Οι γάτες μου μπέμπα και μπέμπης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα παιδιά... ήθελα να σας γνωρίσω την μπέμπα μου και τον μπέμπη μου ...💝💝💝
Δύο όμορφα αδελφακια ..
Η μπέμπα... πολύ ήσυχη και χαδιάρα... αλλά και πολύ φοβιτσιαρα...την στειρωσαμε πέρσυ....
IMG_20240209_231539.webp
Και ο μπέμπης μουIMG_20240209_231517.webp
Ο πιο ζωηρός γάτος του κόσμου.... αλλά και ο πιο γενναίος και δυνατός....
Τον στειρωσαμε εχθές...και μαζί με την στείρωση ...ο γιατρός του έκανε και ράμματα στα πόδια τα πίσω γιατί μάλωνε με άλλους γάτους και τον τραυμάτισαν πολύ...
Όλα πήγαν καλά και ελπίζω να συνεχίσουν να πηγαίνουν....🥲💖💖
Ας γίνει καλά και θα επανέλθω με καινούργιες φωτογραφίες για να σας δείξω και την μανουλα τους ..
Καλό ξημέρωμα να έχουμε....🙏🙏
 
Πολύ όμορφα τα γατάκια σου. Garfield style.😍 Να τις χαίρεσαι. Να ξέρεις ότι η Μπέμπα είναι σπάνια. Συνήθως οι πορτοκαλί γάτες είναι αρσενικές.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!🥰

Όλες τις γάτες που σας έδειξα είναι αποκλειστικά δικές μου...
Τα συγκεκριμένα δύο γατιά.. είχαν και έναν αδελφό αλλά δυστυχώς πέρσυ το φθινόπωρο τον βρήκα νεκρό στη μέση του δρόμου....💔

Αλλά γενικά μαζί με τις δικές μου.. καθημερινά ταιζω κι άλλες γάτες της γειτονιάς που κυριολεκτικά είναι πάρα πολλές...

Ευτυχώς βοηθάει και μια γειτόνισσα και κουτσά στραβά τα βγάζουμε πέρα....♥️
 
Μπράβο! Κι εμείς ταΐζουμε τις γάτες από τότε που τα παιδιά ήταν μωρά.
Να είσαι καλά..
Κι εγώ τις περισσότερες από μωρά τις έχω..
Γι'αυτό και ειδικά τις τρείς πρώτες που έχω δείξει...τις έχω τρομερή αδυναμία και με την κάθε μια έχουμε διαφορετικό δέσιμο!!!🥰
Τις έχω μεγάλη αγάπη...και προσπαθώ καθημερινά να κάνω ότι καλύτερο γιαυτες...💖
 
Καλότυχα να είναι τα γατιά σου Εύα...ευτυχώς έχουν την τύχη να ταΐζονται και να φροντίζονται από εσένα
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τον όμορφο σχολιασμό σου!!!🤩
 
Καλησπέρα παιδιά...
Δυστυχώς ο μπέμπης από την Δευτέρα άρχισε να φεύγει και πάλι...
Πηγαίνει σε μια άλλη γειτονιά και κυνηγάει τα θηλυκά ενώ μαλώνει με αρσενικούς...

Τον είδα σήμερα τι έκανε.... ανέβαινε πάνω στις γάτες λες και δεν στειρώθηκε...
Την Δευτέρα έπρεπε να του κάνουμε αντιβίωση ενέσιμη αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον πιάσω ξανά..

Θα προσπαθήσω άλλες δύο μέρες να τον πιάσω αλλιώς μετά θα πρέπει μάλλον να πιει αντιβίωση από το στόμα...

Το πίσω του πόδι.. είχε ξερό αίμα... κανονικά πρέπει να τον δει ο γιατρός...
Αλλά και ο γιατρός να τον δει... αυτός πάλι θα φύγει...και πάλι θα τον ξανά δαγκώσουν οι αρσενικοί...

Απογοητεύτηκα γιατί νόμιζα θα πάνε όλα καλά...
Τον Τζίμη που τον στειρωσα γύρω στα έξι με εφτά μηνών έτσι δεν έκανε... ούτε καν ξανά έφυγε από την γειτονιά...
 
@eva vrs ο στειρωμένος αρσενικός γάτος μπορεί να χρειαστεί ένα με δύο μήνες για να φύγουν οι σεξουαλικές ορμές από το σύστημα του. Μήπως για ένα τέτοιο διάστημα να τον κλείσεις στο σπίτι;
 
@eva vrs καταλαβαίνω. Δυστυχώς αδιέξοδο μέχρι να "πιάσει" η στείρωση. Μήπως έχει κάποιο υποβοηθητικό φάρμακο ο κτηνίατρος;
 
@eva vrs καταλαβαίνω. Δυστυχώς αδιέξοδο μέχρι να "πιάσει" η στείρωση. Μήπως έχει κάποιο υποβοηθητικό φάρμακο ο κτηνίατρος;
Όχι μου είπε δεν υπάρχει κάποια λύση..

Και το θέμα δεν είναι μόνο ότι ανησυχώ για τα πόδια
Αλλά ανησυχώ και για τα αυτοκίνητα γιατί στον δρόμο που πηγαίνει περνάνε συνέχεια αυτοκίνητα ενώ από την γειτονιά μας σπανίως..

Διάβασα στο ίντερνετ ότι καμιά φορά δεν πιάνει η στείρωση γιατί δε γίνεται σωστά...δεν ξέρω αν ισχύει όμως αυτό..
 
Καλησπέρα παιδιά... Καλή Σαρακοστή και Καλή Καθαρά Δευτέρα εύχομαι!!!!!💞
Λοιπόν τα νέα μας.....
Ο μπέμπης σταμάτησε να φεύγει από την γειτονιά μετά από αρκετές μέρες από την στείρωση....
Μετά από τρείς αντιβιοτικές που του έκανε ο γιατρός πήγαν όλα καλά με το πόδι του...

Τώρα κάνουμε θεραπεία με sporanox στον μπέμπη και στον τζιμακο...
Μισό χάπι ο καθένας καθημερινά για ένα μήνα... αρχικά εμφάνισε μύκητα ο Τζίμης...στα αυτιά και στο κεφάλι..
Ο κτηνίατρος που τους πήγα ο πρώτος μου είπε να κάνω θεραπεία εφτά ημέρες με ντακταριν κρέμα αλλά δεν έγινε δουλειά...
Στο μεταξύ στεναχωριομουν πολύ γιατί δεν κάναμε καλλιέργεια....δεν ήθελε ο γιατρός γιατί ήταν σίγουρος για μύκητα.... εγώ όμως ήθελα να κάνουμε διάφορες εξετάσεις και αυτός δεν δέχτηκε... άμα είχε και τίποτα άλλο;
Είχε αλλάξει η διάθεση του ...και δεν έτρωγε πολύ.... αλλά όταν του έκανε ο δεύτερος γιατρός αποπαρασιτωση μετά από μέρες συνήλθε και είπε ο γιατρός πως η αλλαγή της διάθεσης του οφειλόταν στα σκουλήκια....(εγώ προσπαθώ να του δίνω χάπι αλλά δεν το τρώει πάντα)....
Και τέλος πάντων θα δίνω αμπούλα από εδώ και πέρα για τα σκουλήκια...ο μπέμπης πάλι.... χάνει τρίχωμα από τον λαιμό....
Αλλά αφού τρώνε το χάπι μέσα σε λιχουδιές πιστεύω πώς όλα θα πάνε καλά....😁😁
 
@eva vrs άρα καλά τα νέα Εύα. Θα δεις μια χαρά θα πάνε. Όλη μου την ζωή είχα γατούλες κ αν κάτι μου είχε κάνει εντύπωση είναι η κράση τους. Κ με την δική σου φροντίδα δεν έχουν να φοβούνται τίποτα εκτός από τους υπανθρώπους που ρίχνουν φολες κ τα αυτοκίνητα. Btw ο Μπέμπης βγήκε πολύ τσαχπινης. Τον Τζιμάκο έψαξα να τον βρω σε παλιότερο ποστ σου για να τον δω τον κύριο. Καμμιά πρόσφατη φωτογραφία; Τα κορίτσια;
 
Back
Top