Γενικά Οι απορίες μου για τα καναρίνια μετά από 1 εβδομάδα στο forum

poulis2020

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2020
Μηνύματα
51
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους κ όλες!
θέλω να σας ευχαριστήσω απο καρδιάς γιατί όλοι σας με βοηθήσατε κ μου λύνεται απορίες. όταν ήρθα εδώ δεν ήξερα τίποτα!
κάθε μέρα είναι ένα σχολείο για μένα εδώ μέσα.. Θέλω λοιπόν να μου λύσετε ακόμα μερικές απορίες μου γιατί εχω καεί με τους τόσους ορούς
1. η χρωστική επηρεάζει τα πουλιά;
2. Βρήκα κάποιες ράτσες κ τις χώρισα σε καναρινιά χρώματος τύπου κ φωνής
και κάποιες διασταυρωσεις όπως οτι απο Border - Roller = American Singer
θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε ποιο είναι το ιδανικό- πρότυπο Border πως πρέπει να είναι;
και ποιες αλες διασταυρωσεις σε ράτσες μας δίνουν γνωστά πουλιά φωνής και τύπου;
πχ Border με stanford τι θα μου έδινε;
3. Οταν βάλω ένα ζευγάρι να ζευγαρώσει ποτε μπορω να βγαλω τον αρσενικο;
4. τα θηλικα καναρινια δεν κελαιδουν διλαδη δεν εχου καθολου ηχο; (μην γελατε δεν γνωριζω απο πουλια... αλα θελω πολυ να μαθω)
επίσης θα ηθελα να πρωτινό στα μελοι και τους moderators να κάναμε ένα κανάλι στο youtube και να λέγαμε κάποια βασικά για τα πουλιά γιατί βλέποντας προχτές ενα video με δυσκολία σην γεννά κ αλα τοσα περίεργα που εμείς η νέοι στο χωρο δεν ξέρουμε βασικά μας βάζουν σε λάθος δρόμους. Πχ εγώ όπως εχω πει έχω 4 γατάκια όποτε τα πουλιά θα είναι στο μπαλκόνι κ στεναχωριομουν για το κρύο κ σήμερα βρήκα αυτό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημέρα. Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις που γνωρίζω, γιατί και εγώ σχετικά νέος είμαι.

. Οταν βάλω ένα ζευγάρι να ζευγαρώσει ποτε μπορω να βγαλω τον αρσενικο;
Αν θες να αφήσεις την καναρα να ολοκληρώσει την γέννα μόνη της, τότε νομίζω ο αρσενικός βγαίνει μετά την γέννηση του τελευταίου αυγού. Τώρα, αν εννοείς πότε βγαίνει ο αρσενικός για να σταματήσουμε την γέννα, συνήθως μαζί με τα μικρά όταν αυτά είναι 25 ημερών, και έπειτα αφήνουμε την καναρα να πάει σε δεύτερη γέννα μόνη της.
τα θηλικα καναρινια δεν κελαιδουν διλαδη δεν εχου καθολου ηχο;
Τα θηλυκά καναρίνια, δεν έχουν την ικανότητα του τραγουδιού όπως έχουν τα αρσενικά. Μπορεί να πετύχεις κάποια θηλυκιά που να κελαηδα, όχι δυνατά άλλα 'μουρμουρίζοντας' όπως και τα μικρά αρσενικά καναρίνια που κελαηδούν στους πρώτους μήνες της ζωής τους, αλλά σπάνια. Προσωπικά εχω μια τέτοια καναρα, που σιγοκελαηδα με τους αρσενικούς.

"εγώ όπως εχω πει έχω 4 γατάκια όποτε τα πουλιά θα είναι στο μπαλκόνι κ στεναχωριομουν για το κρύο κ σήμερα βρήκα αυτό"
Σε περίπτωση αναρωτιέσαι αν τα πουλιά επιβιώνουν στο κρύο, η απάντηση είναι ναι. Αρκεί να προστατεύονται από τον αέρα. Τα ρεύματα αέρα είναι πολύ επικίνδυνα για τα πουλιά και συνήθως τα οδηγούν σε αναπνευστικά προβλήματα. Μία 'πατέντα' με νάιλον, νομίζω πως είναι μια καλή λύση.
 
στο θέμα γεννά κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ! Μάλλον θα διαβάσω το σχετικό άρθρο κ το ξανά λέμε μετά για τα αλα θέματα περιμένω απαντήσεις οποιος μπορει! Ευχαριστω @Liakos18
 
η χρωστική επηρεάζει τα πουλιά;
Τι εννοείς; Με ποιον τρόπο να τα επηρεάζει;

βρήκα κάποιες ράτσες κ τις χώρισα σε καναρινιά χρώματος τύπου κ φωνής
Που τις βρήκες; Εννοείς ότι από το σύνολο των πουλιών σου διάλεξες και τα χώρισες στις κατηγορίες που αναφέρεις;
 
Τι εννοείς; Με ποιον τρόπο να τα επηρεάζει;


Που τις βρήκες; Εννοείς ότι από το σύνολο των πουλιών σου διάλεξες και τα χώρισες στις κατηγορίες που αναφέρεις;
στο ίντερνετ σαν πληροφορίες
[automerge]1586326928[/automerge]
Τι εννοείς; Με ποιον τρόπο να τα επηρεάζει;




Που τις βρήκες; Εννοείς ότι από το σύνολο των πουλιών σου διάλεξες και τα χώρισες στις κατηγορίες που αναφέρεις;

την μακροζωια κ υγεια τον πουλιων
 
Border - Roller = American Singer
Ολα αυτά, είναι διαφορετικές ποικιλίες καναρινιών. Τα Μπόρντερ είναι καναρίνια ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ . Τα Ρόλλερ είναι καναρίνια ΦΩΝΗΣ . Ο Αμερικάνος τραγουδιστής είναι και αυτός ΦΩΝΗΣ αλλά δεν είναι αναγνωρισμένη ποικιλία απο την COM.
Border με stanford τι θα μου έδινε;
Tα Στάνφορντ είναι μια ποικιλία καναρινιών που δεν έχει "καθαρή γενετική βάση". Είναι ένα μείγμα διασταυρώσεων πουλιών χρώματος και εμφάνισης. Δεν έχει σταθεροποιημένα χαρακτηριστικά και γι' αυτό δεν αναγνωρίζεται σαν ποικιλία απο την COM.
Τα Μπόρντερ είναι μια αρκετά δύσκολη ποικιλία, που ανήκει στα καναρίνια εμφάνισης. Δυό πολύ όμορφα μπαλάκια (σώμα - κεφάλι) με ουρά.
 

Συνημμένα

  • border_canary_border+canary.webp
    border_canary_border+canary.webp
    24,2 KB · Προβολές: 7
  • f816a40e8551acac024c70d69a6e6cab.webp
    f816a40e8551acac024c70d69a6e6cab.webp
    4,2 KB · Προβολές: 6
Ολα αυτά, είναι διαφορετικές ποικιλίες καναρινιών. Τα Μπόρντερ είναι καναρίνια ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ . Τα Ρόλλερ είναι καναρίνια ΦΩΝΗΣ . Ο Αμερικάνος τραγουδιστής είναι και αυτός ΦΩΝΗΣ αλλά δεν είναι αναγνωρισμένη ποικιλία απο την COM.

Tα Στάνφορντ είναι μια ποικιλία καναρινιών που δεν έχει "καθαρή γενετική βάση". Είναι ένα μείγμα διασταυρώσεων πουλιών χρώματος και εμφάνισης. Δεν έχει σταθεροποιημένα χαρακτηριστικά και γι' αυτό δεν αναγνωρίζεται σαν ποικιλία απο την COM.
Τα Μπόρντερ είναι μια αρκετά δύσκολη ποικιλία, που ανήκει στα καναρίνια εμφάνισης. Δυό πολύ όμορφα μπαλάκια (σώμα - κεφάλι) με ουρά.


ευχαριστώ κύριε Μάκη! (ποιες διασταυρωσεις είναι αναγνωρισμενες από την com);
[automerge]1586383272[/automerge]
ευχαριστώ κύριε Μάκη! (ποιες διασταυρωσεις είναι αναγνωρισμενες από την com);
και ποια καναρινιά ενατένισης έχουν καθαρή βάση ώστε να ξέρω οτι το πουλί που βγάζω είναι ακριβώς με βάση τα πρότυπα;
 
... (ποιες διασταυρωσεις είναι αναγνωρισμενες από την com);
Ολη η COM είναι ΕΔΩ alop.gr/εκθεση-2016/εκθεση-2019/πρόγραμμα-κατηγορίες-φόρμες/. Ολες αυτές οι κατηγορίες είναι σταθεροποιημένες εδώ και αρκετά χρόνια.

και ποια καναρινιά ενατένισης έχουν καθαρή βάση ώστε να ξέρω οτι το πουλί που βγάζω είναι ακριβώς με βάση τα πρότυπα;

Διαλέγοντας δυό άτομα (ένα ζευγάρι ) της ίδιας κατηγορίας, το έχεις εξασφαλίσει αυτό.
 
Back
Top