Γενικά Οι παπαγάλοι μονκ μιλάνε ανεξαρτήτως φύλου;

Οι Quakers είναι γνωστοί για την εξαιρετική τους ικανότητα να μιμούνται την ανθρώπινη ομιλία. Όχι μόνο μπορούν να μάθουν ένα διαφορετικό λεξιλόγιο λέξεων και ήχων, αλλά τείνουν επίσης να είναι σε θέση να μιλούν πολύ καθαρά και συχνά ανταγωνίζονται μεγαλύτερα είδη παπαγάλων όσον αφορά την καθαρότητα της φωνής τους.
Τα αρσενικά μιλάνε περισσότερο από ότι τα θηλυκά γενικά.
 
Καλησπέρα σας. θα ήθελα να μου πείτε αν οι παπαγάλοι μόνκ μιλάνε ανεξερτήτως φύλου
Μήπως μίλησες με συγκεκριμένο εκτροφέα της Αθήνας ο οποίος σου είπε ότι μιλούν μόνο τα αρσενικά;;;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Φοίβος εγώ έχω πάρει θηλυκιά, όταν έκανα έρευνα αγοράς «σπάστηκα» με έναν εκτροφέα ο οποίος όταν μίλησα μαζί του μου είπε ότι είχε και αρσενικό και θηλυκό αλλά να πάρω αρσενικό γιατί τα θηλυκά δεν μιλάνε. Μίλησα αμέσως με την πτηνιατρο και μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει και έτσι τον απέρριψα και πήρα την θυλάκια από ένα άλλο παιδί το οποίο ήταν και πολύ καλό στην συνεργασία και για την αγορά και στην υποστήριξη τις πρώτες μέρες… Για αυτό ρώτησα τον @Macisseg αν μίλησε και με ποιον γιατί μερικοί αν είσαι αρχάριος όπως εγώ ψιλό εκμεταλλεύονται…

Τώρα οτι δαγκώνουν είναι αλήθεια, αλλά είναι ανεπαίσθητη η αίσθηση, τουλάχιστον στην δικιά μου που είναι μόλις τριών μηνών… Είναι όμως παρά μα παρά πολύ κοινωνικά…
 
Καλησπέρα, εμένα είναι 3 μηνών και κάτι, είναι απίστευτα έξυπνος πάει σε όλους ακόμη και ξένος αν έρθει σπίτι που δεν τον γνωρίζει κάθεται στο χέρι, έχει αρχίσει και προσπαθεί να πει λέξεις από τώρα, δεν τα λέει καθαρά αλλά προσπαθεί.
Από φασαρία επειδή είχα και ringneck και ζακό αυτός είναι πολύ πιο ήσυχος, το ringneck όταν σφύριζε βουηζαν τα αυτιά μας, αυτός δεν σφυρίζει τόσο δυνατά, υποφέρετε.
Από δάγκωμα σπάνια θα δαγκώσει και όταν το κάνει δεν μας δαγκώνει ποτέ δυνατά, το ringneck με μάτωνε το δάχτυλο 😁
Όλα αυτά βέβαια δεν είναι στάνταρ για όλα τα πουλιά, έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του πουλιού και την εκπαίδευση, μπορεί να πάρεις Μονκ και να είναι ήσυχο μπορεί να είναι και το άκρος αντίθετο, και αυτό ισχύει για όλους τους παπαγάλους
 
Καλησπερα.Αν ισχύει το παρακάτω άρθρο, το φύλο του παπαγάλου σας χρειάστηκε να κάνετε dna test από ότι διαβάζω ή αγοράστηκε με πιστοποιητικό φύλου. Σαν απορία το εκφράζω https://www.cuteness.com/article/visual-male-female-quaker-parrots
 
@liaktas δεν ειχε αδικο ο εκτροφεας που ρωτησες στην αρχη. Τα αρσενικα γενικα εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να μιλησουν και επισης ειναι και καλυτεροι ομιλητες (λενε δηλαδη πιο πολλες λεξεις), αλλα δεν ειναι απολυτο.
 
@Kleos δεκτό απλώς εμένα μου είπε ότι μεταξύ αρσενικού και θηλυκού η διαφορά είναι ότι τα θηλυκά ΔΕΝ μιλάνε ένα τα αρσενικά μιλάνε… Και εκει κάπου με έχασε…
 
Αν ισχύει το παρακάτω άρθρο, το φύλο του παπαγάλου σας χρειάστηκε να κάνετε dna test από ότι διαβάζω ή αγοράστηκε με πιστοποιητικό φύλου. Σαν απορία το εκφράζω
καλημερα @liaktas και @Kleos . στο παραπανω post μου διεφυγε το ερωτηματικο :-) τα αγορασατε τα monk με πιστοποιητικο φυλου? κανατε εκ των υστερων dna test ή τελικα εμπιστευτηκατε τον "λογο" του πωλητη για το φυλο ?
θεωρητικη προσεγγιση στο θεμα αξιοπιστια pet shop και αν τελικα ειναι ευκολο για καποιον να λεει οτι ειναι εκτροφεας στην ελλαδα και να μην μπορει να καλυψει στα βασικα εναν φροντιστη αλλα απλα θελει να πουλαει χωρις ευθυνες
ευχαριστω
 
@φιλομαθης καλημέρα, εγώ το αγόρασα με τον λόγο του εκτροφέα… Όμως έχω μπει στην διαδικασία να του κάνω τεστ γιατί με ενδιαφέρει στο μέλλον η αναπαραγωγή… Όμως, το θέμα για εμένα προσωπικά δεν είναι ο λόγος του εκτροφέα, αλλά το ότι ο συγκεκριμένος που ρώτησα εγώ μου είχε πει κατηγορηματικά ότι τα θηλυκά δεν μιλάνε…Κατι βέβαια που το αρνήθηκε εξίσου κατηγορηματικά η πτηνιατρος…
 
"Εκτροφεας" μονο στον τιτλο και οχι στην ουσια .
Οτι δηλωσεις εισαι που συνηθιζουμε να λεμε. Επισης το οτι πιστευει ο κοσμος οτι επειδη ενα ειδος εχει δυνατοτητα να μιμειται με επιτυχια ηχους και λεξεις καθε ενα ατομο του ειδους θα το κανει κατα κανονα και χωρις κοπο του φροντιστη ειναι προβλημα σαν νοοτροπια τελικα.
Αγοραζουν πχ ενα Psittacus erithacus και περιμενουνε οτι χωρις να αφιερωσουν χρονο και ενεργεια θα ειναι ο τελειος ομιλητης και ενα καθολα υπακουο κατοικιδιο πτηνο. Οταν βεβαια δεν θα γινει ποτε αυτο υπο αυτες τις συνθηκες το παραμελουν αρχιζει να ταλαιπωρειται και αλλαζει συμπεριφορα. Ενας φαυλος κυκλος που εχει μονο εναν χαμενο.Το ταλαιπωρο το ζωντανο που αγοραστηκε βιαστικα χωρις γνωσεις για το ειδος του αλλα απλα επειδη "μιλαει". υποθετω οτι αν του ελεγες τιποτα για την προελευση των γεννητορων και για το αν ειναι η εκτροφη του ειναι ας πουμε inbreeding free δεν θα σου απαντουσε κατι.
[automerge]1663739370[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης
Πολύ ενδιαφέρον το παραπάνω άρθρο, θα συμφωνήσω στα περισσότερα που γράφει.
Θα διαφωνήσω μόνο στο παρακάτω:

[Αυτό το πουλί φτάνει στην πλήρη ικανότητα ομιλίας περίπου ενός έτους και τα περισσότερα άτομα γίνονται ικανά μιμητές πολύ νωρίτερα.]

Από προσωπική εμπειρία, το θηλυκό African grey που έχω είπε τις πρώτες του λέξεις σε ηλικία ενάμιση έτους.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν το πίστευα όταν την άκουσα πρώτη φορά να μιλάει, γιατί σε όλα τα άρθρα που είχα διαβάσει είχαν σαν ανώτερο όριο για να μιλήσει ένα African grey, τον ένα χρόνο.
Βέβαια είχε αρχίσει να μιμείται τους ήχους από το περιβάλλον, και των ζώων που άκουγε.
Αυτή την στιγμή έπειτα από ένα χρόνο περίπου που μιλάει, έχει αναπτύξει ένα μεγάλο λεξιλόγιο, υπάρχουν λέξεις και φράσεις που τις επαναλαμβάνει συνεχώς, μαθαίνει καινούργιες, και θυμάται τις προηγούμενες.
Πράγματι υπάρχουν λέξεις που μπορεί να τις μιμηθεί ακόμη και αν τις ακούσει μόνο μια ή δύο φορές.
Γι'αυτό το λόγο θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σ'αυτά που λέμε μπροστά τους.
 
@φιλομαθης πολύ ωραίο και το ποστ και όντως και το άρθρο, αλλά εγώ είμαι της απόψεως ότι όταν βλέπεις τον άλλον να είναι απόλυτος θεωρώντας ότι μπορεί να σε εκμεταλλευτεί για 20 ή 30€ δεν μπαίνεις στην διαδικασία της αντιπαράθεσης τον προσπερνάς και πας παρακάτω… Ήμουν όμως πολύ τυχερός γιατί το επόμενο παιδί το οποίο τελικά απευθύνθηκα είχε ότι ακριβώς δεν είχε εκείνος… Ευγένεια, σωστούς τρόπους, και υποστήριξη για οτιδήποτε απορία ή θέμα είχα…

Μερικές φορές δεν πρέπει να είσαι μόνο «πωλητής» αλλά να ξέρεις και να «πουλάς»…

https://lafeber.com/pet-birds/species/quaker-parakeet/
 
Καλησπερα. Εκτρεφω μονκ αρκετά χρόνια. Ότι πουλί και να πάρει κάποιος η ομιλια είναι θέμα τυχης. Το αρσενικό μπορεί να μιλήσει πιο σύντομα απο ενα θηλυκό αλλα Και παλι θέμα τυχης. Πριν χρόνια ετυχε να δωσω ενα lovebird θηλυκό οπως γνωρίζουμε ολοι τα lovebird σπάνια μιλανε και ομως το πουλάκι ελεγε ολοκληρες φράσεις...
 
Ότι πουλί και να πάρει κάποιος η ομιλια είναι θέμα τυχης.

Eίναι και θέμα εκπαίδευσης/δουλειάς απο την πλευρά του ανθρώπου. Είναι ώρες ώρες που νομίζω ότι μπορεί να μιλήσει και το σκυλί στο σπίτι μας με τόση ενέργεια που βάζουμε μιλώντας στα πουλιά.
 
Εμένα και το ζακό και το ringneck που είχα 5 μηνών μιλούσαν καθαρά, ακόμη και το Μονκ που έχω τώρα είναι 3 μηνών και λέει "έλα ρε" όχι καθαρά αλλά το καταλαβαίνεις.
Και τα άλλα που είχα και αυτό όλη την μέρα το κλουβί είναι στα δύο μέτρα δίπλα στον καναπέ που καθόμαστε και μας ακούει και τον μιλάμε, αυτό βοηθάει πολύ πιστεύω.
Κάποιοι μπορεί να μην το πιστέψουν ότι όλα τα πουλιά που είχα μιλούσαν από τόσο μικρά αλλά είναι αλήθεια, ίσος να είμαστε τυχεροί η παίζει ρόλο που είναι συνέχεια τα πουλιά δίπλα μας.
 
Back
Top