Φροντίδα Οι σίτες στα κλουβακια μου είναι σωστά φτιαγμένες;

Ραφα12κ

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες παιδια. Θα ηθελα να πω επισης πως τα κλουβακια προφυλασσονται απο σιτες προστασιας οι οποιες απεχουν τουλαχιστον 5 εκατοστα απο το κλουβι ( σε μηκος, πλατος,υψος). Ο χωρος γυρω ειναι καθαρος και δεν εχει ουτε σπορακια ουτε πουπουλα. Τα κλουβια επισης καθαριζονται καλα 2 φορες τη βδομαδα και οι τροφες ξαναγεμιζονται συχνα. Εγω συνηθιζω προσωπικα να πλενω τα σκευη με ζεστο νερο και σαπουνι ειναι αποτελεσματικο; Επισης οι σιτες αυτες ειναι σωστα φτιαγμενες η θα χρειαστει πιο μεγαλη αποσταση(να απεχουν απο το κλουβι πιο πολυ απο 5 εκατοστα);
 
Επισης οι σιτες αυτες ειναι σωστα φτιαγμενες η θα χρειαστει πιο μεγαλη αποσταση(να απεχουν απο το κλουβι πιο πολυ απο 5 εκατοστα);
Συνήθως προτείνεται 10 εκ. Περιμετρικά.
Επίσης στην οροφή καλό είναι να βάλεις κάποιο σκέπαστρο ώστε αν κάτσει κάποιο πουλάκι της φύσης, να μην κουτσουλήσει μέσα και αν τιναχτεί να έχεις μικρές πιθανότητες να πάνε στο κλουβί σου μαμουνάκια.
 
Ευχαριστω μαρια για την απαντηση. Οι σιτα της ζευγαρωστρας απεχει γυρω στα 15εκ σε απο ολες τις πλευρες, εκτος απο πανω που απεχει 7εκ απο το κλουβι. Επισης βαζω λεπτα φιλα χαρτιου στο πανω μερος. Ειναι καλα (η σιτα της ζευγαρωστρας); Τωρα... Οσο αφορα τη σιτα που ανεφετα προηγουμενως:Εχω εκτος απο τη ζευγαρωστρα και μια καναρα οι οποια προς το παρον μενει μονη της σε ενα κανονικο κλουβακι καναρινιων(μετριου μεγεθους). Η σιτα της ειναι πιο μικρη σε διαστασεις δηλαδη απεχη γυρω στα 6-7εκ απο ολες τις πλευρες(βαθος, μηκος,υψος)Σε αυτη βαζω επισης χαρτι στο πανω μερος η ακομα και λεπτα ελαφρια βιβλια. Ολα τα κλουβακια και οι σιτες ακουμπαν σε τοιχο! Μπορει κανεις να μου πει αν ειναι καλα οι διαστασεις και απο τα 2 κλουβια;Θα υπαρξει προβλημα αν ερθει αρπακτικο; Μπορει να μεταφερει παρασιτα; Ευχαριστω εκ'των προτερων...
 
Είχες γράψει 5 εκ. Γι' αυτό σου είπα για 10. Εντάξει είσαι.
Τα αρπακτικά πιο επικίνδυνα είναι να τα τρομάξουν και να τα σοκάρουν τα πουλιά. Δεν κάθονται ήσυχα-ήσυχα να μεταδώσουν ψείρες.
Από αυτές κινδυνεύουν από σπουργίτια, δεκαοχτούρες, περιστέρια που είναι πιο ήμερα πουλιά και ψάχνονται να φάνε γύρω από τα κλουβιά σπόρια, οπότε και περνάνε αρκετό χρόνο κοντά τους.
Για τα αρπακτικά καλό είναι να έχεις και προκάλυψη από φυτά, τέντα κτλ για να αποθαρρύνονται να πλησιάσουν ή και να μην τα βλέπουν ως στόχο.
 
Ναι οντως, στη γειτονια επειδη υπαρχει βλαστηση εχουμε μπολικα κορακια δεκαοκτουρες, φλορους καρβουνιαριδες και τετια. Γιαυτο και εβαλα ενα πανι που καλυπτει ολη σχεδον τη βεραντα εκτος απο 20εκ (στις γωνιες).Αυτο συνηθως το κλινω τα βραδια και το ανοιγω τα πρωινα. Προσωπικα πιστευω πως αυτο αποθαρινει τα πουλια(εξωτερικα)να πλησιασουν... Ειναι επαρκες η χρειαζεται κατα τη γνωμη σας να καλυπτει ολη τη βεραντα χωρις να ξεφευγει ουτε ενα εκ?
 
Το βράδυ κινδυνεύεις μόνο από νυκτόβια. Το πρωί από όλα. Αν το κλείσεις ερμητικά, θα χάσεις τον ήλιο που τον χρειάζεσαι. Καλύτερα είναι τα ψηλά φυτά κατά την γνώμη μου.
 
Οντως και εγω συμφωνω . Για να αποφυγω ακομα περισοτερο τα πουλια μπορω να παρω τα σκουφακια (τις ναιλον σακουλες που κρατανε τα σπορακια που πεφτουν απο τα κλουβια)ωστε να μην γεμιζει ο τοπος και ερχονται πουλια; Καθαριζω σχεδον καθημερινα τη βεραντα αλλα καλητερα τα σκουφια... Τωρα εγω δεν νομιζω πως ολα τα εξωτερικα πτηνα εχουν υποχρεωτηκα ψειρες και παρασιτα... Ολα ειναι για προληπτικους λογους. Παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με τη τεντα τωρα:ειναι το ιδιο αποτελεσματικη με το πανι που ανεφερα; Αν ειναι να ερθουν εξωτερικα πουλια δεν μπορουν να περασουν απο τη τεντα;Η τεντα-πανι κρυβει το φως του ηλιου που ειναι πολυ σημαντικο; Τελειωνοντας θελω να πω οτι τα καναρινια μου επησης δεν εκτειθονται απευθειας στο φως του ηλιου... Εχει πολυ φως η βεραντα αλλα επειδη ειναι και βορεινη δεν ερχονται απευθειας στο φως του ηλιου. Ειναι αναγκαιο να τα χτυπαει ο ηλιος η οχι.; Γνωριζει κανεις να μου απαντησει;🙂
 
Ειναι αναγκαιο να τα χτυπαει ο ηλιος η οχι.; Γνωριζει κανεις να μου απαντησει;:)
Αναγκαιότατο. Χωρίς ήλιο δεν υπάρχει βιταμίνη D και μεταβολισμός ασβεστίου. Τις όποιες ώρες έρχεται ο ήλιος, πρέπει να είναι σηκωμένες οι τέντες τουλάχιστον για 20-30 λεπτά της ώρας.
 
Ναι αλλα και να σηκωσω τη τεντα τα πουλια μου ειναι απο τη πλευρα της βεραντας που ο ηλιος ποτε δεν φτανει (δεν τα χτυπαει απευθειας εννοω)η βεραντα ειναι πολυ φωτεινη γενικα...🙂
 
Οχι δυστιχως ειναι ο μονος χωρος οπου μπορω να τα εχω... Μπορω να τους χορηγω κανενα σκευασμα βιταμηνης d διαλλυμενο στο νερο τους;
 
Μπορω να τους χορηγω κανενα σκευασμα βιταμηνης d διαλλυμενο στο νερο τους;
Που και που, όχι πολύ συχνά, καλύτερα στην αυγοτροφή, πολυβιταμινούχο με D σε μορφή σκόνης.
 
Αν δεν έχουν έστω και έμμεσα το ηλιακό φως οι βιταμίνες είναι μπαλώματα
Μα είναι έξω τα πουλιά, σε μπαλκόνι. Εκτός κι αν οι σήτες δημιουργούν πρόβλημα;
 
Παιδια οσο αφορα την απευθειας εκθεση στον φωε του ηλιου:.Αρχικα θα ηθελα να πω πως οι σιτες δεν δημιουργουν κανενα προβλημα (δεν εμποδιζουν το φως). Η βεραντα ειναι βορεινη με αποτελεσμα ο ηλιος χτυπαει στον τοιχο και δεν φτανει δυστηχως στα πουλακια... Τις απογευματινες ωρες ο ηλιος φτανει ως τη μεση της βερεραντας αλλα και παλι τα πουλακι ειναι απο την αλλη πλευρα.
 
Ωραια ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Ανακουφιστηκα.. Μπορω να πω τωρα που τακτοποιησα το θεμα του φωτος!;-)
 
Όλα τέλεια απλά το βόρειο μπαλκόνι δεν είναι και ότι καλύτερο για τα πουλάκια... όταν πιάνει ο βοριας σίγουρα δεν τους κάνει καλό...
 
Back
Top