Γενικά Οι πρώτες φωτογραφίες της Γιόνας

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι εδώ με κάποιες φωτογραφίες της μικρής Γιόνας όπως είχε συζητηθεί σε προηγούμενο φόρουμ για να δείτε το πουλάκι και να να συζητήσουμε πάνω σε αυτά που μου έχει πει ο εκτροφέας για την ηλικία, το φύλο αλλά και τη γενικότερη κατάσταση της μικρής. Διαπίστωσα πως έχει κομμένα φτεράκια πράγμα που με έκανε να λυπηθώ ιδιαίτερα και μου κάνει εντύπωση η αναμαλλιασμένη της ουρίτσα... Την έχω μόλις 3 εβδομάδες και ενώ την αγόρασα για ήμερη τελικά προχωράμε αργά στην εξημέρωσή της..

rsz_20150318_100204.webp
rsz_20150318_100611.webp rsz_20150318_100911.webp rsz_20150318_100934.webp rsz_20150318_100938.webp rsz_20150318_100947.webp rsz_20150318_101109.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_120150318_100817.webp
    rsz_120150318_100817.webp
    61,9 KB · Προβολές: 53
Στέφανε, αυτό είναι το κλουβάκι της καραντίνας.. Σε λίγο καιρό θα τη βάλω στο μεγάλο με το αρσενικό μου:)

Σ'ευχαριστώ Μαράκι! Πως τη βλέπεις τη μικρούλα;
 
Μια χαρά την βλέπω και οι κουτσουλιές της καλές, γυναικείες χα χα.
Ξεθάρρεψε λιγάκι νομίζω ε;
 
χαχα, ναι και γω εντάξει τις βλέπω! Ξεθάρρεψε λιγάκι παραπάνω ευτυχώς, τρώει αρκετά φτου φτου μην τη ματιάσω και φρούτα και λαχανικά και έχω εκπλαγεί!Φαίνεται από τα χαρακτηριστικά της ότι είναι όντως 3 μηνών;
 
Να τη χαίρεσαι! Το ραμφάκι της φαίνεται να εχει κάποιες δυσχρωμιες. Είναι φυσιολογικό αυτό στα κοκατίλ;
 
Μικρή φαίνεται, τώρα ακριβώς δεν μπορεί να υπολογίσει κάποιος.
Όσο είναι μικρά πιο σχολαστική πρόληψη με τσάγια και σκορδόνερα γιατί είναι πιο ευάλωτα στις ασθένειες. Όταν περάσουν τα δύο έτη είναι πιο άφοβα, έχουν αποκτήσει τις ανοσίες τους.

Το ραμφάκι της φαίνεται να εχει κάποιες δυσχρωμιες. Είναι φυσιολογικό αυτό στα κοκατίλ;
Όταν είναι μικρά μπορεί να έχουν μαύρα σημεία μέχρι να ενηλικιωθούν. Δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο. Σιγά σιγά αποκτούν ενιαίο χρώμα.
 
Σ'ευχαριστώ Γιάννη! Μιας και αναφέραμε το ράμφος, θα ήταν αποτελεσματικό να της το λιμάρω για να μη με δαγκώνει τόσο δυνατά όταν την παίρνω στη χούφτα μου;
 
θα ήταν αποτελεσματικό να της το λιμάρω για να μη με δαγκώνει τόσο δυνατά όταν την παίρνω στη χούφτα μου;
Όχι, για να μην σε δαγκώνει να της δίνεις να δαγκώνει ένα καλαμάκι νερού ή κάτι άλλο ακίνδυνο. Μην την αφήνεις να σε δαγκώνει, να της απασχολείς το στόμα με κάτι.
 
Ναι, αυτό κάνω συνήθως... Της δίνω κεχρί να τρώει απλά επειδή με έχει δαγκώσει σε σημείο που ματωσα,έλεγα μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση... Πάντως είναι πιο δεκτική στα χάδια εκτός κλουβιού αλλά λυπάμαι για τα κομμένα της φτεράκια ειδικά όταν τη βγάζω και δεν μπορεί να πετάξει...☹
 
Θα μεγαλώσουν, τι να κάνουμε. Αυτά κάνουν για να λένε ότι τα πουλιά είναι ήμερα, αφού δεν μπορούν απλά να ξεφύγουν. Προφανώς της τα έκοψε λίγο πριν την πάρεις γι' αυτό ήταν πολύ σοκαρισμένη τις πρώτες μέρες. Από την μια τα φτερά από την άλλη ο ξένος τόπος, φρίκαρε το πουλάκι. Σιγά σιγά θα ημερώσει.
 
Εμένα μου είπε ότι τα κόβει σε όλα τα πουλιά του όταν είναι ακόμη μωρά για να μην τραυματίζονται όταν είναι ελεύθερα.. Είμαι εντελώς κατά.. Δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι ψέμα γιατί επίσης υποτείθεται ότι πριν την πάρω ανέβαινε σε χέρι και ήταν εξημερωμένη με αυτούς που τη μεγάλωσαν.. Και εγώ είδα ένα φοβισμένο και άγριο πουλάκι που δεν το πλησιάζει άνθρωπος! Να το δεχτώ ότι σοκάρεται λόγω αλλαγής αλλά εδώ μιλάμε για κανονική εξημέρωση από την αρχή!
 
Δεν πειράζει τώρα να είναι καλά και υγιής και όλα θα στρώσουν.
 
Back
Top