Γενικά Οι περιπέτειες του Λεμονάκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RANIAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RANIAS

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2022
Μηνύματα
11
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Ο Λεμονάκης μας συμπλήρωσε κιόλας το πρώτο δεκαήμερο στο σπιτικό μας. Όλα τέλεια μπορώ να πω και μια χαρά έχει αρχίσει να μας ψευτοκελαηδάει !
Όταν του ,μιλάμε μας αποκρίνεται με ένα μικρό τιτίβισμα .
Έχω όμως πολλές απορίες ,για παράδειγμα :Είναι κάποιες φορές που κάνει σαν να έχει μικρές καστανιέτες στο ράμφος του .Άλλες φορές πάει και έρχεται σαν τρελό μέσα στο κλουβί (ο άντρας μου μάλιστα λέει ότι είναι σαν να παίρνει έκσταση!) .
Όταν του έβαλα πρώτη φορά μήλο τα είδε όλα. Αν ήταν σκύλος θα είχε ξεκολλήσει η ουρά του από την χαρά ,για τέτοιο ενθουσιασμό λέμε!
Σχετικά με το φαγητό του .Έχω στις δύο ταΐστρες σπόρους και πάει μία στην μία ,μία στην άλλη .Μήπως πρέπει να ελέγχω την ποσότητα και να ναι με ποιο τρόπο;
Πολλές φορές μέσα στην μέρα ξύνει τα φτερά ,αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο παράσιτο ή αν απλά καλλωπίζεται .Φαντάζομαι αν υπήρχε κάποιο ζουζούνι θα ήταν με μανία ,αλλά μάλλον για καλλωπισμός μου κάνει :
Φτάνει ,αρκετά σας κούρασα !
Ευχαριστώ που με ανεχθήκατε και περιμένω ,και χαρά συμβουλές !
 

Συνημμένα

  • 20220501_151821.webp
    20220501_151821.webp
    38,7 KB · Προβολές: 141
  • 20220501_151831.webp
    20220501_151831.webp
    227,9 KB · Προβολές: 10
.Έχω στις δύο ταΐστρες σπόρους και πάει μία στην μία ,μία στην άλλη .Μήπως πρέπει να ελέγχω την ποσότητα και να ναι με ποιο τρόπο;
Να ελέγχεις αν αφήνει τσόφλια μέσα στις ταΐστρες και να τα φυσάς να φεύγουν καθημερινά.
Όταν του έβαλα πρώτη φορά μήλο τα είδε όλα.
Να του δίνεις και λαχανικά, μπρόκολο, καρότο και άλλα.
Πολλές φορές μέσα στην μέρα ξύνει τα φτερά ,αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο παράσιτο ή αν απλά καλλωπίζεται
Είναι στην καθημερινή τους ρουτίνα η περιποίηση των φτερών, να του βάζεις και μπάνιο πρωινές ώρες για 10-20 λεπτά.
Άλλες φορές πάει και έρχεται σαν τρελό μέσα στο κλουβί (ο άντρας μου μάλιστα λέει ότι είναι σαν να παίρνει έκσταση!) .
Γυμνάζεται 😄
 
Back
Top