Γενικά Οι περίεργοι ήχοι ξαναχτυπούν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dRain
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dRain

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
30
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα!
Όπως έγραψα και στον τίτλο έχω πάλι απορία για μια περίεργη συμπεριφορά ενός "μαλινουά από τα lidl" που έχω εδώ και κάτι μήνες! (όχι δε σκοπεύω να χαρίσω και αυτόν 🙃)
Μέχρι πριν 2 βδομαδες ήταν νορμάλ και κελαηδούσε έτσι

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Πλέον έχει αρχίσει και κελαηδάει ελάχιστα μέσα στη μέρα και το έχει αντικαταστήσει με ένα επαναλαμβανόμενο "παπαγαλίστικο" μοτίβο. Μπορεί πχ να το κάνει αυτό όλη μέρα και να κελαηδήσει 2-3 φορές κάποιο τραγούδι, ενώ πριν γινόταν το αντίθετο στις συχνότητες.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Υπάρχει περίπτωση να αντιδρά σε κάτι που δεν του αρέσει;
 
@dRain Να τον χαιρεσαι 😁!Στο δευτερο βιντεο πριν ερθει το κοντινο σαν να κοιταει κατω και θελει να παει προς τα εκει!εχεις κατω καποιο αλλο καναρινακι θηλυκο;ή καποιο αλλο καναρινακι;του εχεις αλλαξει προσφατα μαρκα τροφης ή εχεις αλλαξει προσφατα κλουβι;
 
Υπάρχει περίπτωση να αντιδρά σε κάτι που δεν του αρέσει;
Στο δεύτερο βίντεο μου δίνει την εντύπωση ότι προσπαθεί να επικοινωνήσει με κάποιο άλλο πουλί.
Κάποια αρσενικά μου το έκαναν (όχι όλη την ημέρα) όταν είχα κοντά τα θηλυκά και τις άκουγαν.
Ποια είναι η ηλικία του ?
Υπάρχουν άλλα πουλιά κοντά δικά σου ή κάποιου γείτονα ?
 
Μάρκα τροφής και κλουβί όχι δεν έχω αλλάξει. Τώρα πήρα μια ΜΑΝΙΤΟΒΑ αλλά δεν τους την έχω βάλει ακόμα. Πάντα τα καναρίνια μου τα έχω στην κλασσική διπλή ζευγαρώστρα μόνα τους.
Με τις απαντήσεις σας, ίσως εντοπίζω το πρόβλημα
Πριν μετακομίσω και πριν δώσω το λευκό καναρίνι στην @Elli (που με έσωσε, γιατί θα μαζεύανε υπογραφές οι νέοι γείτονες, αν δε με έδιωχνε η κυρά μου πρώτα!) τα είχα όλα μέσα στο σπίτι και το έκανε σε πολύ μικρότερο βαθμό
Μετά ήρθα εδώ, που προσπαθώ να τα αφήσω μόνιμα έξω και ευτυχώς βοηθάει ο καιρός ακόμα. Από τότε το κάνει πολύ συχνότερα όντως Ακριβώς απέναντι, στα 2 μέτρα απόσταση και στο ίδιο ύψος είναι ο άλλος ο δικός μου.
Πρώτα τους είχα πανω-κάτω όπως είναι κουμπωτές αυτες οι ζευγαρώστρες, αλλά δεν άλλαξε κάτι στη συχνότητα.
Υπάρχουν στην απέναντι πολυκατοικία σε χαμηλότερο όροφο 2 καναρίνια, αλλά η κυρία που τα έχει, έχει παντα κατεβασμένη τέντα και δεν υπάρχει οπτική επαφή. Στο βίντεο όπως το βλέπω είναι σα να ψάχνει προς τα εκεί όμως.
Αλλά κάνει αυτό τον ήχο και το βράδυ που η κυριά αυτή τα βάζει μέσα!
 
Ακριβώς απέναντι, στα 2 μέτρα απόσταση και στο ίδιο ύψος είναι ο άλλος ο δικός μου
Αυτός τραγουδάει ?
δεν υπάρχει οπτική επαφή
Η ακουστική επαφή αρκεί για να πιάσουν συζήτηση.
Θα πρότεινα πρωινή και απογευματινή εκπαίδευση με ήχους για να επανέλθει.
Είναι μικρό σε ηλικία ?
 
Όχι, ο απέναντι το χει κόψει. Κάποτε ήταν πυροβόλο. Μετά μια μέρα είδε να βγάζω από το κλουβί πεθαμένο το γειτονάκι του (ένα ταλαίπωρο καναρίνι που είχα πάρει από ένα πετ στην Αθηνάς και πόνεσε η ψυχή μου) και σταμάτησε μαχαίρι να τραγουδάει. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός, αλλά 1 χρόνο ίσως και παραπάνω δεν εχει πει κουβέντα.
Ο κίτρινος έχει πράσινο δαχτυλίδι του 20. Οπότε max να είναι χρονιάρικο. Δεν ήξεραν όταν τον πήρα να μου πουν
Έχω 2 ερωτήσεις όμως τώρα και sorry για το πρήξιμο
Πρωινή και απογευματινή εκπαίδευση για πόση ώρα και σε τι ένταση; Σα να κελαηδάει κανονικό ή πιο δυνατά;
Και επίσης όσο θα διαρκέσει η εκπαίδευση να τον πάω σε ενα μικρό μπαλκονάκι ήσυχο που έχω πίσω ή μετά θα έχω πάλι τα ίδια όταν τον επιστρέψω μπροστά;
 
Δεν εχει σημασια που ειδε το αλλο καναρινακι να το βγαζεις απο το αλλο το κλουβι και λυπαμαι πολυ που εφυγε!

Ακου να δεις τι κανω εγω οταν χρειαζεται ή για να τα ξεσηκωσω: βαζω πρωι και απογευμα να ακουνε κελαϊδισματα για ενα τεταρτο!το σταματαω για ενα 10λεπτο περιπου και αλλο ενα τεταρτο παλι κελαϊδισματα!βαζω την ενταση στο κινητο στην μεση περιπου και λιγο πιο πανω και να ειναι σχετικα κοντα το κινητο στα καναρινακια!αυτο εκανα παλια ακομη και τωρα μερικες φορες και ειχε-εχει επιτυχια!θα το αφησεις στον χωρο που ειναι ηδη μην το μετακινεις!το πηγαινε-ελα δεν κανει καλο!και καλο θα ηταν να ειναι σε μια σταθερη θεση!
Να μας απαντησει και ο Γιαννης @ΙΩΑΝΝΗΣ@ που ξερει καλυτερα ή καποιο αλλο μελος της παρεας μας που γνωριζει!

Με το καλο να ξαναρχισει το τραγουδι του 😁
 
Πρωινή και απογευματινή εκπαίδευση για πόση ώρα και σε τι ένταση;
Για 1 ώρα σε μια μεσαία ένταση, ούτε χαμηλά ούτε πολύ δυνατά στο σημείο που βρίσκεται χωρίς αλλαγές τοποθεσίας.
Όχι, ο απέναντι το χει κόψει. Κάποτε ήταν πυροβόλο.
Δεν νομίζω η απώλεια του διπλανού καναρινιού να προκάλεσε αυτό, ίσως κάποια επίθεση αρπακτικού να τον έχει τρομάξει.

Υπάρχουν θηλυκά κοντά τους ?
 
Όχι θηλυκά δεν έχω καθόλου. Τώρα αν είναι της απέναντι κυρίας δεν ξέρω.. αλλά τα ακούω που κελαηδανε οπότε δε νομίζω!

Όσο για την επίθεση δεν έχει γίνει ποτέ γιατί ήταν μέσα. Κάτι γάτες ερχόντουσαν ως το παράθυρο αλλά δεν έχει μπει μέσα καμία ποτέ. Για αυτό το συνδεσα έτσι. Όπως τα lovebirds ένα πράμα
Δεν ξέρω γιατί σταμάτησε και αν επανέρχεται αυτός είναι η αλήθεια.
 
Δεν ξέρω γιατί σταμάτησε και αν επανέρχεται αυτός είναι η αλήθεια.
Ίσως υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο για αυτόν και να χρειάζεται ψάξιμο σε Πτηνίατρο.
Το Μαλινουά πάντως χρειάζεται εκπαίδευση με φωνές για να ξαναβρεί τον δρόμο του.
Θύμισε του ότι τα σχολεία ανοίγουν από Δευτέρα 😂
 
Καλημέρα!
Έκανα λοιπόν μια δοκιμή σήμερα για να δω τι θα γίνει
Μόλις έβαλα ένα βίντεο ξεκίνησε ο μάστορας να τραγουδάει λίγο περισσότερο και έκοψε το άλλο που κάνει
Μου δημιουργούνται απορίες όμως
Αρχικά υπάρχει περίπτωση να πάρει φωνές από τα βίντεο τώρα;
Και το άλλο είναι πιο γενικό. Γιατί συμβαίνει αυτό; Δηλαδή, καταλαβαίνω ότι απασχολείται με κάτι όσο παίζει το βίντεο και δεν ασχολείται με τα γύρω γύρω, αλλά πως λειτουργεί αυτό κατα τη διάρκεια της μέρας όταν δεν παίζει κάποιο βίντεο;
 
@dRain Μην περιμενεις απο την πρωτη μερα να γινει οπως πριν το κελαϊδισμα του!θελει επιμονη!εχουν περασει πτερορροια;βλεπεις πουπουλακια κατω;υπαρχει θερμανση στο σπιτι;τωρα θα φτασω σε σημειο ακραιο αλλα πρεπει να κανω την ερωτηση οι κουτσουλιες του ειναι φυσιολογικες;δεν θυμαμαι αν το αναφερες αλλα θα ξαναρωτησω βλεπει το ενα το αλλο μηπως;καντο παλι και το απογευματακι να δεις τι γινεται!απο βιντεο τι του βαζεις;βιντεο της ιδιας ρατσας;για βαλτου το απογευμα το βιντεο το δικο του που τραγουδαει για να δεις αντιδρασεις!
 
Αρχικά υπάρχει περίπτωση να πάρει φωνές από τα βίντεο τώρα;
Και το άλλο είναι πιο γενικό. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Στα καναρίνια φωνής ( μάλλον και στα υπόλοιπα) είναι πολύ εύκολο να επηρεαστεί το τραγούδι τους ειδικά μέχρι να περάσουν την δεύτερη πτερόροια τους.
Ο δικός σου που είναι γεννημένος το 2020 μετά την πτερόροια του 2021 θα γίνει πιο σταθερός στο τραγούδι του και θα επηρεάζεται λιγότερο από άλλα ακούσματα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα επηρεάζεται καθόλου, ανάλογα με το περιβάλλον μπορεί να ακούσεις κάτι διαφορετικό από το κλασικό κελάηδισμα.
Οι εκτροφείς καναρινιών φωνής έχουν τα αρσενικά σε δικό τους χώρο ειδικά κατά την περίοδο της εκπαίδευσης για να μην επηρεάζεται το τραγούδι τους ούτε από το ''τσίου'' των θηλυκών.
Συνέχισε την εκπαίδευση πρωί και απόγευμα και θα βρει τον δρόμο του.
 
@dRain Μην περιμενεις απο την πρωτη μερα να γινει οπως πριν το κελαϊδισμα του!θελει επιμονη!εχουν περασει πτερορροια;βλεπεις πουπουλακια κατω;υπαρχει θερμανση στο σπιτι;τωρα θα φτασω σε σημειο ακραιο αλλα πρεπει να κανω την ερωτηση οι κουτσουλιες του ειναι φυσιολογικες;δεν θυμαμαι αν το αναφερες αλλα θα ξαναρωτησω βλεπει το ενα το αλλο μηπως;καντο παλι και το απογευματακι να δεις τι γινεται!απο βιντεο τι του βαζεις;βιντεο της ιδιας ρατσας;για βαλτου το απογευμα το βιντεο το δικο του που τραγουδαει για να δεις αντιδρασεις!
Δεν εχω θέμα με πτερόρροια ακόμα, αν και το φοβόμουν λόγω αλλαγής χώρου. Τα έχω έξω οπότε δεν υπάρχει θέρμανση. Κουτσουλιές φυσιολογικες και το ένα βλέπει το άλλο πλέον εδώ και 1 βδομάδα.

Αλλά από τη μέρα που μου είπατε τι μπορεί να φταίει, ψάχνομαι να δω τι συμβαίνει (και εννοείται βάζω ήχους πρωι - απόγευμα και όποτε είμαι σπίτι και το θυμάμαι)
Πήγα όμως και στήθηκα κάτω από το μπαλκόνι της απέναντι γειτόνισσας και νομίζω ότι το 1 από τα 2 που έχει είναι θυληκό γιατί ακούω ένα ξερό τσιου σκέτο επαναλαμβανόμενο όπως είπε και ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ , το οποίο ακούγεται και πάνω σε μένα
Άρα μάλλον για αυτό έχει αρχίσει ο άλλος και φωνάζει.
Τι λύσεις έχω τώρα όμως αν όντως ισχύει αυτό; Δεν πρόκειται να σταματήσει λογικά αυτή η διαμπαλκονική συζήτηση
 
Τι λύσεις έχω τώρα όμως αν όντως ισχύει αυτό;
Συνεχίζεις την μουσική εκπαίδευση και αύξησε λίγο την συχνότητα της αυγοτροφής ή το βραστό αυγό.
 
Εγώ πάλι όταν βάζω ήχους από καναρίνια στο κινητό ξεσηκώνονται ενα ή δύο το πολύ και αρχίζουν να κελαηδούν, όταν βάλω όμως ήχο από θυληκό καναρίνι τιτιβίσματα δηλαδή όχι τίποτα το σημαντικό, ξεσηκώνονται όλα.
 
Back
Top