Αναπαραγωγή Οι γονεις χρειαζονται πολυβιταμινη στο νερο;

ΒΙΒΙΚΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Νέα Πέραμος
εχω δυο ζευγαρια και ειδη οι 7 νεοσσοι ειναι 7 και 8 ημερων αντιστοιχα εκτος απο φρεσκο αυγο και αυγοτροφη beaphar που τους βαζω θελουν και πολυβιταμινη στο νερο τους;😎
 
Αν υποσχεθείς ότι θα το αλλάζεις καθημερινά αφού πρώτα πλύνεις τις ποτίστρες τότε ναι
 
αυγοτροφή και αυγό παράλληλα είναι περιττό σύμφωνα με κάποιους πιο έμπειρους εδώ μέσα στο φόρουμ , αν και εγώ το ίδιο κάνω στα κανάρια μου όταν έχουν νεοσσούς πριν αυτοί βγουν στο κλαρί! Πολυβιταμίνη βάζω κάθε μέρα στην ποτίστρα που είναι τα νεούδια μέχρι να γίνουν 3 εβδομάδων! Αλλάζω κάθε μέρα βέβαια το νερό! Από τη μία καλό τους κάνει από την άλλη όμως φέρνει πιο γρήγορα την κανάρα σε φάση να ''ζητάει''! Στον αρσενικό δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο μιας και αν πυρώσει το αρσενικό δεν ξεπυρώνει!
 
και εγω βαζω πολυβιταμινη μεχρι να γινουν τα μικρα 20-22 ημερων.
 
εχω δυο ζευγαρια και ειδη οι 7 νεοσσοι ειναι 7 και 8 ημερων αντιστοιχα εκτος απο φρεσκο αυγο και αυγοτροφη beaphar που τους βαζω θελουν και πολυβιταμινη στο νερο τους;😎

Αν υποσχεθείς ότι θα το αλλάζεις καθημερινά αφού πρώτα πλύνεις τις ποτίστρες τότε ναι

Ολα είναι απαραίτητα αυτή την εποχή. Προσοχή όμως μη ξεχνάμε
οτι το πλέον απαραίτητο πράγμα όλες τις εποχές, είναι το ΜΕΤΡΟ.
Η καθημερινή καθαριότητα βέβαια στις ποτήστρες, αλλά και σε όλο το κλουβί είναι χρήσιμη
αλλά καλόν θα ήταν να μην είναι οι πολυβιταμίνες αφορμή γι' αυτό 😉

Αν χρησιμοποιήσεις το Omni-vit (Orlux) ΤΕΤΑΡΤΗ και ΣΑΒΒΑΤΟ
είναι μια χαρά.
 
Back
Top