Φροντίδα Οι παπαγάλοι μου μου επιτίθενται όταν κάθομαι

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Εδώ και κάτι βδομάδες τα παπαγαλάκια μου έχουν μια άγρια συμπεριφορά, κάθε φορά που ανεβαίνω στο κρεβάτι μου πετάνε προς το μέρος μου και με δαγκώνουν τα πόδια μου και γενικά τα ρούχα μου... Δεν με αφήνουν να κάτσω .ακόμα και όταν απλά κάθομαι για να βάλω τα παπούτσια μου ... Έχουν επιθετική συμπεριφορά... ή όταν κάθομαι σε καρεκλα , έρχονται από κάτω και δαγκώνουν τα πόδια μου επιθετικά , μόνο σε αυτά τα μέρη το κάνουν κατά τα άλλα είναι μια χαρά κάθονται τα χαϊδεύω κοιμουντε πάνω μου τρώνε από το χέρι μου... Όλα κανονικα☹️
 
@Xrhstosk
Αν οί παπαγάλοι σου δαγκώνουν ελαφρά το κάνουν από χαρά και διάθεση για παιχνίδι.
Αν πάλι δαγκώνουν δυνατά το κάνουν από φόβο, προστασία του ζευγαριού τους, παραμέληση, στρες.
Δώσε παιχνίδια την ώρα που βρίσκονται έξω για να ασχολούνται.
Thread 'Η επιθετικότητα των παπαγάλων' https://community.petbirds.gr/threads/Η-επιθετικότητα-των-παπαγάλων.9489/.
 
@Vada δεν το κάνουν για να παίξουν... Είναι σαν να θέλουν να προστατέψουν την περιοχή τους η το ταίρι τους όπως είπες...αλλά φαινετε παραξενο...είμαι μαζί τους ολη μέρα(ειδικά τώρα με την τηλεκπαίδευση) και οι παπαγάλοι είναι όλη μέρα πανω μου είναι εντελώς άνετα μαζι μου...αυτό συμβαίνει μόνο σε αυτά τα δύο σημεία, παιχνίδια υπάρχουν σε όλο το δωμάτιο... Μέσα στο κλουβί κρεμασμένα στο ταβάνι έξω από το κλουβί, στο πάτωμα και ακόμα και στο κρεβάτι...λέω να δοκιμασω κάποια καινούργια παιχνίδια τύπου foraging toys μήπως τους κεντρίσουν το ενδιαφέρον
 
Back
Top