Γενικά Οι γονείς zebra λένε στα αυγά "Κάνει πολύ ζέστη έξω"

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Ένα πολύ ενδιαφέρον επιστημονικό άρθρο που αποδεικνύει την προσαρμοστικότητα και την εξελικτική πορεία των πτηνών.

https://science.sciencemag.org/content/353/6301/812

Το άρθρο παρουσιάζεται εξαιρετικά με εικόνες στο παρακάτω βίντεο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Περιληπτικά, στα πειράματα που έκαναν οι ερευνητές ανακάλυψαν ότι οι γονείς zebra ειδοποιούσαν με χαρακτηριστικούς ήχους τους νεοσσούς πριν εκκολαφθούν ότι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ξεπερνούσε τους 26 C με αποτέλεσμα οι νεοσσοί να προκαλούν αλλαγές στο σύστημα ρύθμισης της θερμοκρασίας του σώματος τους ώστε να μην είναι τόσο ευαίσθητο. Οι νεοσσοί μεγάλωναν με πιο αργό ρυθμό στις ζεστές αυτές θερμοκρασίες κι αποκτούσαν μικρότερο μέγεθος. Οι μικρότεροι αυτοί σε μέγεθος νεοσσοί είχαν τη δυνατότητα να ρυθμίζουν καλύτερα τη θερμοκρασία του σώματός τους και να είναι πολύ πιο αποτελεσματικοί αριθμητικά στον αριθμό απογόνων που δημιουργούσαν οι ίδιοι. Οι ερευνητές εικάζουν ότι αυτός ο μηχανισμός θα βοηθήσει τα πτηνά να προσαρμοστούν σε έναν πλανήτη που υπερθερμαίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας, βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα Ανέστη!
Και πόσα έχουν ν΄αντιληφθούν ακόμα, όσο ασχολούνται και η επιστήμη προχωρά! Πως βρισκόμαστε στην αρχή.

Περιληπτικά, στα πειράματα που έκαναν οι ερευνητές ανακάλυψαν ότι
*οι γονείς zebra ειδοποιούσαν με χαρακτηριστικούς ήχους τους νεοσσούς πριν εκκολαφθούν ότι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ξεπερνούσε τους 26 C
με αποτέλεσμα
**οι νεοσσοί να προκαλούν αλλαγές στο σύστημα ρύθμισης της θερμοκρασίας του σώματος τους ώστε να μην είναι τόσο ευαίσθητο.
Δύο εντυπωσιακά αποτελέσματα διακρίνω
*οι γονείς έρχονται σ΄επαφή με τα έμβρυα
(ακριβώς όπως μπορούν και οι άνθρωποι, όσοι δηλ από αυτούς έχουν ''ασχοληθεί'' κι ενδιαφέρονται)
** τα έμβρυα είναι ικανά ν΄αλλάξουν το σύστημα θερμοκρασίας του σώματος τους
(ακριβώς και όχι μόνο, όπως μπορούν και οι άνθρωποι, όσοι δηλ έχουν ''ασχοληθεί'' κι εδιαφέρονται)
 
Το είχα δει πολύ πιο παλιά το συγκεκριμένο βίντεο και πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει. Πόσα πράγματα έχουν να μας διδάξουν τα πτηνά ακόμη; Άραγε να το κάνουν και τα εξημερωμένα αυτό; 🤔
 
Όσο τα εξαναγκάζουμε να χάσουν τα ένστικτα τους, αμφιβάλω...
Μην το λες Σισσυ. Εγώ νομίζω πως τα ένστικτα δεν χάνονται, απλά κοιμούνται βαθιά μέσα στους οργανισμούς και περιμένουν μια αφορμή για να ξυπνήσουν. Δική μου άποψη πάντα.
 
Μην το λες Σισσυ. Εγώ νομίζω πως τα ένστικτα δεν χάνονται, απλά κοιμούνται βαθιά μέσα στους οργανισμούς και περιμένουν μια αφορμή για να ξυπνήσουν. Δική μου άποψη πάντα.
Δεν διαφωνώ καθόλου Γιάννη, ας το διατυπώσω αλλιώς...
Όσο τα βοηθάμε να κοιμίζουν τα ένστικτα και δεν τους δίνουμε αφορμές ώστε να τα ξυπνήσουν... (τρέχουμε και δεν φτάνουμε οι ''περισσότεροι'' να τους παρέχουμε ''τα πάντα'' είτε από ενδιαφέρον είτε από, συμφέρον).
 
Back
Top