Γενικά Οι βουτιές του παπαγάλου

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Απίθανα μακροβούτια από τον φιλαράκο στο video
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Η πλεύση σε όλα τα πουλιά διασφαλίζεται από τον αέρα που εγκλωβίζεται στο φτέρωμα.
Κανένα λοιπόν πουλί με καθαρό φτέρωμα δεν υπάρχει περίπτωση να πνιγεί.
Όχι τουλάχιστο εύκολα.
 
Φοβερό το βίντεο! Έπαθα πλάκα με το παπαγαλάκι!:DΗ φύση έχει προικίσει και "οπλίσει" τα πλάσματα της καταλλήλως για να επιβιώνουν! Και γενικά, τα παπαγαλάκια budgerigar έχω δει σε άλλα βίντεο ότι είναι δυνατά πτηνά και αντέχουν στο νερό!:)
 
Εγώ πάλι είμαι σίγουρος πως ούτε το πουλί ούτε τα ψάρια έχουν κάποιο θέμα με την υγεία τους.
Η φύση έχει προικίσει και "οπλίσει" τα πλάσματα της καταλλήλως για να επιβιώνουν!
Εδώ ακριβώς είναι και το μυστικό της όλης ισορροπίας...
Γιατί η φύση ξέρει.. εμείς όχι.. απλά εικάζουμε!
 
Η πλεύση σε όλα τα πουλιά διασφαλίζεται από τον αέρα που εγκλωβίζεται στο φτέρωμα.

Πριν διαβάσω την εξήγηση περί πλεύσης, αναρωτήθηκα πως δεν πνίγεται. Μέχρι στιγμής, πίστευα ότι την ικανότητα αυτή έχουν μόνο τα υδρόβια πτηνά, των οποίων τα πόδια είναι εξοπλισμένα με νηκτική μεμβράνη.
 
Έτσι είναι Στέφανε.
Στα υδρόβια η νηκτική μεμβράνη στα πόδια τα βοηθά στη γρήγορη πλεύση μέσα στο νερό.
Κανένα όμως πουλί δε βυθίζεται αρχικά εξ αιτίας του αέρα που εγκλωβίζεται μέσα στο φτέρωμα όπως προανέφερα.
Ακόμη και αν μουσκευτούν τελείως όμως, δε θα βυθιστούν μια και υπάρχει κενό ή αέρας μέσα στη δομή του φτερού αλλά και των οστών των πτηνών.
 
Τις είδα σε μια ομάδα στο Φβ και θυμήθηκα αυτό το θέμα. Άγρια μπάτζι στο αρχέγονο φυσικό χρώμα τους στο Alice Springs (Northern Territory, AU). Δεν πίνουν συχνά νερό στη φύση αλλά όταν το βρουν το εκτιμούν, ρίχνουν και μια βουτιά.
616306163161632
 
Εντυπωσιακές λήψεις! Έχω δει σμήνη budgerigar σε αυτή την στιγμή στο ντοκιμαντέρ Earthflight της BBC και είναι απίστευτο το τι κάνουν για να "σβήσουν" την δίψα τους. Έχουν εξαιρετικές πτητικές ικανότητες. :)
 
Back
Top