Οι καινουριες μου DIY κλουβες

Αλεξης Κ.

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
174
Να σας παρουσιασω την καινουρια μου ιδιοκατασκευη No2. H πρωτη εδω
https://community.petbirds.gr/threads/Ιδιοκατασκευη-κλουβας.10564/
Ειναι τετραοροφη και ο καθε οροφος χωριζεται στα δυο με χωρισμα.
Εχει γινει απο μελαμινη με αντοχη στην υγρασια και τα τελειωματα ειναι απο PVC.
Ο καθε οροφος ειναι 120χ60χ55.
Στο κατω μερος εχω βαλει ροδες οι οποιες με εξυπηρετησαν πολυ για μικρομετακινησεις της κλουβας διοτι το βαρος της ειναι μεγαλο.
Προσοψεις 60χ40 απο δυο σε καθε οροφο.
Ραγες απο αλουμινιο για το συρταρωτο χωρισμα και για τον πατο.
Ταψακια απο λαμαρινα γαλβανιζε.
Αποσταση του πατου του ταψιου μεχρι το κουνελοσυρμα που χρησιμοποιω για να μην ανακατευονται τα πουλια με τις ακαθαρισιες περιπου 5 ποντοι.
Τρεις πατηθρες σε καθε διαμερισμα διαφορετικης διαμετρου.
Αυτο που με απασχολησε πολυ ηταν η ασφαλεια των πουλιων.
Ετσι μετα απο πολυ σκεψη εκανα μια πατεντα.
Η προσοψη ειναι πιο μεσα απο το περιγραμμα ολης της κατασκευης. Εφτιαξα και δυο τελαρα ανοιγωμενα με μεντεσε.
Πανω σε αυτα τα τελαρα θα καρφωσω σιτα αντικουνουπικη.
Επισης σε αυτα τα τελαρα σκεφτομαι τον χειμωνα να βγαλω την σιτα και να βαλω πλεξιγκλας (με καποιες τρυπες για αερισμο) ως μονωση για το κρυο παρολο που η κλουβα ειναι σε στεγασμενο χωρο και προστατευμενο απο τους ανεμους.

Υ. Γ. Επομενη ιδιοκατασκευη No3, υπαιθρια μεγαλη κλουβα
 

Συνημμένα

  • DSC04901.webp
    DSC04901.webp
    11 KB · Προβολές: 1.256
  • DSC04903.webp
    DSC04903.webp
    13 KB · Προβολές: 939
αλεξη πραγματικα υπεροχες ειχες δικιο σχεδον ιδιες ειναι με την δικια μου κατασκευη 😉 μου αρεσαν παρα πολυ και ειδικα τα τελαρα που εκανες. Ειναι αψογες
 
Αλέξη η κατασκευή σου είναι καταπληκτική, σου εύχομαι να είναι πάντα γεμάτη πολλά υγιή πουλάκια. Ήθελα απλά να ρωτήσω αν έχεις υπολογίσει με ακρίβεια την απόσταση μεταξύ της πρόσοψης και του εξωτερικού περιγράμματος έτσι ώστε να χωράνε στο κενό που δημιουργείται τα εξωτερικά αξεσουάρ της κλούβας (ταϊστρες, ποτίστρες κλπ.)
 
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.
Τιμο ειχα αγορασει πρωτα τις προσοψεις και μετα εκανα ολο τον υπολοιπο σχεδιασμο προσεκτικα.
Ναι εχω αφησει ικανοποιητικο περιθωριο αναμεσα στις προσοψεις και το εξωταρικο περιγραμμα. Ειχα αγορασει ακομα και τις μεγαλες αυτοματες ταιστρες και υπολογισα να τις χωραει.
Θα ανεβασω συντομα φωτογραφιες απο τις λεπτομερειες τις κατασκευης.
 
Αλεξη ειναι οτι απο τις καλυτερες κατασκευες που εχουμε δει εδω στο φορουμ!
Να την χαιρεσαι και να ναι παντα γεματη υγιη πουλακια!
Ανθρωποι με μερακι για κατασκευες σαν εσενα εμπνεουν και μας τους υπολοιπους!
 
οταν η κατασκευη που παρουσιαζεις απο μακρια τουλαχιστον φαινεται τελεια, εισαι υποχρεωμενος (γιατι ειμαι σιγουρος οτι και απο κοντα ειναι τελεια 😉να δειξεις και πιο κοντινα πλανα για να βοηθηθουν επιδοξοι μιμητες!

μπραβο!
 
Back
Top