Ασθένειες Οι κουτσουλιες των καρδερινων μου αλλαξαν απο τοτε που αρχισε η πτεροροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα στην ομαδα βλεπω παιδια τις κουτσουλιες απο τις καρδερινες μου απο τοτε που αρχισε η πτεροροια ειναι πιο μαλακες απο πρωτα που οφειλεται αφτο ενω τα πουλια ειναι μια χαρα κ ειδη αρχισανε να κελαιδανε;
 
Περίμενε να δεί το θέμα κάποιο από τα παιδιά που ασχολούντε με καρδερίνες και γνωρίζουν περισσότερα.
 
που οφειλεται αφτο
Βοήθησέ μας petbirds.gr/community/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/
 
O καιρός είναι πιο υγρός, η υγρασία περισσότερη, η θερμοκρασία χαμηλότερη.. Τα έχεις μέσα η έξω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
τα εχω μεσα στο μαγαζι μου κ τα βγαζω εξω μονο αν εχει ηλιο! Η τροφη για καναρινια μηπως εχει πιο λιγους λιπαρουσ σπορους απο την τροφη για αγρια που δινω στις καρδερινες μου κ ειναι μηπως καλητερα;
 
Γιατί τα μπαινοβγάζεις; Να τα έχεις είτε μόνιμα μέσα είτε μόνιμα έξω... Το μέσα-έξω μόνο κακό κάνει...
 
τα εχω μεσα στο μαγαζι μου κ τα βγαζω εξω μονο αν εχει ηλιο! Η τροφη για καναρινια μηπως εχει πιο λιγους λιπαρουσ σπορους απο την τροφη για αγρια που δινω στις καρδερινες μου κ ειναι μηπως καλητερα;
Τι εννοεις; να δωσεις τροφη για καναρινια σε καρδερινες; οχι βεβαια θα τις δεις φουσκωμένες και στον πατο την επομενη.
Να ξερεις αυτο που λεει η Αλικη ισχυει, το μεσα εξω δεν κανει καλο συνεχεια.. Τις καρδερινες δεν πρεπει να τις κουνας ουτε μισο μετρο!
 
Γιάννη μην είσαι απόλυτος και στα δυο γιατί έχουν διαφορά οι καρδερίνες με τα καναρίνια η έτσι μας έχουν πει και ακολουθούμε την πεπατημένη…………………
 
Η απότομη αλλαγή διατροφής, συνήθως έχει δυσάρεστα επακόλουθα...Χρειάζεται σταδιακή προσαρμογή στη νέα βάση διατροφής και -όσο απλό κι αν ακούγεται- δεν είναι όλοι σε θέση να το κάνουν (χωρίς συνέπειες).
Εγώ δεν θα πρότεινα καμμία διαφοροποίηση, αν και θα έπρεπε να αναφερθεί το μείγμα που χορηγεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Back
Top