Φροντίδα Οι καρδερίνες μου δέν κελαηδούν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickzaxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickzaxi

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Λάρισα
Δύο μήνες πρίν αγόρασα δύο καρδερίνες, μία αρσενική 14 μηνών και μία θηλυκή 4 μηνών τότε. (Έτσι μου είπε ο petshopas) Τις έχω σε εξωτερικό προφυλαγμένο χώρο, προσέχω όσο μπορώ (αρχάριος ακόμα) την διατροφή τους (μείγμα σπόρων - βιταμίνες) - καθαρίοτητα κλουβιού - μπάνιο κλπ. Στο ψηλό σημείο που βρίσκονται είναι σε διπλή ζευγαρώστρα χωρίς χώρισμα 65Χ42Χ35, δέν ενοχλούνται σχεδόν απο κανένα και δέν δείχνουν να ενοχλούνται ιδιαίτερα απο την παρουσία μου (Εκτός όταν πλησιάζω πολύ στο κλουβί για να το καθαρίσω πεταρίζουν απο πατήθρα σε πατήθρα κάπως ανήσυχα ή πιάνονται απο τα κάγκελα του κλουβιου πράγμα που νομίζω είναι φυσιολογικό). Δέν φαίνεται να έχουν κάποια ασθένεια δηλαδή να "βαριανασαίνουν" (ακάρεα της τραχείας όπως διάβασα κάπου) ή κάτι άλλο να μήν πάει καλά με την υγεία τους.. "Τσακώνονται" κάποιες φορές για ελάχιστα δευτερόλεπτα δηλαδή τρείς με τέσσερεις φορές περίπου σε ένα δίωρο το βράδυ όμως κοιμούνται στην ίδια πατήθρα και δίπλα δίπλα και δυο τρείς φορές τις έχω δεί να ταίζονται μεταξύ τους. Το πρόβλημα είναι ότι δέν τις έχω ακούσει ακόμη να κελαηδούν! Εκτός της θηλυκής που μόλις με βλέπει βγάζει μία κραυγούλα σαν τσίριγμα κάθε λίγο και για όσο παραμένω κοντά της συνεχίζει να το κάνει δέν έχω ακούσει τίποτα περισσότερο.. Πρέπει μήπως να κάνω κάτι που μου διαφεύγει;
 
Xωριστά εννοείς σε διαφορετικά κλουβιά και σε κάποια απόσταση ή να τα χωρίσω μέσα στην υπάρχουσα ζευγαρώστρα στα δύο μέρη της;
 
Να τα χωρίσεις με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην βλέπει το ένα το άλλο!
 
Για να κελαηδίσει ο αρσενικός, αφού αν είναι στο ίδιο κλουβί δεν θα κελαηδίσει όπως θα κελαηδούσε αν ήταν σε διαφορετικό κλουβί. Έτσι νομίζω.🙄
 
Εδω και 1μιση χρονο περιπου διατηρω σε ζευγαρωστρα θηλυκο-αρσενικο, χωρις αυτο να επιρρεαζει την ποιοτητα ή την διαρκεια(κελαιδημα). Και πριν απο ενα μηνα.. Εβαλα δυο νεα πουλια παλι μαζι με στοχο και σκοπο να ζευγαρωσουν την ανοιξη. Ο αρσενικος κελαιδαει συνεχεια χωρις να τον απασχολει η παρουσια της θηλυκιας. Μπορει καποιες φορες να υπαρχουν αψιμαχιες επανω απο την ταιστρα, αλλα μεχρι εκει και τιποτα αλλο.
nickzaxi.. Οι καρδερινες ειναι ιδιοτροπα πουλια απαιτουν κυριως υπομονη. Δωσε χρονο στο πουλι να προσαρμοστει...ησυχια και ηρεμια, φροντισε σχολαστικα καθαριοτητα και τροφη(πλουσια).. Ολα θα ερθουν στην ωρα τους. Εχει ''ντυθει'' κανονικα;
Ασε τα πουλια να γνωριστουν μαζι.. Αν θελεις (να προσπαθησεις) να τα ζευγαρωσεις την ανοιξη.
 
Τα πουλιά είναι ντυμένα κανονικά, στο θηλυκό "λείπαν" κάποια πούπουλα απο τον αυχένα αλλα πλέον είναι εντάξει. Θα κάνω προσπάθεια για ζευγάρωμα την άνοιξη αλλά απο ότι διαβάζω μάλλον δύσκολο το αποτελεσμα.. Όταν λές να τα αφήσω να γνωριστούν μαζί εννοείς οτι το καλύτερο θα ήταν να μήν βάλω ούτε χώρισμα στη ζευγαρώστρα;
 
Οι καρδερινες δεν ειναι σαν τα καναρινια.. Που οταν πυρωσουν δεν κοιτανε με τι θα ζευγαρωσουν ή που θελουν ξεχωριστα αρσενικος-θηλυκια. Οι καρδερινες διαλεγουν το ταιρι τους απο νωρις. Τωρα εσυ βεβαια(και εγω) επεμβενω σε αυτο επιβαλλοντας το ταιρι τους. Γνωμη μου και σταση μου αστα μαζι χωρις χωρισμα θα τα πανε περιφημα.
Απλα δωσε χρονο στον αρσενικο. Καποια κελαιδανε αμεσως(σε νεο περιβαλλον) καποια θελουν πιο πολυ χρονο.
Θα ηθελα ομως να βεβαιωθεις απολυτα οτι δεν υπαρχει κατι παθολογικο σε αυτο(και μην σκεφτεσαι μονο τα ακαραια), οι καρδερινες πασχουν συχνοτερα και κυριως απο εντερικες λοιμωξεις. Ενα πουλι σε αρχικο σταδιο (νοσου) δεν κελαιδαει.
Ειναι πολυ ευαισθητες.
 
Θα προσπαθήσω να σιγουρευτώ ότι δέν έχουν κάτι άλλο παθολογικό άν και δύο μήνες τώρα που δέν κελαηδούν νομίζω ότι θα εξελισόταν η όποια πάθηση άν συνέβαινε κάτι τέτοιο.. Επηρεάζει η εποχή μήπως το κελάηδημα ή οι καιρικές συνθήκες (δηλαδή το κρύο) επειδή σκοπεύω να τις έχω μόνιμα έξω σε καλά προστατευμένο μέρος;
 
Η μια ειναι θηλυκια οποτε μην περιμενεις τρελα πραγματα... Οσο για τον καιρο... Ναι ειναι καπως(υγρασια, μια κρυο μια ζεστη) δεν ειναι και οτι καλυτερο γιαυτες. Το κρυο δεν επιρρεαζει το κελαιδημα τους, οσο για το ''εξω'',θα ειναι μια χαρα και θα τους αρεσει. Κρεμασε τες ψηλα να βλεπουν ουρανο... Και ηλιο.
(ζητω ταπεινα συγνωμη απ'ολους για τα ορθογραφικα μου... Ειναι αργα ειμαι γρια... Και βαριεμαι να τα διορθωσω)!
 
Μην αγχωνεσαι, οτι ειναι να ερθει θα ερθει απο μονο του.
Το αρσενικο το ακουσες στο πετ να κελαηδα; Αν ναι μη φοβασαι.Αν παλι οχι, ολες οι καρδερινες καποια στιγμη ''τα λενε''. Εχω περιμενει μηνες & μηνες.Αυτη τη στιγμη οι καλυτερες μου δεν λενε τιποτα.
Καλο ειναι να ακους το πουλι αν γινεται στο πετ, χρειαζεται πολυ υπομονη & τυχη για να βρεις κατι καλο.
Το μεσα η εξω δεν παιζει ρολο & μαλλον χωρισετες μπας & ξεστραριστουν. Μετα μπορεις να τις ξαναβαλεις μαζι. Πρωτα σε ξεχωριστα κλουβια.
Αυτα & υπομονη
 
Επισης ψαξε να βρεις τροφη για αγριοπουλια, μην την μπερδευεις με την απλη καναρινοτροφη, αυτη δεν κανει για καρδερινες.
 
Back
Top