Αναπαραγωγή Οι νεοσσοι πεθαναν μεσα στο αυγο, τι μπορει να συνεβη;

Mithradil

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Κύμη
γεια σας παιδια. Μια καναρα που ειχε 4 αυγα τα μικρα ψοφησαν μεσα στο αυγο δν μου εχει ξανα συνβει αυτο
 
Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί όπως κακή κατασκευή φωλιάς, να άφησε η κανάρα κάποιες ώρες τα αυγά χωρίς να κλωσάει, έλλειψη υγρασίας κλπ.
 
Αλήθεια μετά από πόση ώρα
νεκρώνεται το έμβρυο άμα σηκωθεί
η κανάρα από τα αυγά;
Σαν να έβλεπα την κανάρα μου να σηκώνεται
πιο συχνά από την φωλιά τώρα στην δεύτερη γέννα της
σε σχέση με την πρώτη..
 
Είχε και περισσότερη ζέστη τώρα σε σχέση με όταν έκανε την πρώτη γέννα οπότε μην αγχώνεσαι. Μιλάμε για να τα αφήσει για καμιά ώρα τουλάχιστον (ανάλογα και τη φάση ανάπτυξης βέβαια αλλά και την εξωτερική θερμοκρασία). Προφανώς η δική σου σηκωνότανε για να μην τα παραζεστάνει.
 
κ στη πρωτοι γεννα το ειχα παθει αυτο απο τα 4 βγηκαν μονο τα δυο.η καναρα οταν εβγαινε απο τη φωλια εμπαινε ο αρσενικος.
 
Είχε και περισσότερη ζέστη τώρα σε σχέση με όταν έκανε την πρώτη γέννα οπότε μην αγχώνεσαι. Μιλάμε για να τα αφήσει για καμιά ώρα τουλάχιστον (ανάλογα και τη φάση ανάπτυξης βέβαια αλλά και την εξωτερική θερμοκρασία). Προφανώς η δική σου σηκωνότανε για να μην τα παραζεστάνει.


Οκ, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα τότε!
Σε ευχαριστώ Βασίλη.:)
 
γεια σας παιδια. Μια καναρα που ειχε 4 αυγα τα μικρα ψοφησαν μεσα στο αυγο δν μου εχει ξανα συνβει αυτο
Εισαι σιγουρος οτι ψοφησαν μεσα στο αυγο και δεν ηταν ζωντανα οταν τα εσπασες τα αυγα;
Σε τι φαση ηταν η αναπτυξη τους;
Επειτα απο ποσες μερες εσπασες τα αυγα;
Μηπως οι νεοσσοι ειχαν μαυρη τελιτσα;
 
δν ηταν ζωντανα, ηταν 15 ημερον τα αυγα δν ειχα αναπτηθει σωστα, δν προσεξα αν ειχαν μαυρη τελιτσα
 
Back
Top