Ασθένειες Οι κουτσουλιές της κανάρας είναι σαν σπασμένος κρόκος ωμού αυγού

Φοιβος-Αθηνα

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2017
Μηνύματα
11
Πόλη
Ιωάννινα
(sos) το θηλυκο μου καναρινι εχει γεννησει εδω και 1 μηνα περιπου 4 αυγα και τωρα εχει 3 νεοσσους της δινω αυγο καθημερινα και αυγοτροφη και σημερα παρατηρησα οτι οι κουτσουλιες ειναι σαν σπασμενο κροκο ομου αυγου τι μπορει να σημαινει;
 
σαν σπασμενο κροκο ομου αυγου τι μπορει να σημαινει
Νομίζω πως είναι λογικό μια και η κύρια πηγή τροφής της ίδιας και των μικρών είναι το αυγό.
Μπορείς να μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες;
 
Νομίζω πως είναι λογικό μια και η κύρια πηγή τροφής της ίδιας και των μικρών είναι το αυγό.
Μπορείς να μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες;
δεν εχω την δυνατοτητα φωτογραφιας αυτην την στιγμη αλλα οι κουτσουλιες της ειναι σαν ομελετα
 
Μήπως δεν είναι κουτσουλιές; Μήπως είναι αυγά χωρίς τσόφλι που τα βγάζει μαζί με ούρα και κόπρανα; Χωρίς ουδέ καν φωτογραφία, πώς θα έχουμε την εικόνα της περιγραφής σου;
 
Μήπως δεν είναι κουτσουλιές; Μήπως είναι αυγά χωρίς τσόφλι που τα βγάζει μαζί με ούρα και κόπρανα; Χωρίς ουδέ καν φωτογραφία, πώς θα έχουμε την εικόνα της περιγραφής σου;
αν ειναι καποιο αυγο δηλαδη υπαρχει κινδυνος;
 
O,τι δεν είναι φυσιολογικό, κρύβει κινδύνους.
 
Στην πραγματικότητα όπως σου είπαν και πιο πάνω πρέπει να μπει φωτογραφία. Αν δεν μπορείς, τότε ψάξε στο ίντερνετ ή και εδώ μέσα για φωτογραφίες αυγών χωρίς κέλυφος, και κουτσουλιών και βάλε κάποια που να προσομοιάζει στην περίπτωση που μας περιγράφεις.
 
Φέτος μου έτυχε ίδιο πράγμα σε δυο θηλυκά. Κρόκος χωρίς τσόφλι. Δεν ξέρω αν ήταν από έλειψη ασβεστίου γιατί την επόμενη μέρα η μια έκανε μια πεντάδα κανονικά αυγά.
 
Κρόκος χωρίς τσόφλι
Λογικά κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει εδώ.
Έχω την πεποίθηση πως πρόκειται πραγματικά για κουτσουλιά με πολύ κι "αχώνευτο" αυγό.
Πραγματικά όταν "πέσει" πολύ το αυγό... Δημιουργεί προβλήματα στη χώνευση.
 
Γιάννη στη δική μου περίπτωση δεν είχανε φάει αυγό τα πουλιά.Ήτανε ένα πράγμα σαν αυγό αλλά πορτοκαλί χωρίς τσόφλι. Και εγώ φοβήθηκα μήπως έλειπε ασβέστιο και της έβαλα στο νερό.Αν συνέβει κάτι άλλο δεν ξέρω πάντως την επόμενη μέρα έκανε 5 αυγά στη φωλιά. Δεν την έχω σε αναπαραγωγή απλά επειδή έχει πυρώσει αρκετά της έβαλα φωλιά να τα κάνει μπας και ηρεμήσει οπότε δεν είχε γίνει και προετοιμασία καθώς δεν θα μπούνε σε αναπαραγωγή.
Η κόρη της που είναι ενός έτους και αυτή το ίδιο. Έκανε διάρροιες περίεργες και τράβαγε τα φτερά της.Λέω αύριο θα της βάλω και αυτής φωλιά. Ξυπνάω και βλέπω το ίδιο αυγό χωρίς τσόφλι να το πω; Δεν ξέρω ένα πορτοκαλί μπαλάκι ήτανε. Την ίδια μέρα της έβαλα φωλιά την έστρωσε και την επόμενη έκανε κανονικό αυγό αλλά στον πάτο. Σήμερα δεν έκανε αυγό αυτή.
 
Back
Top