Γενικά Οι νέοι μου φίλοι (καναρίνια)

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Σημερα το απογευμα πηγα και αγορασα αυτα τα καναρινακια απο εναν εκτροφεα! Ειναι ενα ζευγος κοκκινα λιποχρωμικα ο αρσενικος ειναι χιονε και η θυληκια εντονη και φερει και σκουφακι! Τα gloster ο σκουρος ειναι ο αρσενικος και η πολυχρωμη η θυληκια.

rsz_20170904_215030.webp rsz_20170904_215218.webp rsz_20170904_215256.webp rsz_20170904_215309.webp rsz_20170904_215326.webp rsz_20170904_215359.webp

Ο αρσενικος χιονε αλλαζει φτερωμα! Τα 2 κοκκινα γεννηθηκαν φετος ενω τα gloster περυσι.

Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν οντως ειναι gloster καθ΄'αυτου η οχι(εγω τα βλεπω για γνησια 😛 )..Απο τον ενθουσιασμο μου εβγαλα τωρα τις φοτο και γιαυτο δεν ειναι καθαρες. Υ. Γ. αυριο θα αλλαχτουν και οι πατηθρες!
 
Πολύ ωραία όλα τους καλορίζικα!
Μία χαρά είναι τα γκλοστερ σου ( θα γίνεις και καλώς κουρέας) !
Τώρα κατά πόσο είναι άριστα τα χαρακτηριστικά τους αυτό καλητερα να στο πούνε πιο ειδικοί και πιο έμπειροι!
 
Τι ηλικιας είναι τα κόκκινα;
Έχεις και τα 4 στο ίδιο κλουβί;
Να τα χαίρεσαι!
Σε ευχαριστω πολυ μαρια @maria p..
Ναι θα το μαθω και αυτο @JAPAN HOSO11 και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..
Τα κοκκινα γεννηθηκαν φετος τον ιανουαριο, ναι τα εχω στο ιδιο κλουβι @ianos .. Και σε λιγες μερες θα τα ξεχωρισω.
 
Θα πρέπει να βάλεις χωριστά τα κόκκινα από τα υπόλοιπα..
Έχουν διαφορετικές εκτροφικές απαιτήσεις... μέσα σ' αυτές και η χρωστική αν και δεν βλέπω ιδιαίτερη προσπάθεια να βαφούν σωστά από τον προκάτοχο... Πολύ πορτοκαλί υπάρχει... εκτός αν με γελούν οι φωτογραφίες.
 
Επίσης καλα θα ήταν να βάλεις χωριά αρσενικά απο θηλυκά και αρσενικά μεταξύ τους, κι εφόσον τα κόκκινα έχουν ιδιαίτερες διατροφικές απαιτήσεις, μάλλον θα χρειαστείς 4 διαφορετικά κλουβιά- αν ειναι δυνατόν 4 ζευγαρωστρες 60 εκατοστών μήκους, ώστε να ασκουνται
 
Υπάρχουν Να δακτυλιδιών;
@mgerom Ναι υπαρχουν στα 3 απο τα 4 πουλια γραφουν fpo(το εχω ψαξει) αλλα 1 απορια την εχω για το πουλακι που δεν εχει δαχτυλιδι.. @ianos Θα βαλω τα 2 gloster σε 1 ζευγαρωστρα με το χωρισμα στην μεση να μην βλεπονται και τα 2 κοκκινα αντοιστιχα σε αλλη ζευγαρωστρα..
 
Θα βαλω τα 2 gloster σε 1 ζευγαρωστρα με το χωρισμα στην μεση να μην βλεπονται και τα 2 κοκκινα αντοιστιχα σε αλλη ζευγαρωστρα..
Τά Γκλόστερ δεν θα έχουν πρόβλημα απο άποψη χώρου με αυτό τον τρόπο.
Τα άλλα θα είναι πολύ στενάχωρα.

αλλα 1 απορια την εχω για το πουλακι που δεν εχει δαχτυλιδι..
Ποια ακριβώς; Μιλάς για το κόκκινο το σκουφάτο;
 
Ποια ακριβώς;
Μια απλη απορια. Γιατι αυτο να μην εχει δαχτυλιδι. Μπορει να το εβαλε ο εκτροφεας και να το εβγαλε η καναρα μπορει να το ξεχασε ο εκτροφεας. Αυτα θα μπορουσα να σκεφτω,τωρα αν εχει γινει κατι αλλο και μπορει να παει το μυαλο σας εκει θα θελα να μου πειτε(μην με ρωτησεις σαν τι αλλο 😀 δεν ξερω απλως απορια εχω)..
 
Καναρίνια σε χώρο περιπου 30 εκατοστών, δυστυχώς δεν νομιζω οτι ζουν καλά ή άνετα. Άλλωστε εχεις 2 ζευγάρια, δλδ, την άνοιξη θα εχεις απογόνους που κι εκείνοι κάπου θα πρεπει να διαβιώνουν.
Εναλλακτική ιδεα των 4 ζευγαρωστρών θα μπορουσε να ειναι κλούβα 90 εκατοστών με δύο χωρίσματα, να μπουν οι θηλυκιες και στο μέλλον αυτές και τα παιδιά τους και δύο 60ρες ζευγαρωστρες για τα δύο αρσενικά. Έτσι όλοι θα έχουν το περιθώριο να ανοίγουν τα φτερά τους.
Βέβαια το 90 εκατοστά θα το αφήσεις ενιαίο, και αυτο σημαίνει ότι δεν θα μπορεις να κανεις την ειδική διατροφή για κόκκινα καναρίνια. Αλλά, ούτως ή άλλως αν δεν σκοπεύεις να συμμετέχεις σε έκθεση και εφόσον μάλιστα τα κόκκινα ειναι ήδη σε πτερορροια και δεν έχουν ξεκινησει τα συμπληρώματα χρωματος, το βάψιμο δεν θα πετύχει, οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει και θεμα να μην τους την κανεις καθόλου, και δεν θα επιβαρύνεις μάλιστα και τον οργανισμό τους.
 
Γιατι αυτο να μην εχει δαχτυλιδι. Μπορει να το εβαλε ο εκτροφεας και να το εβγαλε η καναρα μπορει να το ξεχασε ο εκτροφεας. Αυτα θα μπορουσα να σκεφτω,τωρα αν εχει γινει κατι αλλο και μπορει να παει το μυαλο σας εκει θα θελα να μου πειτε
Το οτι μπορεί να μην βάζει δαχτυλίδια περνάει από το μυαλό σου;
Αν όμως βάζει στα υπόλοιπα τότε σίγουρα κάτι "ύποπτο" έγινε με το συγκεκριμένο... χωρίς απαραίτητα να φταίει μόνο ο εκτροφέας ή το πουλί.
 
Το οτι μπορεί να μην βάζει δαχτυλίδια περνάει από το μυαλό σου;
Αν όμως βάζει στα υπόλοιπα τότε σίγουρα κάτι "ύποπτο" έγινε με το συγκεκριμένο... χωρίς απαραίτητα να φταίει μόνο ο εκτροφέας ή το πουλί.
@misalouris Ο εκτροφεας βαζει δαχτυλιδια, τωρα τι να εγινε γυρω απο αυτο το πουλακι δεν ξερω(οπως και να χει φαινετε υγειεστατο οποτε, αφηνω τις σκεψεις μου εδω και βλεπω το μελλον)... Κατι ακομα τα 2 πουλια εχουν πλαστικα μονοχρωμα δαχτυλιδια και σκεφτηκα να τα αφαιρεσω με νυχοκοπτη(ειναι καλη ιδεα; ή εχετε να μου προτεινετε κατι πιο πρακτικο;).. @ianos Δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια του χωρου, οποτε για φετος(καθως ειναι η πρωτη μου χρονια με τοσα πουλια) θα τα αφησω ετσι και απο την νεα χρονια κατι παραπανω θα κανω(αγορα κλουβιων κατασκευη καποιου μινι χωρου). Οσο για την εκθεση δεν εχω σκεφτει ακομα κατι, αν εθιστω και εκει θα ειναι μετα απο λιγα χρονια!
 
Αρχικά να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου! Είναι πολύ όμορφα!

Κατι ακομα τα 2 πουλια εχουν πλαστικα μονοχρωμα δαχτυλιδια και σκεφτηκα να τα αφαιρεσω με νυχοκοπτη(ειναι καλη ιδεα; ή εχετε να μου προτεινετε κατι πιο πρακτικο;)..
Τα πλαστικά δαχτυλίδα δεν προσφέρουν και πολλά πράγματα. Το λέω με την έννοια ότι δεν σου δίνουν εσένα κάποια γνώση για το πότε είναι γεννημένα τα καναρίνια σου και από ποιον εκτροφέα (όπως τα δαχτυλίδα κλειστού τύπου που αυτή είναι και η χρήση τους). Μπορείς να τα βγάλεις με το ειδικό ψαλιδάκι
-psalidi-kopis-daxtylidiwn.jpg

ή μπορείς να τα κρατήσεις για να τα ξεχωρίζεις εσύ ο ίδιος.

@ianos Δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια του χωρου, οποτε για φετος(καθως ειναι η πρωτη μου χρονια με τοσα πουλια) θα τα αφησω ετσι και απο την νεα χρονια κατι παραπανω θα κανω(αγορα κλουβιων κατασκευη καποιου μινι χωρου).
Δεν έχω καταλάβει σε τι χώρο τα έχεις ακριβώς. Που τα έχεις όλα μαζί; Σε τι διαστάσεων κλουβί; Αν τα έχεις σε μια μεγάλη ζευγαρώστρα και ελπίζεις φέτος να κάνεις αναπαραγωγή και σε κοινό κλουβί τότε κάνεις μέγα λαθος. Στό λέω με όλη την αγάπη που έχω στα καναρίνια και με πολύ φιλική διάθεση φυσικά. Αν θες να κάνεις σωστή αναπαραγωγή και να έχεις αποτέλεσμα φέτος στην άνοιξη πάρε για τα 2 ζευγαράκια σου από μια ζευγαρώστρα των 20 ευρώ.
812732865.jpg

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα καναρίνια χρειάζονται χρήμα, χρόνο και χώρο. Αν δεν μπορείς να τους τα προσφέρεις αυτά ίσως να σκεφτείς να αλλάξεις κατοικίδια. :)
 
Αρχικά να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου! Είναι πολύ όμορφα!


Τα πλαστικά δαχτυλίδα δεν προσφέρουν και πολλά πράγματα. Το λέω με την έννοια ότι δεν σου δίνουν εσένα κάποια γνώση για το πότε είναι γεννημένα τα καναρίνια σου και από ποιον εκτροφέα (όπως τα δαχτυλίδα κλειστού τύπου που αυτή είναι και η χρήση τους). Μπορείς να τα βγάλεις με το ειδικό ψαλιδάκι
-psalidi-kopis-daxtylidiwn.jpg

ή μπορείς να τα κρατήσεις για να τα ξεχωρίζεις εσύ ο ίδιος.


Δεν έχω καταλάβει σε τι χώρο τα έχεις ακριβώς. Που τα έχεις όλα μαζί; Σε τι διαστάσεων κλουβί; Αν τα έχεις σε μια μεγάλη ζευγαρώστρα και ελπίζεις φέτος να κάνεις αναπαραγωγή και σε κοινό κλουβί τότε κάνεις μέγα λαθος. Στό λέω με όλη την αγάπη που έχω στα καναρίνια και με πολύ φιλική διάθεση φυσικά. Αν θες να κάνεις σωστή αναπαραγωγή και να έχεις αποτέλεσμα φέτος στην άνοιξη πάρε για τα 2 ζευγαράκια σου από μια ζευγαρώστρα των 20 ευρώ.
812732865.jpg

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα καναρίνια χρειάζονται χρήμα, χρόνο και χώρο. Αν δεν μπορείς να τους τα προσφέρεις αυτά ίσως να σκεφτείς να αλλάξεις κατοικίδια. :)
Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιεφερον σου. Εχω ζευγαρωστρες και μαλιστα της κλουβοτεχνικης με 25 ευρω 😛 δεν μ αρεσουν οι κινεζικες δεν υπαρχει ασφαλεια αν πεσει το κλουβι!
 
Δυστ
Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιεφερον σου. Εχω ζευγαρωστρες και μαλιστα της κλουβοτεχνικης με 25 ευρω 😛 δεν μ αρεσουν οι κινεζικες δεν υπαρχει ασφαλεια αν πεσει το κλουβι!
Δυστυχώς όμως τους παρέχεις μικρό χώρο διαβίωσης, εφόσον ειναι το καθένα στο μισό της ζευγαρωστρας.
Αν πάντως τελειώσεις με τις χρωστικές στο θηλυκο το κόκκινο, και μεχρι να αρχίσεις ξανά, θα μπορούσες να εχεις τα δυο θηλυκά σε μία ζευγαρωστρα χωρίς χώρισμα, να μπορούν να ανοίγουν τα φτερά τους τουλάχιστον.
 
Back
Top