Αναπαραγωγή Οι παπαγάλοι μωρά κοιμούνται περισσότερο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ricky
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ricky

PB New Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Kαλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει Αμαζόνιο ή και άλλους που γνωρίζουν να μου πουν αν τα μωρά δηλ 12-14 εβδομάδων Αμαζόνιοι "λαγοκοιμούνται" περισσότερο στη διάρκεια της ημέρας;

ευχαριστώ!
 
τα μωρά κοιμούνται πολύ περισσότερο από τους ενήλικες... μην ανησυχείς.
 
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Καθε επιπλεον ενημερωση ευπρόσδεκτη!
Τώρα είμαστε στα 2 ταϊσματα! Ποτε απογαλακτίζεται εντελώς απο την κρέμα;
 
Συνήθως η διαδικασία ξεκινάει σιγά σιγά όταν το μωρό έχει βγάλει φτερά πλήρως και δε χρειάζεται ζέστη από λάμπες κλπ, αλλά παίρνει αρκετό χρόνο.
Αρχικά θα βάζει το φαγητό απλά στο στόμα του ή θα παίζει, μέχρι να το συνηθίσει. Θα πρέπει να τρώει κάτι μαλακό σε αντικατάσταση της κρέμας.
(Νομίζω πως υπάρχει ειδική τροφή για απογαλακτισμό)
Έπειτα η δίαιτά του αποτελείται και από τα δυο (τροφή και κρέμα), μέχρι που σιγά σιγά του την κόβεις.
Θα πρέπει να το ζυγίζεις πολύ συχνά (μέρα παρά μέρα ας πούμε) γιατι σ'αυτό το στάδιο μπορεί να χάσει βάρος.
Δυστυχώς όμως όλα αυτά που σου λέω είναι θεωρητικά πράγματα, που έχω διαβάσει εδώ κι εκεί.
Ίσως κάποιος που ασχολείται με μικρά να μπορεί να δώσει καλύτερες πληροφορίες.
 
δεν απογαλακτιζοντε ολα τα πουλια στον ιδιο χρονο αυτο θα στο δειξει το πουλακι απο τις 30 μερες κ μετα βαλτου να εχει στην διαθεση του σπορακια κ συνεχισε κανονικα να το ταιζεις σιγα σιγα θα αρχισει να τρωει μονο του κ θα του συμπλιρωνεις την κρεμα εσυ μεχρι να τρωει μονο τα σπορακια κ να σιγουρευτεις οτι πινει νερο.
 
Back
Top