Γενικά Οι παπαγαλοι μεταδιδουν αρρωστιες στον ανθρωπο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mitsos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mitsos

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
φοβαμαι λιγο γιατι πηρα 2 παπαγαλους και σημερα εμαθα αυτο
 
Καλώς ήρθες @Mitsos και να σου ζήσουν τα πουλάκια σου!
Ποιο είδος παπαγάλων πήρες; Τα budgies;
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/
Υπάρχει ένα άρθρο που μπορείς να διαβάσεις αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες εφόσον τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής όπως σε όλες μας τις δραστηριότητες.
https://community.petbirds.gr/threads/Ασθένειες-των-πτηνών-που-προσβάλλουν-τον-άνθρωπο.18450/
Θα ήθελα αν μπορείς να πεις, το άτομο που σου το επεσήμανε συγκατοικεί μαζί σου;
 
budgies είναι
έψαξα στο internet και βρήκα ότι έχουν πολλές αρρώστιες οι παπαγάλοι.
 
Αχ αυτό το ίντερνετ... Φίλε μου πιο πολλές είναι οι πιθανότητες να κολλήσεις εσύ κάτι τα μπατζι παρά Αυτά. Εσένα. Φρέσκο νεράκι καθημερινά αλλαγή τροφών, μπανάκι διαθεσιμο και καλό καθάρισμα κλουβιού και λοιπών και όλα καλά θα πάνε.
 
Είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό 2,5 ετών και δεν τα έχω πάνω από 3 μέρες και με φοβούνται. Πως θα τα κάνω να με συμπαθήσουν;
Α και πως θα τα κάνω μπάνιο πες μου λίγο γιατί είμαι αρχάριος και δε ξέρω πολλά...
Μου τα έδωσε μια φίλη της μαμάς μου.
 
epsaksa sto internet kai brika oti exoun polles arosties i papagali
Κι εδώ internet είναι. Αλλά γιατί δεν έψαχνες πριν τα αγοράσεις; Δυστυχώς δεν δέχονται τα μαγαζιά ζώα ως επιστροφές αλλιώς θα σου έλεγα να τους πας αμέσως πίσω.
Δεν γίνεται με τέτοια λογική να φροντίσει κάποιος σωστά πλάσματα που ζουν και εξαρτώνται από αυτόν.
Χάρισέ τα κάπου που θα τα προσέχουν.
Πάντως τελικά και για άλλους που διαβάζουν, ζώα τόσο επικίνδυνα που θες να τα παρουσιάσεις δεν θα πωλούνταν ελεύθερα στα μαγαζιά.
Σε ρώτησα ποιος σε πληροφόρησε ότι είναι επικίνδυνα και δεν απάντησες. Αν κάποιος μέσα στο σπίτι σου δεν τα θέλει, θα ταλαιπωρηθούν τα πουλιά, εσύ και εμείς από τα συνεχή προβλήματα.
Ρωτάς για την εκπαίδευση, τι τρώνε ξέρεις; Δεν είναι παιχνίδια τα ζώα. Ψάξε να τα χαρίσεις.
 
Ό,τι σου είπε ο @kostaspap . Σωστή διατροφή και πολύ καθαριότητα θέλουν! Ούτε θα αρρωστήσουν ούτε εσύ πρόκειται να κινδυνέψεις!

Α και πως θα τα κάνω μπάνιο πες μου λίγο γιατί είμαι αρχάριος και δε ξέρω πολλά...
Δεν είναι σκυλάκια και γατάκια να τα κάνεις εσύ μπάνιο. Θα πάρεις μια ειδική μπανιέρα για παπαγάλους και θα βάλεις λίγο νεράκι. Αυτά από ένστικτο θα μπουν μόνα τους και θα κάνουν μπάνιο. Προσοχή να μην φυσάει όταν κάνουν μπάνιο μην σου κρυώσουν. Και το μπανάκι το βάζουμε πρωινές ή μεσημεριανές ώρες μόνο.
bad-gittertuer.jpg
 
Καλώς όρισες Μητσο στην παρεα μας! Να χαίρεσαι τους μικρους σου φιλους! Αν εχεις διαθεση να μαθεις ξεκινα την ανάγνωση των χρησιμων άρθρων που θα σου παραθέσουμε. Θα μαθεις πολύ σημαντικά πράγματα και πιθανών να ξεκινήσει μια μεγαλη φιλία με τα νεα μελη της οικογενειας σου!

Ξεκινα την μελετη απο εδω... https://community.petbirds.gr/threads/Η-φροντίδα-των-κατοικίδιων-πουλιών.17656/ και θα συνεχισουμε τη ενημερωση. Δες και αυτο για αρχη https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/ και είμαστε ολοι εδω για να μοιραστουμε τους προβληματισμους σου!
 
Είμαστε ολοι στην διαθεσή σου να σε βηθησουμε να λυσεις τις απορίες σου! Προσπάθησε να χρησιμοποιεις ελληνικούς χαρακτήρες, είναι στους όρους του φόρουμ! Και μην ακους διαδόσεις! Ολοι μας εχουμε πουλια και δεν εχουμε αρρωστησει ποτε!


Μητσο σου βρήκα απασχόληση! Ανοιξε αυτους τους συνδεσμους και θα βρεις οτι σε ενδιαφερει να μαθεις! Καλη δυναμη! https://community.petbirds.gr/threads/Χρήσιμα-θέματα-απαντήσεις-για-τη-φροντίδα-των-παπαγάλων.14381/
 
budgies είναι
έψαξα στο internet και βρήκα ότι έχουν πολλές αρρώστιες οι παπαγάλοι.

Mην τρομάζεις άσκοπα. Αν δεις στο ιντερνετ ποσες αρρωστιες έχουν οι άνθρωποι κι όλα τα άλλα όντα θα πρέπει να μην ξαναπλησιάσεις ποτέ κανέναν και γενικότερα να μην ξαναβγείς απο το σπίτι.
 
Κι εδώ internet είναι. Αλλά γιατί δεν έψαχνες πριν τα αγοράσεις; Δυστυχώς δεν δέχονται τα μαγαζιά ζώα ως επιστροφές αλλιώς θα σου έλεγα να τους πας αμέσως πίσω.
Δεν γίνεται με τέτοια λογική να φροντίσει κάποιος σωστά πλάσματα που ζουν και εξαρτώνται από αυτόν.
Χάρισέ τα κάπου που θα τα προσέχουν.
Πάντως τελικά και για άλλους που διαβάζουν, ζώα τόσο επικίνδυνα που θες να τα παρουσιάσεις δεν θα πωλούνταν ελεύθερα στα μαγαζιά.
Σε ρώτησα ποιος σε πληροφόρησε ότι είναι επικίνδυνα και δεν απάντησες. Αν κάποιος μέσα στο σπίτι σου δεν τα θέλει, θα ταλαιπωρηθούν τα πουλιά, εσύ και εμείς από τα συνεχή προβλήματα.
Ρωτάς για την εκπαίδευση, τι τρώνε ξέρεις; Δεν είναι παιχνίδια τα ζώα. Ψάξε να τα χαρίσεις.
Καλά του ειπες μαρια δεν κάνουν ολοι για ζώα... Καταρχάς ο ανθρωπος είναι χεστης φοβιτσιαρης, φοβάται μην τον κολλήσουν αρρώστιες τα πουλάκια έλεος δλδ
 
Καλά του ειπες μαρια δεν κάνουν ολοι για ζώα... Καταρχάς ο ανθρωπος είναι χεστης φοβάται μην τον κολλήσουν αρρώστιες τα πουλάκια έλεος δλδ
Είναι έφηβος. Ο λόγος που του είπα να αποφύγει να τα κρατήσει, δεν είναι γιατί μπορώ να ξέρω από δυο λόγια αν είναι σε θέση να τα φροντίσει σωστά ή όχι.
Απλά έχω διαπιστώσει και γενικά αλλά και από παιδιά εδώ στο φόρουμ ότι όταν υπάρχουν αντιρρήσεις στο περιβάλλον δημιουργούνται πολλά προβλήματα.
Η ποιότητα και η ένταση των προβλημάτων εξαρτάται βέβαια πάντα από την ποιότητα των εμπλεκόμενων ανθρώπων αλλά σε κάθε περίπτωση έχουν αρνητικές συνέπειες στα ζώα αλλά και στην ηρεμία των ανθρώπων.
Γι' αυτό όταν παίρνουμε ένα ζώο στο σπίτι, πουλί εν προκειμένω, πρέπει από πριν να έχουμε βεβαιωθεί ότι είναι από όλους καλοδεχούμενο, ιδίως όταν λόγω ηλικίας ή άλλων δεδομένων είμαστε εξαρτώμενοι από τους συγκάτοικούς μας.
Αυτό έχει να κάνει και με τον αλληλοσεβασμό και την ειρηνική συγκατοίκηση.
Τα "ζιζάνια" ξεκινάνε από τις αρρώστιες, ακριβώς όπως αυτό το θέμα, περνάνε στην καθαριότητα, την φασαρία, τις αλλεργίες, τις ψείρες, τις δεισιδαιμονίες (οι παπαγάλοι φέρνουν γρουσουζιά 😱 ) κτλ.
Πολλές φορές "κατά λάθος" τα πουλάκια φεύγουν, ξεπαγιάζουν ή απλά έχουμε κερδίσει την γκρίνια της χρονιάς μας.
Γνωρίζω άτομο που με αυτά και μ' εκείνα έχει σε λιγότερο από έναν χρόνο περισσότερες από 4 απώλειες πουλιών.
Για τον λόγο αυτό είμαι απόλυτα κατηγορηματική σ' αυτό το θέμα. Όποιος δεν μπορεί αντικειμενικά, να μην παίρνει ζώο.
 
Καλά του ειπες μαρια δεν κάνουν ολοι για ζώα... Καταρχάς ο ανθρωπος είναι χεστης φοβάται μην τον κολλήσουν αρρώστιες τα πουλάκια έλεος δλδ
Παρακαλω πολυ να λειπουν οι χαρακτηρισμοι. Ας ειναι κοσμια η συμβολη μας στα θεματα του φορουμ, ευχαριστω.
 
Παρακαλω πολυ να λειπουν οι χαρακτηρισμοι. Ας ειναι κοσμια η συμβολη μας στα θεματα του φορουμ, ευχαριστω.
Οκ Myra ζητω συγγνωμη περνώ πίσω το χεστη και το κάνω μετατροπή σε φοβιτσιαρη.. Δεν νομιζω να έχεις θέμα και έτσι
 
Δεν τον ξέρω βέβαια τον Μήτσο αλλά πιο πιθανό θεωρώ αυτό που συνήθως συμβαίνει και όχι να φοβάται.
Τι γίνεται συνήθως;
Θέλει πολύ τα παπαγαλάκια, του είπαν διάφορα ως επιχειρήματα για να τον αποτρέψουν, έψαξε στο internet για να βρει τις απαντήσεις του να το αντιμετωπίσει αλλά μπερδεύτηκε περισσότερο.
Έτσι έφτασε σ' εμάς να του πούμε τι ισχύει και τι όχι.
Όμως ούτε εμείς, ούτε καν γιατρός μπορεί να πάρει ευθύνη απόλυτης διαβεβαίωσης κάποιου. Όχι γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αλλά γιατί σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και κανείς δεν θέλει να πάρει ευθύνη που δεν του ανήκει και να επιβαρύνει την συνείδησή του.
Έχω ακούσει γιατρό εξαιρετικά φιλόζωο με πολλά κατοικίδια, στις επίμονες ερωτήσεις ασθενούς να του λέει "μην πάρεις σκύλο". Όταν ο άλλος έχει σύγχυση στο μυαλό δεν γίνεται να τον κατευθύνουμε εμείς, να αναλάβει ευθύνες ανώτερες των δυνάμεών του.
Εξάλλου αν οι υιοθεσίες των ζώων ήταν πιο υπεύθυνες, δεν θα πωλούνταν "με το κιλό", ούτε θα άκουγες επιχειρήματα του στυλ "καλά θα πας το παπαγαλάκι που κοστίζει 15 ευρώ στον γιατρό να πληρώσεις επίσκεψη και φάρμακα; Πάρε άλλο".
Εμείς (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου), δεν είμαστε μια κοινότητα που θέλουμε να πείσουμε τον κόσμο να πάρει κατοικίδια στο σπίτι του.
Θέλουμε όσοι υιοθετούν κατοικίδια με την θέλησή τους, να τα φροντίζουν σωστά.
Να μαθαίνουμε και να ενημερώνουμε αυτούς που θέλουν, για το καλύτερο σ' αυτήν την κατεύθυνση.
Αν με ρωτούσε ο Μήτσος και κάθε άλλος, θα έλεγα πρώτα να σκεφθεί, να συζητήσει με τους δικούς του και αν αντλήσει τις απαραίτητες συγκαταθέσεις να κοιτάξει τι το καλύτερο μπορεί να κάνει για τα πουλάκια που βρέθηκαν στα χέρια του ώστε και καλή παρέα να έχει και όσοι είχαν στην αρχή αντιρρήσεις, σιγά-σιγά ν' αλλάξουν γνώμη.
Συγγνώμη αν το επέκτεινα το θέμα αλλά είναι πράγματα που τα αντιμετωπίζουμε καθημερινά και ήθελα καιρό να βρεθεί μια αφορμή να τα γράψω. :)
 
Back
Top