Γενικά Οι παπαγαλοι μου τρωνε τις ταιστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα. Χθες πεταξα μια εξωτερική ταιστρα επειδη εφαγαν αυτο που πατάνε πανω για να φανε. Σημερα καταστρέψαν αλλη. Τι μπορώ να κανω για να κόψουν αυτο το συνήθειο; Μιλαμε για budgie.
 
Τι μπορώ να κανω για να κόψουν αυτο το συνήθειο;
Βάλε τους άλλα πράγματα να μασουλάνε, όπως κουκουνάρια. Από ανία και για να ασφαλή ξύλα, κουκουνάρια, μπαλάκια από λευκό χαρτόνι, καπάκια από πλαστικά μπουκαλάκια περασμένα σε φυσικό κορδόνι, προσέχοντας όμως τις θηλιές μην κρεμαστούν.
Δεν ξέρω τι ταΐστρες έχεις, ίσως θα μπορούσες να βάλεις μεταλλικές.
 
Μπορείς να μας δείξεις τις ταίστρες; Πραγματικά είμαι περίεργος να δω τι καταφέρνουν να καταστρέψουν τα μπάτζι. :D Η λύση μάλλον είναι να βάλεις εσωτερικές μεταλλικές ανοξείδωτες. Πλένονται πολύ άνετα με υγρό πιάτων.
 
Τους εχω παιχνιδια και σουπιοκοκκαλο.. Δεν ξερω τι τα επιασε. Χθες που το ειδα ειπα ειναι τυχαιο. Σημερα το ιδιο..
Θα καταλήξω να παρω εσωτερικές απλα προτιμώ τις εξωτερικες για να μην ενοχλω.tmp_9140-ttmp_9140-img_20170327_174834-675508631177592279.webp
 
Τα κόμματα τα κατάπιαν; Θα τους κσνει ζημια;

Το θεωρώ απίθανο. Όλοι οι παπαγάλοι καταστρέφουν χωρίς να καταπίνουν συνήθως τα σκληρά κομμάτια. Δες στο πάτωμα, δεν είναι τα τρίμματα;
 
Μπορεί κάπου να έπεσαν αλλά η αλήθεια είναι κάποιες φορές μπορεί και να καταπιούν κάτι, γι' αυτό θέλουν αλλαγή.
 
Αν ηταν να παθουν κατι θα το παθαιναν ε;
Δεν νομίζω να έχεις μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα.
Κοίταξε και εκτός κλουβιού.
Είναι πιθανό και το να " εκσφενδονίστηκαν" τα αγνοουμενα κομμάτια.
 
Μακαρι. Γενικα οι παπαγαλοι τρωνε διαφορα. αλλα συνήθως είναι απο ξυλο. Αυτα τα κομματια που εκοψαν θα ειναι αιχμηρά και αν τα κατάπιαν... αυτο με αγχωνει λιγο. Χθες δεν το σκέφτηκα καν..
 
νομιζω πολυ γρηγορα θα φανει αν υπαρχει τετοια περιπτωση, στο απευχομαι
 
Μακαρι. Γενικα οι παπαγαλοι τρωνε διαφορα. αλλα συνήθως είναι απο ξυλο. Αυτα τα κομματια που εκοψαν θα ειναι αιχμηρά και αν τα κατάπιαν... αυτο με αγχωνει λιγο. Χθες δεν το σκέφτηκα καν..
Δεν νομίζω να μπόρεσαν να καταπιούν τα κομμάτια αυτά.
Θεωρώ ότι η δυσκολία στη κατάποση και η "γεύση" του υλικού θα τα σταματούσε.
 
Ουτε εγω πιστεύω να τα κατάπιαν. Δεν το κάνουν για να φανε οπότε λογικα δεν εφαγαν. Πρεπει να τους βαλω κι αλλα πράγματα να απασχολούνται.
 
Back
Top