Αναπαραγωγή Οι γονείς μαδάνε τα μικρά καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stratosd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stratosd

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Οπως σα εχω ηδη αναφερει βγηκε το πρωτο πουλακι.
Τα αλλα τρια αυγα δυστυχως αν καιι ειχαν σπορο δεν εκολαυτικαν.
Ξερω οτι δεν ειναι η καταλληλη εποχη αλλα εγινε.
Τωρα πιο ειναι το προβλημα..
Περασαν περιπου 20 ημερες και το μικρο μεγαλωσε αρκετα,το θεμα ειναι οτι αρχισαν να το τσιμπανε και να του τραβανε πουπουλα και ο αρσενικος και η θυλυκια.
Μαλιστα ο αρσενικος τραβαει πουπουλα και προσπαθει να τα δωσει στην θυλικια.

Εβαλα διαχωριστικο στη ζευγαρωστρα και το απομονωσα.Το ταιζουν απο τα καγγελα.

εκανα καλα;
Σασ παρακαλω απαντηστε μου γιατι δεν θελω να προχωρισω σε δευτερη γεννα και θελω να προστατεψω και το μικρο.
Εννοειται οτι η θυλικια ψαχνει διαρκως για κλωστουλες και ο αρσενικος ζευγαρωνει καθε μερα.
Την φωλια την εχω βγαλει εδω και 3 ημερες περιπου.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα φιλοι μου
 
Είχες ζητήσει βοήθεια, σου είχα πει κι εγώ και κάποιοι άλλοι νομίζω πάρε τα αυγά γιατί είσαι εκτός εποχής και χώρισε τα πουλιά να μην είναι μαζι γιατι θα έχεις προβλήματα.Όχι τόσο με τα μικρά αλλά με τους γονείς που δε θα μπορείς να τους σταματήσεις.
1,05 απόδοση είχε ότι κάπως έτσι θα πάει το πράγμα.

Ρωτάς υποτίθεται τους πιο έμπειρους να σε συμβουλέψουν αλλά τελικά κάνεις αυτό που θέλεις.

Άσε το μικρό με τη μάνα με χώρισμα να μην το μαδαει αλλά να το ταΐζει και βγάλε τον αρσενικό από το κλουβί να μην τον βλέπει και ιδανικά να μην τον ακούει κιόλας.
Τι τα αφήνεις μαζί αν δε θέλεις άλλη γέννα...
 
Εβαλα διαχωριστικο στη ζευγαρωστρα και το απομονωσα.Το ταιζουν απο τα καγγελα.

εκανα καλα;
Πολύ καλά.
θελω να προστατεψω και το μικρο
Το μικρό θα παραμείνει όπως το έχεις (με το κάγκελο), να του βάλεις στην σχάρα ένα ρηχό σκεύος με αυγοτροφή και σπόρους για να αρχίσει να προσπαθεί να τρώει μόνο του (αυτό θα συμβεί ουσιαστικά στις 30 ημέρες περίπου).
Επίσης να βάλεις μια ποτίστρα από την μεριά του.
δεν θελω να προχωρισω σε δευτερη γεννα
Η διαδικασία δεν είναι τόσο απλή.
Την φωλια την εχω βγαλει εδω και 3 ημερες περιπου.
Θα πρέπει να τοποθετήσεις την φωλιά πάλι στην θέση της και να δώσεις νήμα για να φτιάξει νέα φωλιά.

Όταν ο νεοσσός φτάσει 30 ημερών και βεβαιωθείς ότι τρώει μόνος του θα απομακρύνεις τον αρσενικό σε ατομικό κλουβί, καλό είναι να τον τοποθετήσεις σε σημείο που να μην βλέπει και ακούει το θηλυκό.
Το μικρό επίσης θα το τοποθετήσεις σε ατομικό κλουβί.

Αν δεν έχεις θα πρέπει να προμηθευτείς πλαστικά αυγά, με αυτά θα αντικαταστήσεις τα κανονικά (που σίγουρα θα κάνει) και θα αφήσεις την κανάρα να τα επωάσει για 14-15 ημέρες από το τελευταίο αυγό.
Όταν συμπληρωθούν οι ημέρες θα αρχίσεις να αφαιρείς ένα ψεύτικο αυγό κάθε μέρα, μαζί με το τελευταίο αυγό θα αφαιρέσεις και την φωλιά.
Αλλάζεις την διαρρύθμιση του κλουβιού (πατήθρες, ποτίστρα) και τοποθετείς το κλουβί σε σημείο να μην ακούει - βλέπει τον αρσενικό και όσο το δυνατόν με λιγότερο φώς.
 
@patrickios Εχεις δίκιο παραδέχτηκα και παραδέχομαι ότι δεν το χειριστηκα σωστά.
Παρατήρησα όμως ότι ο αρσενικός κυριως ταιζει το μικρο
Ρε συ, δεν είναι θέμα ποιος έχει δίκιο.
Δλδ πιστεύεις εγώ δεν στεναχωριέμαι που έπρεπε να σου πω να πετάξεις γονιμοποιημενα αυγα;
Απλά λυπάμαι εξίσου και για το θηλυκό που αν αρχίσει από τώρα να γεννάει και μα ταιζει κάποια στιγμή αργότερα θα κλατάρει...

Αν είσαι σίγουρος ότι ταΐζει ο αρσενικός μπορείς να το αφήσεις μαζί του και να βάλεις αλλού τη μητέρα (και να τη διαχειριστεις όπως σου είπε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ ).
Απλά το ζευγάρι χώρισε το γιατι πάλι θα έχεις γονιμοποιημενα αυγά.
 
Back
Top