια σου,
Ο προβληματισμός μου αφορά τα οικόσιτα περιστέρια σε κατοικημένες περιοχές. Αν είναι καθαρά σε ειδικούς χώρους και σε κατάλληλα κλουβιά, γιατί να είναι παράνομα; (Βέβαια, αν ο αριθμός τους δεν είναι υπερβολικός...) Ποιες είναι οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματά μας;

Χαιρετώ περιμένοντας μια συζήτηση...;
 
Η νομοθεσία για τα κατοικίδια:

Κτηνίατροι Αργυρούπολη - ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΖΩΑ - VETS - Άρθρα Κτηνίατροι - Κτηνίατροι - Κτηνίατροι Αθήνα - vets.gr
 
Dimitris23051986 ευχαριστώ για την ενημέρωση. Περιμένω και από άλλους φίλους απόψεις για το ζήτημα. Όσον αφορά τα ελεύθερα περιστέρια που ρυπαίνουν τις πόλεις μήπως θα έπρεπε αντί να τα δηλητηριάζουν, να τους παρέχουν ειδικά καταλύματα με φωλιές και τροφή εθελοντικά σε ειδικούς χώρους, όπως άρχισε να γίνεται στην Ολλανδία, Γερμανία κλπ.;
 
εχω και εγω το ιδιο προβλημα. στην οικοδομη που μενω, κανενας δεν μιλαει, ο γειτονας που εχει μονοκατικια [συνταξιουχος γιατρος] φοναξε την αστυνομια και ειπε οτι δηθεν θα τον γεμισουν με κουτσουλιες. ευτιχος εδω και τεσερις μηνες δεν εχει παει ουτε ενα περιστερη στα καιραμιδια του. η αστυνομια δεν ειπε τιποτα αφου τα ειδε οτι τα εχω κλειδομενα [εκεινη την ωρα]. Ο γιατρος ειπε οτι εχει κανει γραμα στο γεωνομικο. λετε να εχω προβλιμα; - καθαρα τα εχω, δεν πανε στης ταρατσες τον αλονον. Δεν κανω θορυβο και δεν τα κυνηγαω με καλαμια και...
τη θα μου κανουν; Το πολυ-πολυ να με πουν χαλαστα. Θα αλαξω σπιτι, θα βρω μονοκατικια. Θα βαλω παγουρια και ταχυδρομος πριν φυγω και θα τα αφησω στον γιατρο. 😀
 
Φίλε Albaben, το ζήτημα είναι η υπερβολή εξαιτίας της μανίας για τα περιστέρια μας. Πραγματικά μερικοί περιστεράδες ίσως το παρακάνουν με το θόρυβο και τη βρωμιά σε κατοικημένες περιοχές. Όμως, στην περίπτωση που η εκτροφή είναι απόλυτα ελεγχόμενη ( μιλάω για ειδικές ποικιλίες και ράτσες) σε ειδικά μεγάλα κλουβιά με καθαριότητα, γιατί να ενοχλεί αυτό; Γι'αυτό, αν δεν αλλάξεις σπίτι, δεν είναι ανάγκη να συγκρούεσαι με τον γείτονα, αλλά προσπάθησε να μην αυξάνονται πολύ τα πουλιά και να είναι καθαρά. Επίσης μην τα αφήνεις συνέχεια ελεύθερα...Αν θέλεις και την ησυχία σου. Σε χαιρετώ και θα τα ξαναπούμε, αν χρειαστεί.
 
Η νομοθεσία για τα κατοικίδια:

Κτηνίατροι Αργυρούπολη - ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΖΩΑ - VETS - Άρθρα Κτηνίατροι - Κτηνίατροι - Κτηνίατροι Αθήνα - vets.gr
Περιστεράδες γεια σας. Επειδή με ενδιαφέρει η απαγόρευση των Οικόσιτων περιστεριών,

στη νομοθεσία για τα κατοικίδια δεν διάβασα κάτι σχετικό. Κάτι πιο συγκεκριμένο αν ξέρει κανείς
 

Σχετικά θέματα

Back
Top