Γενικά Οι Δέκα Εντολές του ιδιοκτήτη παπαγάλων

Μπράβο Ερίνα! Πραγματικά πολύ χρησιμο πόστ με ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
 
αυτο-Η ζωή μου είναι πιθανό να διαρκέσει 10 ή περισσότερα έτη. Οποιοσδήποτε χωρισμός από σένα θα είναι επίπονος για μένα. Θυμήσου το αυτό πριν με πάρεις σπίτι σπίτι σου για κατοικίδιο ζώο. Δεν μου ΑΡΕΣΕ,10 χρονια μονο ζουν; Η 15?νομιζα οτι ειναι αιωνοβια
 
Α! Οκ. Σορυ κατι εγω δεν εκανα καλα..
Ειναι πολυ ωραιο.. Ευχαριστουμε Ερινα!
Εμενα μου αρεσε πιο πολυ αυτο: (Ειμαι ετοιμη να κλαψω..)

Να είσαι μαζί μου στο τελευταίο ταξίδι. Μην πεις ποτέ, "δεν αντέχω να το βλέπω να πεθαίνει" ή "ας συμβεί όταν δεν θα είμαι εδώ". Όλα είναι ευκολότερα για μένα εάν είσαι εκεί.
Θυμήσου, σ’ αγαπάω.
 
αυτο-Η ζωή μου είναι πιθανό να διαρκέσει 10 ή περισσότερα έτη. Οποιοσδήποτε χωρισμός από σένα θα είναι επίπονος για μένα. Θυμήσου το αυτό πριν με πάρεις σπίτι σπίτι σου για κατοικίδιο ζώο. Δεν μου ΑΡΕΣΕ,10 χρονια μονο ζουν; Η 15?νομιζα οτι ειναι αιωνοβια

10 ή περισσότερα έτη. Δεν λέει μόνο 10 χρόνια. Οι παπαγάλοι ζούνε απο 10 μέχρι και 80 χρόνια, αλλά αυτό εξαρτάτε βέβαια απο την διατροφή και την διαμονή. Όταν πέρνουμε ένα πτηνό το πέρνουμε γιατί το αγαπάμε γιατι το θέλουμε πραγματικά δεν το πέρνουμε σαν αυτοσκοπό να ζήσει να τον έχουν και τα εγγόνια μας (μακάρι να γινόταν). Ας ζήσει όσο είναι γραφτό του να ζήσει αρκεί να περνάει καλά, να τρέφεται σωστά και να νοιώθει ευτυχισμένο.
Φιλικά
 
10 ή περισσότερα έτη. Δεν λέει μόνο 10 χρόνια. Οι παπαγάλοι ζούνε απο 10 μέχρι και 80 χρόνια, αλλά αυτό εξαρτάτε βέβαια απο την διατροφή και την διαμονή. Όταν πέρνουμε ένα πτηνό το πέρνουμε γιατί το αγαπάμε γιατι το θέλουμε πραγματικά δεν το πέρνουμε σαν αυτοσκοπό να ζήσει να τον έχουν και τα εγγόνια μας (μακάρι να γινόταν). Ας ζήσει όσο είναι γραφτό του να ζήσει αρκεί να περνάει καλά, να τρέφεται σωστά και να νοιώθει ευτυχισμένο.
Φιλικά
με τοσες λιχουδιες και καλο φαγητο που του εχω οπως επισης και τις βιταμινες που βαζω στο νερο του ελπιζω οι παπαγαλοι μου να εχουνπολυ ζωη ακομα, πω πω στεναχωρηθηκα.
 
Τις βιταμινες γιατι τις βαζεις;Νομιζω πως δεν κανει!(παιδια σορυ που ειμαι out of topic)
 
Γραμμένες από την οπτική γωνία ενός παπαγάλου!
By Jane Hallander
😛
ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ​
Καλή σου μέρα! Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο και με χρήσιμες πληροφορίες για την καλύτερη φροντίδα και διαβίωσή τους. Χάρηκα ιδιαίτερα στο σημείο των αντιδράσεων και της συμπεριφοράς των παπαγάλων, νομίζω ότι τα έχω καταφέρει καλά μέχρι τώρα! αισθάνθηκα ανακούφιση που οι προσωπικές μου παρατηρήσεις μέσα από την ενασχόληση με την φροντίδα τους γενικότερα, συμπίπτουν με όσα ανέφερε το άρθρο. Πολύ ενδιαφέρον μου φάνηκε επίσης το σημείο των διαστάσεων του κλουβιού και των χαρακτηριστικών του. Είναι πράγματι η πιο ακριβή αγορά και επένδυση. Πολλά είναι πιο οικονομικά, αλλά αποδεικνύονται ελάχιστα βολικά, κατάλληλα ή και ασφαλή. Σε ευχαριστώ κι εγώ πολύ για το χρήσιμο λινκ!
 
η μια ειναι για το στρες και το πτερωμα η αλλη δεν θυμαμαι για να πω και την αληθεια.
Σύμφωνα με τα λεγόμενα των ειδικών, είναι απαραίτητες για το φτέρωμα, μεταξύ άλλων. Οντως, χάνουν λιγότερα φτερά. Εδινα στους παπαγάλους μου μία καλή βιταμίνη, που χρωμάτιζε κίτρινο το νερό που έπιναν. Αρεσε στους δικούς μου, αλλά μίας φίλης οι παπαγάλοι δεν έπιναν το νερό, προφανώς τους ξένιζε το χρώμα το διαφορετικό. Για φαντάσου!
 
Επίσης καλύπτουν πιθανές ελλείψεις στη διατροφή τους. Εγώ τους δίνω όλο το χρόνο, καθημερινά δέκα σταγόνες πάνω κάτω μέσα στην ποτίστρα τους. Το αστείο είναι ότι η μυρωδιά και το χρώμα μοιάζουν με το βιταμινούχο σιρόπι που έδινα στα παιδιά μου όταν ήταν μικρά!
 
η μια ειναι για το στρες και το πτερωμα η αλλη δεν θυμαμαι για να πω και την αληθεια.

Αν ενοείς κάποι antistress καλύτερα να σταματήσεις να το χορηγείς, δεν κάνει απολύτως τίποτα. Προμηθεύσου κάποιες αξιόλογες πολυβιταμίνες (προσωπικά χρησιμοποιώ bogena, χωρίς να σημαίνει οτι είναι και οι καλύτερες). Αν διατροφή του είναι πλήρης γνώμη μου να μην χρησιμοποιείς πρόσθετες βιταμίνες.
 
πραγματικα με συγκινησε! Ενιωσα σα να μου μιλανε τα μωρακια μου! Δεν ειχα σκοπο να αθετησω κατι απο αυτα ομως με εκανε να νιωσω περιεργα...
 
Αν ενοείς κάποι antistress καλύτερα να σταματήσεις να το χορηγείς, δεν κάνει απολύτως τίποτα. Προμηθεύσου κάποιες αξιόλογες πολυβιταμίνες (προσωπικά χρησιμοποιώ bogena, χωρίς να σημαίνει οτι είναι και οι καλύτερες). Αν διατροφή του είναι πλήρης γνώμη μου να μην χρησιμοποιείς πρόσθετες βιταμίνες.
Ναι Γρηγόρη, καλημέρα σου! Αυτές δίνω κι εγώ, είναι καταπληκτικές βιταμίνες και τα παπαγαλάκια χαίρουν άκρας υγείας. Πιστεύω ότι καλή εταιρία και έχουν καλό δίκτυο διανομής.
 
πραγματικα με συγκινησε! Ενιωσα σα να μου μιλανε τα μωρακια μου! Δεν ειχα σκοπο να αθετησω κατι απο αυτα ομως με εκανε να νιωσω περιεργα...
Περίεργα; Γιατί; Ισα ίσα... Σημαίνει ότι είσαι ευαίσθητος άνθρωπος και ότι νοιάζεσαι. Μην αισθάνεσαι άσχημα.
 
Ναι, έχεις δίκιο. Τα αντιστρές δεν κάνουν τίποτα, άσε που είναι και δυνατά σκευάσματα, σύμφωνα με τη γνώμη του πτηνίατρου που τα πάω, όταν δεν υπάρχει λόγος να τα πάρουν. Βιταμίνες, καλής ποιότητας τροφή, αγάπη και καθαριότητα. Συντροφιά ασφαλώς. Ενασχόληση μαζί τους. Και πάλι, αγάπη. Αυτά θέλουν τα παπαγαλάκια μας!
 
Back
Top